اکو سیستم

پیدا کردن راحت بهترین پزشک و روانپزشک با دکتریاب

تصور کنید که پس از دیدن یک نقطه ناشناخته در بدن، بهمن افسردگی و غیره، فقط کافی است تلفن همراه یا لپ تاپ خود را بردارید و از لیست انبوه متخصصان، سریعاً یکی را انتخاب کنید و بلافاصله از هر موقعیت جغرافیایی که ما داریم. خواستن . . نگرانی های سلامتی خود را با او در میان می گذاریم، با وقوع همه گیری کرونا، دیگر یک رویا نیست و حتی می توان گفت که بخشی از زندگی روزانه تعداد قابل توجهی از ایرانیان شده است، اما دکترا، او خیلی وقت پیش وارد این عرصه شد.

بنابراین ما به این تیم پیشگام خدمات مشاوره سلامت از راه دور مراجعه کردیم و در مورد این سفر نه ساله، چالش‌ها، رقبای قوی، اینرسی جامعه پزشکی و غیره صحبت کردیم.

تیم دکتری چگونه تشکیل شد؟

در ژانویه و فوریه 2012 که دانشجوی رشته نرم افزار بودم، ایده “دکتری” شکل گرفت و تصمیم گرفتم آن را به عنوان یک پروژه دانشگاهی به پایان برسانم. در ابتدا کارآگاه به صورت انفرادی توسط بنده انجام می شد و در واقع هیچ تجهیزاتی وجود نداشت، اما پس از آن با پیشرفت ردیاب و جذب مخاطبان زیاد، تیم کارآگاه به تدریج تشکیل شد و اکنون متشکل از 5 نیروی ثابت است.

چه طور این برداشت را کردی؟

ایده دکتری در سال 1391 شکل گرفت. من در شهری کوچک در استان خوزستان زندگی می کردم و مردم شهر برای دسترسی به پزشک متخصص با چالش های مختلفی مواجه بودند. یکی از این چالش ها عدم شناخت پزشک و همچنین عدم دسترسی به آدرس و شماره تلفن پزشکان بود. در نتیجه بسیاری از این عزیزان که هیچ اقوام و آشنائی در مرکز استان نداشتند، پس از مراجعه به مراکز استان و گذراندن وقت زیاد به دنبال پزشک در خیابان های مرکز استان، با این امر نه چندان دور مواجه می شوند. -عبارت دلپذیر “متاسفانه وقت نداریم وقت بگذاریم.” آنها بودند!

وقتی با برنامه نویسی وب آشنا شدم تصمیم گرفتم این مشکل را حل کنم و چون فکرم حل مشکل تمام شهرهای کشور بود با چالش ها و مشکلات متعددی مواجه شدم که خدا را شکر تا حدودی حل شد و دکتر در ابتدا قادر به خدمت رسانی به کلیه هموطنان با ارائه آدرس و شماره تلفن مطب های سراسر کشور می باشد.

در حال حاضر چه خدماتی ارائه می دهید؟

خدمات اصلی پزشک عبارتند از: ارائه و نوبت دکتر، مشاوره تلفنی با پزشک متخصص و احراز هویت و پرسش و پاسخ متنی پزشکی رایگان.

چگونه می توان از این خدمات دکتریاب استفاده کرد؟

دکتریاب در حال حاضر بصورت تحت وب و همچنین بصورت اپلیکیشن اندرویدی قابل استفاده است که خدمات بیشتر ما بر بستر وب است و نسخه اندروید با قدرت در حال رفع مشکل و توسعه است و سعی داریم که خدمات دکتریاب را در پلت فرم های رایج توسعه دهیم تا کاربران خیلی راحت به خدمات موردنظرشان، دسترسی داشته باشند.

دکتریاب

رمز رشد و موفقیت دکتری را چه می دانید؟

در Detector همیشه سعی شده است تا خدمات ارائه شده و در دسترس باشد و کاربران در هر سن و سطحی بتوانند از آنها استفاده کنند. به نظر من سادگی در ارائه خدمات و همچنین ارائه نیازهای کاربر علاوه بر پشتیبانی کافی از نکات مثبت در رشد و موفقیت دکتری است و سعی می کنیم سادگی را در کنار پیشرفت حفظ کنیم. و توسعه

چگونه کسب درآمد می کنید؟

مدل کسب و کار ما مبتنی بر خدماتی است که به پزشکان ارائه می کنیم، علاوه بر آن، از پزشکان برای مشاوره با کاربران کمیسیون دریافت می کنیم.

قیمت ها در دکتری چگونه تعیین می شود؟

ما در مقطع دکتری همواره سعی کرده ایم که عدالت محوری را در رأس برنامه های خود قرار دهیم. قیمت ها بر اساس خدمات ارائه شده به پزشکان است و انصافاً سعی شده است هزینه ها برای شهرها و شهرستان ها و همچنین برای سطوح تحصیلی متفاوت باشد. این در حالی است که خدمات ارائه شده به پزشکان در شهرهای کوچک و بزرگ دقیقاً یکسان است و از نظر خدمات تفاوتی با هم ندارند.

همه گیری کرونا چه تاثیری بر روند شما داشت؟

در ابتدای ورود کرونا به کشور و با توجه به شوکی که به همه وارد شد، پزشک مانند سایر مشاغل دچار مشکل و راکد شد، اما به دلیل نیاز به خدمات پزشکی، پزشک سعی در تقویت نوبت دهی آنلاین برای کاهش ازدحام در حوزه پزشکی داشت. دفاتر و ارائه خدمات مشاوره از راه دور به رشد خود ادامه دادند.

شما رقبای قوی دارید؛ مزایای جذب کاربر چیست؟

بله، ما رقبای بسیار خوب و قدرتمندی داریم، اما Detector به کمک خدمات مانیتورینگ و کاربران عزیز خود، سعی کرده پرکاربردترین قسمت های سایت را شناسایی کند. سپس در گام بعدی بر اساس مشکلات گزارش شده و نظرات جمع آوری شده، علاوه بر رفع مشکلات، امکان تقویت هدف تیم که سادگی و سهولت استفاده از خدمات است نیز فراهم شد. خوشبختانه در این راه موفق شدیم خدمات روزانه را 100 درصد افزایش دهیم.

جایگاه دکتری را در بازار ایران چگونه می بینید؟

موقعیت دکترا در بازار آن چیزی نیست که باید باشد، اما برای من راضی کننده است. دکتر در ابتدای کارش اطلاعیه خاصی نداشت و سعی می کرد در سکوت به تلاش خود ادامه دهد. تنها راه آشنایی با آشکارساز از طریق موتورهای جستجو است که به تازگی در شبکه های اجتماعی راه اندازی شده اند.

سایت ارائه و نوبت دهی دکتریاب با تکمیل خدمات و رفع نیازهای کاربران در حد نیاز جامعه خوشنام خود سعی در ادامه فعالیت و توسعه خود دارد و در زمان موعود به صورت گسترده ارائه شده و سهم خود را در بازار دریافت می کند. .

چه اقداماتی برای افزایش اعتماد عمومی به خدمات سلامت آنلاین انجام داده اید؟

هنگام شروع استفاده از خدمات آنلاین مانند نوبت دهی و مشاوره، بسیاری از افراد به دلیل نداشتن تجربه کافی در استفاده از خدمات آنلاین در حوزه پزشکی از این خدمات پرهیز کرده و ترجیح می دهند به صورت حضوری از آنها استفاده کنند. ما در دکتریاب سعی داریم در ادامه روند کار با اطمینان از خدمات و پشتیبانی کاربر در هر شرایطی این مشکل را به آرامی حل کنیم. به عنوان مثال، برای استفاده از خدماتی که کاربر را ملزم به پرداخت هزینه می کرد، سعی کردیم با تضمین بازپرداخت، خیال کاربران را راحت کنیم.

اینرسی جامعه پزشکی در برابر سلامت آنلاین بارها صحبت شده است. آیا برای جذب پزشک مشکل داشتید؟ راه حل شما چه بود؟

بله، در ابتدا که درگیری های زیادی از سوی پزشکان صورت گرفت. اگرچه در ابتدای ورود به مقطع دکتری تنها خدمت ما ارائه آدرس و شماره تلفن مطب ها بود، اما بسیاری از پزشکان از این امر راضی نبودند و اعلام کردند که تمایلی به انتشار نام خود در سایت ها ندارند.

در سال‌های اخیر با رشد فعالیت در حوزه خدمات آنلاین و همچنین روی آوردن بسیاری از پزشکان به استفاده از خدمات آنلاین، هنوز هم هستند پزشکانی که کار به روش سنتی را به فعالیت مدرن و آنلاین ترجیح می‌دهند. امروزه بسیاری از پزشکان از استفاده از این نوع خدمات خودداری می کنند و ادعا می کنند که برخی از خدمات آنلاین روند کار و نظم عمل خود را مختل می کند.

بنابراین برای رفع نگرانی پزشکان از قطع شدن وقت نوبت مطب، پزشک سعی کرده است به صورت متعارف، سریع و فوری سوابق پذیرش را به مطب اطلاع دهد و مطب باید هماهنگی لازم را برای هماهنگی بیشتر با مراجعه کننده داشته باشد. .

در صورت انصراف از نوبت توسط مطب، پیامک اطلاعاتی برای مراجعه کننده ارسال می شود که در برخی موارد که پزشک نمی تواند در مطب حضور داشته باشد، در اسرع وقت به مراجعه کننده اطلاع داده می شود.

ضمناً در صورت انصراف از سوی مشتری، از طریق پیامک به دفتر اطلاع داده می شود و دفتر می تواند زمان ترخیص را برنامه ریزی کند.

پلتفرم دکتریاب

با افزایش تعداد پزشکان ارجاع شده، انتخاب مناسب ترین گزینه دشوارتر می شود. آیا به تمهیداتی فکر کرده اید؟

بله همانطور که گفتید پس از افزایش تعداد پزشکان ارائه و ارائه به مشتری کمی مشکل می شود اما با توجه به دانش و هدف کاربران می توانیم عمداً آن را به مشتری توصیه کنیم. در ابتدا سعی کردیم این مشکل را با افزودن یک سری فیلتر در صفحات جستجو حل کنیم، اما تصمیم گرفتیم کمی متفاوت عمل کنیم و هوش پزشک را برای پیشنهاد پزشک افزایش دهیم. در ماه های گذشته فعالیت هایی بر روی هوش مصنوعی ردیاب انجام شده است تا ردیاب بتواند درخواست مشتری را بهتر درک کند و پزشک مناسب را به کاربر توصیه کند.

به این ترتیب، ما سعی می کنیم بهتر درک کنیم که کاربران ما چگونه جستجو می کنند و چگونه سعی می کنند پزشک مناسب را پیدا کنند.

در حال حاضر زبان محاوره ای در Detector در حال توسعه است و Detector در تلاش است تا کاربر آن را درک کند. به عنوان مثال، اگر عبارت “من یک دکتر خوب برای واریس در ستارخان می خواهم، چه کنم؟” را جستجو کنید.

بزرگ‌ترین چالش‌هایی که با آن مواجه شدید چه بود؟

دکتر دریاب از ابتدا با چالش های متعددی مانند عدم اطمینان پزشکان برای عمل بر روی سکویی که با آن آشنایی نداشت، مواجه بود. چالش هایی مانند به روز رسانی آدرس و شماره تلفن پزشکان از دیگر چالش هایی است که هنوز در مقطع دکتری با آن مواجه است و با اضافه شدن خدمات آنلاین و افزایش تعداد پزشکان، چالش های جدیدی برای دکتری پدیدار شده است.

دکتر سعی کرده است تعداد پزشکان را افزایش دهد، پزشک مناسب را به کاربر پیشنهاد دهد که همچنان جای پیشرفت دارد و ما با دریافت نظرات کاربران سعی در بهبود این حوزه داریم.

چالش نوبت دهی آنلاین و استفاده از پزشک و منشی در نحوه کنترل و مدیریت نوبت های اینترنتی یکی از چالش های نه چندان بزرگ پزشکان بوده است که سعی کرده ایم با ساده سازی فضای مدیریتی آن را برطرف کنیم اما همچنان. به دلیل عدم آگاهی در مورد تعطیلی ادارات. یا عدم حضور پزشک و همچنین وقفه در سامانه های پیامکی و دریافت نکردن پیامک از منشی متاسفانه شاهد عدم مراجعه بیماران به مطب هستیم که با پیگیری تیم پشتیبانی رفع خواهد شد.

تیم دکتری روزانه با چالش های مختلفی مواجه است و ما سعی کرده ایم با آرامش به این چالش ها پاسخ دهیم و آن ها را به تجربه های شیرین تبدیل کنیم.

آیا برای اخذ مجوز از وزارت بهداشت با چالش مواجه شده اید؟

در ابتدای فعالیت در سال 92، پس از تماس با کارگروه پرونده های جرایم رایانه ای و وزارت بهداشت، اعلام شد که استارت آپ های حوزه سلامت نیازی به اخذ مجوز از وزارت بهداشت ندارند، بلکه به ترتیب نیاز دارند. ایجاد چارچوب و قوانین مکتوب انجمن ملی کسب و کار مجازی مجوزی دریافت کرد تا استارت آپ های مراقبت های بهداشتی بتوانند تحت یک آیین نامه رفتاری به فعالیت خود ادامه دهند.

آیا تا به حال موفق به افزایش سرمایه شده اید؟

خیر، تاکنون هیچ تلاشی برای جذب سرمایه صورت نگرفته است و دکتری از منابع خود استفاده کرده است، اما برای توسعه بیشتر در نظر داریم که بودجه جذب کنیم.

سامانه دکتریاب

آیا لحظه یا خاطره خاصی از مسیر توسعه محصول در ذهن خود دارید؟

بله، خاطرات تلخ و شیرین زیادی داشتیم که همه به ما کمک زیادی کرد. در ابتدا اتفاقات و پیچ و خم های زیادی رخ داد، اما پس از دریافت بازخوردهای بسیار خوب از کاربران، خاطرات شیرینی در ذهن ما نقش بست و دکتر تصمیم گرفت بیشتر باشد و ادامه دهد.

باید خاطره تلخی را تعریف کنم که چون برای اولین بار با این موضوع سروکار داشتیم، بسیار سخت و پر از اضطراب بود، اما باعث شد بیشتر توجه کنیم و تجربه بسیار خوبی به ما داد. یک روز پلیس فتا تماس گرفت و گفت دکتری را معرفی کرده اند که مجوزش باطل شده است و کاربری از طریق سایتشان با این پزشک آشنا شده و کلی با او مشکل دارد. موضوع و بنا به درخواست مراجع قانونی باید اظهار نظر کند.

شنیدن این مشکل و ایجاد مشکل جدی برای مشتری یک شوک باورنکردنی بود!! با تجربه و تحقیقاتی که انجام دادیم متوجه اشتباه خود شدیم اما دکتر بدون مجوز پزشک را معرفی نکرد و هیچ گاه پروانه پزشکی این پزشک باطل نشد و واقعا جای تامل داشت که پلیس فتا این موضوع را تشخیص دهد.

قبل از قرار و ملاقات پزشک و بیمار مشخص شد که مشکلی وجود ندارد و تمام اضطراب و استرس ما در طول هفته کاملاً بیهوده است، اما فکر می کنم این تجربه فوق العاده ای برای ما بود که مراقب باشیم. و آنچه باید به آن توجه کنیم.

چشم انداز شما برای توسعه دکترا چیست؟

دسترسی به پزشک در هر زمان و مکان و تعیین وقت و کمک به نظم بخشیدن به مدیریت مطب از مزایا و اهداف دانشجوی دکتری است که برای پیشبرد اهداف و رفع مشکلات به اندازه کافی تلاش می کند. یکی از مزیت های هر کسب و کاری، شناخت صحیح نیازهای جامعه است و در Detector سعی می کنیم نیازهای کاربران و پزشکان معمولی را شناسایی کرده و به آنها رسیدگی کنیم.

دید ما یک راه ساده اما دقیق و عملی برای تسهیل ارتباط بین بیمار و پزشک است.


دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا