ارز دیجیتالاقتصادی

چرا قیمت بیت کوین امروز کاهش یافته است؟

قیمت بیت کوین (BTC) پس از رسیدن به مرز 21500 دلار در 4 نوامبر، 14 درصد در 8 نوامبر کاهش یافت و به پایین ترین حد سالانه خود در 17166 دلار رسید – و بیشتر آلت کوین ها از این روند پیروی می کنند.

در حالی که اخبار Binance و FTX در ابتدا باعث افزایش بازار شد، روز به سمت جنوب چرخید زیرا منابع تأیید نشده مختلف گمانه زنی کردند که ضررهای FTX می تواند کسری 6 میلیارد دلاری را نشان دهد.

این کاهش قیمت همبستگی کوتاه مدت بیت کوین را با بازار سهام قطع می کند، به طوری که Nasdaq که از نظر فناوری سنگین است تنها 0.32٪ کاهش یافت، در حالی که Dow Jones به دلیل خوش بینی سرمایه گذاران در مورد انتخابات میان دوره ای 8 نوامبر ایالات متحده، 0.48٪ افزایش یافت.

با پس‌زمینه نوسانات فعلی، 614 میلیون دلار در معاملات BTC در معرض خطر انحلال قرار دارد و بیش از 224 میلیون دلار در 8 نوامبر نقد شده است. فروش شدیدتر در بازار می تواند یک آبشار انحلال ایجاد کند و قیمت بیت کوین را به پایین ترین سطح خود برساند.

بیت کوین طولانی در مقابل کوتاه مدت و انحلال. کوینگلاس

بیایید دلایل اصلی کاهش قیمت بیت کوین را بررسی کنیم.

FTX پس از اینکه ترس سرمایه گذاران از یک بانک، نقدینگی آن را کاهش داد، تسلیم شد

قیمت بیت کوین به استرس وارد شده به بازار توسط FTX واکنش نشان می دهد و پس از دوره ای که بسیاری فکر می کردند کف بازار نزولی پیدا شده است، به پایین ترین سطح سالانه خود رسید.

انفجار Terra در می 2022 و فروپاشی نهایی LUNA – از زمان تغییر نام تجاری LUNA Classic (LUNC) – اولین شکست هفت هفته ای در تاریخ بیت کوین را ایجاد کرد. بازار در حال ترسیم شباهت هایی بین عملکرد بانکی فعلی FTX، حفره بزرگ بودجه درک شده و آنچه در اوایل امسال برای Terra رخ داد.

افزایش نرخ بهره در ایالات متحده و خارج از کشور بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد

بر اساس گزارش شاخص قیمت مصرف کننده، تورم در ایالات متحده افزایش یافت 0.6 درصد در سپتامبر.

گزارش شاخص قیمت مصرف کننده – که به طور گسترده دنبال می شود فشارسنج فشار تورمی در ایالات متحده – در سپتامبر 2022 نسبت به سپتامبر 2021 به 8.2 درصد رسید که کمی بیشتر از 8.1 درصد پیش بینی شده توسط کارشناسان است.

با رویداد گزارش CPI آتی در 10 نوامبر، بیت کوین شاهد کاهش 12 درصدی نوسانی در 24 ساعت بود که به پایین ترین سطح برای سال 2022 رسید.

چرا قیمت بیت کوین امروز کاهش یافته است؟
شاخص قیمت بیت کوین منبع: کوین تلگراف

سرکوب جریان خرده فروشی و نهادی

در حالی که تعداد مصرف‌کنندگانی که در سال 2021 روی کریپتو سرمایه‌گذاری می‌کنند به‌طور چشمگیری افزایش یافت، قیمت‌ها به شدت تحت‌تاثیر معامله‌گران خرده‌فروشی قرار می‌گیرد که به دنبال کسب درآمد از این تغییرات هستند. و از ژوئن، بیت کوین ثابت بوده است و پس از کاهش از بالاترین قیمت خود در نوامبر 2021، نزدیک به 68،000 دلار، عمدتاً در محدوده 18000 تا 21000 دلار گیر کرده است. پایین آمدن از پایین ترین سطح یک سال ممکن است فوراً علاقه سرمایه گذاران را برانگیزد.

به گفته Jaran Mellerud، تحلیلگر مستقل بازار، فعالیت زنجیره ای بیت کوین در کل سال کاهش یافته است. حجم معاملات کوین بیس در سه ماهه دوم با حدود نصف کاهش به 217 میلیارد دلار رسید.

بین اواسط ژوئن تا اواسط ژوئیه، بایننس کاهش 50 درصدی حجم را گزارش کرد، در حالی که کراکن و جمینی به ترتیب 75 درصد و 80 درصد کاهش داشتند.

Binance.US یکی از استثناهای مهم بود که پس از توقف کارمزد معاملات بیت کوین در ژوئن، کاهش 2 درصدی را گزارش کرد.

FTX شاهد رشدی در صرافی بوده و شاهد خروج خالص 1.1 میلیارد دلاری در هفته اول نوامبر بوده است.

چرا قیمت بیت کوین امروز کاهش یافته است؟
نمودار خروجی FTX منبع: DuneAnalytics

مربوط: چرا امروز بازار کریپتو کاهش یافته است؟

آیا شانسی برای تغییر مسیر قیمت بیت کوین وجود دارد؟

به نظر نمی رسد که عدم قطعیت های کوتاه مدت در ارزهای دیجیتال، چشم انداز بلندمدت سرمایه گذاران نهادی را تغییر داده باشد. به گفته رابین وینس، مدیر عامل BNY Mellon، نظرسنجی انجام شده توسط این بانک نشان داد که 91 درصد از سرمایه گذاران نهادی علاقه مند به سرمایه گذاری در دارایی های توکن شده در سال های بعد بودند.

حدود 40٪ از آنها در حال حاضر ارزهای دیجیتال را در پرتفوی خود دارند و تقریباً 75٪ به طور فعال در دارایی های دیجیتال سرمایه گذاری می کنند یا در نظر دارند این کار را انجام دهند.

نگرانی ها در مورد ورشکستگی بالقوه FTX به وضوح در کاهش قیمت بیت کوین به پایین ترین سطح سالانه جدید موثر است.

در بلندمدت، فعالان بازار همچنان انتظار دارند که قیمت بیت‌کوین افزایش یابد، به‌ویژه که بانک‌ها و مؤسسات مالی بیشتری برای اهداف تسویه حساب به پول نقد دیجیتال روی می‌آورند.