فوتبالورزشی

چلسی و رومن: ماجرایی به یاد ماندنی | اخبار فوتبال

همین سه هفته پیش، رومن آبراموویچ درخشنده در سکوها حضور داشت و چلسی در فینال جام باشگاه های جهان با نتیجه 2-1 پالمیراس برزیل را شکست داد. دفعات بازدیدهای او برای تماشای باشگاه در سال های اخیر کاهش یافته بود، اما سفر او به ابوظبی نشان داد که آبراموویچ هنوز از نظر احساسی سرمایه گذاری می کند. مطمئناً در شب های بزرگ باشگاه. بازیکنان عملکرد خود را ارائه کردند و لحظه مهمی را در تصدی مالکیت آبراموویچ رقم زدند. از زمانی که الیگارش روسی در سال 2003 کنترل را به دست گرفت، چلسی اکنون تمام جام های ممکن را به دست آورده بود.

پس از سوت پایان، آبراموویچ مربی توماس توخل و بازیکنان حاضر در زمین را در آغوش گرفت و قبل از اینکه دستش را بر روی ظروف نقره ای بزند. توخل در ابوظبی گفت: «شکی نیست که این برای اوست. «ما به هم تبریک گفتیم. گفتم برای اوست. باشگاه اوست این ورودی و علاقه اوست که این کار را ممکن کرد.»

چه کسی فکر می کرد همه چیز به این زودی از هم جدا شود. اگرچه جام جهانی باشگاه‌ها احتمالاً پایان مناسبی برای دورانی بود که با تلاش برای کسب جام تعریف شده بود. پس از اعلام روز چهارشنبه آبراموویچ مبنی بر اینکه قصد دارد باشگاه را در بحبوحه درگیری روسیه و اوکراین بفروشد، موجی از واکنش های قطبی به طور قابل پیش بینی در پی داشت. منتقدان او ممکن است احساس کنند چنین پایانی برای مردی که معاملات تجاری به ظاهر مبهم و نزدیکی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گزارش داده بود، همیشه اجتناب ناپذیر بود.

همچنین بخوانید: رومن آبراموویچ چلسی را به دلیل افزایش غوغای تحریم ها به فروش می رساند

اما برای هواداران چلسی – که از زمانی که آبراموویچ پا به استمفورد بریج گذاشت در سرتاسر جهان به طور تصاعدی رشد کرده‌اند – حس قدردانی بسیار زیادی وجود دارد، اگرچه برخی آن را شستشوی ورزشی می‌نامند. زمانی که آبراموویچ باشگاه را از کن بیتس تاجر بریتانیایی به مبلغ 140 میلیون پوند خریداری کرد، چلسی تیمی میان جدول بود که استرس مالی داشت. آبراموویچ با 21 جام در 19 سال گذشته، چلسی را به عنوان یکی از مطرح ترین باشگاه های جهان ترک می کند.

دووپولی برچیده شد

ورود او نه تنها ثروت باشگاه غرب لندن، بلکه چشم انداز فوتبال انگلیس را متحول کرد. منچستریونایتد و آرسنال در آن زمان نیروهای مسلط بودند که قهرمانی لیگ برتر را در دست داشتند. از شروع لیگ در سال‌های 1992-93 تا 2003-04، یکی از آنها در تمام فصل‌ها پیروز شده بود، مگر اینکه بلکبرن روورز در فصل 1994-1995 قهرمان شد. این دو قطبی تنها یک سال پس از اینکه روس ها زمام امور را در دست گرفتند به پایان رسید. او مربی ژوزه مورینیو را – نه نسخه‌ای که در رم دیده می‌شود، بلکه مملو از ایده‌ها و انرژی‌های جدید – را وارد کشتی کرد و فوراً با عناوین لیگ در 2004-05 و 2005-06 پاداش دریافت کرد.

خبر پیشنهادی:   پخش زنده چلسی و لیورپول: زمان و مکان تماشای فینال جام حذفی | اخبار فوتبال
بازی رومن آبراموویچ در چلسی. (HT)
بازی رومن آبراموویچ در چلسی (HT)

در تابستان 2006 بود که چلسی برای من چیزی بیش از یک باشگاه شد. به عنوان یک نوجوان 12 ساله که تازه شروع به علاقه مندی به فوتبال کرده بود – کریکت تا آن زمان وسواس اصلی بود – موفقیت جام جهانی در آلمان یک کاتالیزور اصلی در جذب من بود. پس از پایان جام جهانی، با غلبه بر ناامیدی زین الدین زیدان که با ضربه سر از او خداحافظی کرد، باید باشگاهی برای وفاداری پیدا کرد.

و چلسی بود. شاید آگاهی ناخودآگاه از نفوذ فزاینده آنها وجود داشت، اما این قرارداد در سال 2006 با آندری شوچنکو برای دستمزد رکورد 30.8 میلیون پوندی بود که نقش تعیین کننده ای داشت. شاید هیجان وارد شدن مهاجم اوکراینی به هواداران جوان‌تر وارد نشود، اما او در آن زمان یکی از بهترین مهاجمان اروپا بود و گل‌های مهمی به ثمر رساند که پسرعموی بزرگ‌تر و هوادار آث میلان از توصیف واضح آن‌ها خسته نشدند.

همچنین بخوانید: پنالتی دیرهنگام کای هاورتز، جام باشگاه های جهان را برای چلسی رقم زد

زمزمه هایی وجود داشت مبنی بر اینکه مورینیو از آمدن شوچنکو خوشحال نبود، در حالی که او قبلاً دیدیه دروگبا را در خط حمله داشت. اما آبراموویچ راه دیگری نداشت، شاید اولین نشانه های مداخله که مدیران چندان با آن راحت نبودند. او دوست شوچنکو بود – هرگز به طنز دوستی روسیه و اوکراین در شرایط فعلی اهمیت نمی داد – و متقاعد شده بود که این مهاجم می تواند چلسی را به سمت تسلط کامل سوق دهد.

اگرچه شوچنکو هرگز نتوانست واقعاً در لیگ برتر پرسرعت قدم بردارد، پیوندی پایدار با رنگ آبی هزاران مایل دورتر در هند شکل گرفت.

اهمیتی نداشت که هواداران باشگاه های رقیب به طور معمول موفقیت های چلسی را به چالش بکشند. آنها می گویند: “این یک باشگاه بدون سابقه بود که صرفاً به دلیل قدرت مالی خود به خرید جام می پرداخت.” مالکان اماراتی منچستر سیتی هنوز سال ها از سرمایه گذاری دور بودند، همانطور که گروه ورزشی Fenway با بیل کردن دلار به لیورپول بود.

جایزه آکادمی

در سال های اولیه، تغییر مکرر مدیران آبراموویچ و غیبت محسوس استعدادهای جوان انگلیسی در ترکیب چلسی نیز علیه او مطرح شد. در حالی که آنها در 19 سال او 13 مدیر مختلف داشته اند، چه کسی می تواند در برابر نتایجی که چنین رویکرد ظاهراً کوته بینانه ای به بار آورده است استدلال کند؟

همچنین بخوانید: روملو لوکاکو قهرمانی در جام حذفی را در روز لرزه‌ای برای چلسی رقم زد

هر دو عنوان قهرمانی آنها در لیگ قهرمانان با مدیران جدید پس از اخراج در اواسط فصل های 2011-12 و 2020-21 به دست آمد.

خبر پیشنهادی:   مدیر ورزشی باشگاه می گوید رابرت لواندوفسکی می خواهد بایرن را ترک کند | اخبار فوتبال

تا آنجا که به تولید بازیکنان انگلیسی مربوط می شود، در سه سال گذشته سرمایه گذاری سنگین آبراموویچ در آکادمی سرانجام به ثمر نشسته است. برای مدت طولانی، به نظر می رسید که آکادمی – که شهرت آن به عنوان یکی از بهترین ها در انگلستان در موفقیت آنها در سطح جوانان منعکس می شود. به رهبری مارک گوهی، تیم ملی زیر 17 سال انگلیس برنده جام جهانی 2017 دارای پنج بازیکن چلسی از جمله کالوم هادسون-اودوی بود که تنها برای قرض دادن بهترین استعدادها قبل از جدایی آنها از آنها استفاده می شد. تا حدی به دلیل ممنوعیت نقل و انتقالات، به نظر می رسد که این انتقاد با فارغ التحصیلی میسون ماونت، ریس جیمز، ترووه چالوبا و هادسون-اودوی در میان دیگران کاهش یافته است.

در آن زمان مشخص بود که آرایش نکردن بازیکنان خانگی فقط یک مشکل چلسی نبود. در آن زمان نیز آشکار بود که خشم هواداران منچستریونایتد و آرسنال از مالکان آمریکایی آنها در حال افزایش بود. برخلاف عدم شکایت هواداران چلسی علیه آبراموویچ، منع شکست درخواست خروج از استمفوردبریج در سال 2011.

گری نویل مدافع راست سابق منچستریونایتد و انگلیس روز پنجشنبه در اسکای اسپورت گفت: “هواداران چلسی علاقه زیادی به آبراموویچ دارند و به درستی هم همینطور است.” صرف نظر از اینکه ایده ورود پول روسیه به فوتبال انگلیس را دوست دارید یا خیر، آبراموویچ مالک بسیار خوبی برای چلسی بوده است. صاحبان بدتری هم هستند که انگلیسی هستند. باشگاه زادگاه من، بوری، صاحب وحشتناکی دارد که آنها را باخته است. ما در فوتبال به طور کلی با مالکیت مشکل داریم، نه فقط مالکیت بین المللی یا مالکیت از پولی که ممکن است دوست نداشته باشیم.»

خروج آبراموویچ چه تاثیری بر آینده بلند مدت باشگاه خواهد داشت؟ این سوالی است که ارزشی بیش از وام شخصی 1.5 میلیارد پوندی به چلسی آبراموویچ دارد که گفته است او آن را رد خواهد کرد. مالکان جدید هر که باشند، هواداران ممکن است مجبور شوند در حالی که باشگاه در یک انتقال چالش برانگیز به سر می برد، برای رنجی آماده شوند. این منطقه برای بسیاری از افراد مرتبط با باشگاه، قلمروی ناشناخته خواهد بود، سرزمینی که می تواند بسیاری را برای روزهای خوبی که آبراموویچ در چلسی آغاز کرد، مشتاق کند.

با HT Premium از دسترسی دیجیتال نامحدود لذت ببرید

برای ادامه خواندن اکنون مشترک شوید

فریمیوم


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا