رادیو و تلویزیونفرهنگی و هنری

چالش‌های تدوین یک مستند محیط زیستی/ وضعیت ایده‌آلی داشتم

محمود یارمحمدلو از تدوینگران پیشکسوت تدوین سریال سولداد درباره این مستند که هر جمعه شب از شبکه یک سیما پخش می شود به خبرنگار مهر گفت: قبل از اینکه من را به این کار دعوت کنند، چون حرفه من سینما است، تدوین است و من نگران تدوین مستند هستم، مدت هاست کارهای آقای سعید نبی را دنبال می کنم.

وی با بیان ویژگی های مهم این مجموعه مستند گفت: یکی از ویژگی های مهم کار این بود که عجله به تدوینگر داده می شد، به خصوص در مرحله تدوین، یک تدوینگر باید بتواند روی یک موضوع کار کند و در کار باشد. هجوم محتوایی که می توانند احساس خوبی داشته باشند و وقتی کار می کنند باید بهترین روایتی را که کارگردان و بازیگران قرار است ارائه دهند، اجرا کنند.

یارمحمدلو ادامه داد: در این مورد دست من را باز گذاشتند و فوران های بسیار خوبی داشتیم، به ویژه اینکه این مستند از قبل فیلمنامه داشت و کارگردان فیلمنامه را قبل از شروع کار تدوین و خواندن فیلمنامه و فوران ها به من داد. کار را تمام کردم. یکی دیگر از ویژگی های این سریال این است که کارگردان به ما فرصت خوبی داد تا بتوانیم با حوصله و نقدهای دوره ای، کارهای نویسندگی و تدوینی را که در ذهن داریم انجام دهیم.

این سردبیر گفت: به نظر من این یکی از شرایط ایده آل است که یک ویراستار خوش بگذرد و فیلمنامه در دست داشته باشد و از نظر تدوین هیچ گونه تداخلی وجود نداشته باشد و هر کدام از دوستان کار خود را حرفه ای انجام دهند. . «دادند.

یارمحمدلو همچنین بیان کرد: مستند «سولداد» با موضوع و دغدغه محیط زیست تهیه و تولید شده است. این گونه مستندها مسائل زیست محیطی را آسیب شناسی و بررسی می کند و بیشتر به بی توجهی و کم کاری برخی مسئولان می پردازد و به نظرم می تواند تاثیرات خوبی داشته باشد. به عنوان مثال، شکارچی پنج پلنگ، محیط بانان می خواستند به شکارچی آموزش دهند که به جای شکار، طبیعت گردی را راهنمایی کند. در مونتاژ این قسمت سعی کردیم عشق و علاقه اسماعیل را به شکار پنج پلنگ نشان دهیم و همچنین سعی کردیم لایه های مختلف شخصیتی او را نشان دهیم، البته پیام مستند شکار نبودن بود. یا در جای دیگر علاوه بر نمایش زندگی زن و شوهری که در جنگل زندگی می کردند، از محیط زیست نیز با آنها مراقبت می کنیم.

وی در جایی دیگر درباره سانسور قسمت های تدوین شده گفت: به هر حال هر شبکه ای ممیزی های خودش را دارد اما در این کار با چنین موضوعی مواجه نشدیم و آن هایی را که نویسنده ها و کارگردان ها طراحی کرده بودند آوردیم و تلاش کردم. تا موضوع را به بهترین شکل و با بهترین ریتم تفسیر به مرحله ویرایش بیاوریم.

در دوازدهمین قسمت از مجموعه مستند «تنهایی» به کارگردانی سعید نبی و مریم خدیوی، امشب هفتم آبان ماه این سوال که ماهی تیلاپیا بخوریم یا نه، پخش می شود. و آیا کیفیت بهداشتی این ماهی خوب است یا بد؟ طراحی شده است.

همچنین مهمانان این قسمت از برنامه «تاخیر تنهایی» که به نقد و بررسی مستند «تنهایی» می پردازد، نبی الله قم میرزایی، رئیس سازمان شیلات و معاون وزیر جهاد کشاورزی و سید حامد موسوی ثابت، عضو هیئت مدیره اعضای هیئت علمی دانشگاه گیلان و اعضای هیئت مدیره انجمن شیلات کشوری هستند و این برنامه امشب جمعه 7 آبان ساعت 23:00 پخش می شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا