اکو سیستم

چلچلی ، یک بازی دیجیتالی شناختی با تاکید بر حافظه برای بزرگسالان و افراد بالای 60 سال

خطر ابتلا به زوال عقل با افزایش سن افزایش می یابد، اما بخشی طبیعی از افزایش سن نیست. دمانس اصطلاح رایجی است که برای توصیف علائم روانشناختی مختلف مانند فراموشی استفاده می شود. این عارضه تنها یکی از علائم چندین بیماری و اختلال مغزی است. زوال عقل یک بیماری واحد نیست، بلکه یک اصطلاح کلی برای توصیف علائم اختلال در حافظه، ارتباطات و تفکر است. این اختلال عموماً مشابه آلزایمر در نظر گرفته می شود، در حالی که آلزایمر زیر مجموعه این سندرم است. همچنین، بین 60 تا 80 درصد از تمام تشخیص های زوال عقل به آلزایمر (فراموشی) ختم می شود و بیماری آلزایمر اغلب در افراد بالای 65 سال رخ می دهد. Startup Swallow همچنین یک بازی شناختی مبتنی بر مهارت های زندگی روزمره است که حافظه را به چالش می کشد. اعضای تیم چلچلی به دلیل فعالیت در کلینیک مغز و شناخت و ارتباط مستقیم با گروه سنی میانسال و سالمند به نوعی مشکلات و چالش های شناختی این گروه سنی را لمس کردند که در نهایت به این موضوع منجر شد. جمع شوید و پرستو را پرتاب کنید. گفتگوی آکوموتیو با هم بنیانگذار این سریال را دنبال کنید:

لطفا در مورد بیوگرافی و مسیر شغلی خود برای ما بگویید:

من فرح بیکی زاده هستم، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران هستم. من در حال حاضر به عنوان یکی از بنیانگذاران استارت آپ چلچلی و کارشناس آموزش و پژوهش در کلینیک مغز و شناخت مشغول به کار هستم.

پرستو چیست و چگونه به دنیا آمد؟

Swallow یک بازی موبایل شناختی برای بزرگسالان است که مجموعه ای از تمرینات شناختی را با هدف بهبود حافظه در چارچوب یک بازی ارائه می دهد. بازی چلچلی بر اساس سناریوی پارتی بومی و مطابق با فرهنگ کشورمان اجرا شده است. از سوی دیگر، با توجه به اینکه تمامی اعضای تیم چلچلی تجربه همکاری با این گروه سنی در زمینه توانبخشی را دارند، نیاز به بستری برای ارتقای عملکردهای شناختی افراد به ویژه در حوزه حافظه وجود داشت. علاوه بر این، افزایش جمعیت سالمندان و اختلالات شناختی مانند زوال عقل در این گروه سنی، اعضای تیم را گرد هم آورد تا در این زمینه فعالیت کنند.

اعضای تیم چلچلی چه کسانی هستند؟

اعضای کلیدی تیم چلچلی دکتر مصطفی الماسی، متخصص مغز و اعصاب، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و مدیر گروه کلینیک حافظه و شناخت، پوریا اکبری، فارغ التحصیل رشته توانبخشی شناختی و توانبخشی شناختی از دانشگاه شهید بهشتی هستند. درمانگر و شناخت و سینا توکلی که مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت توانبخشی از دانشگاه علوم پزشکی ایران به پایان رسانده و مدیریت کلینیک مغز و شناخت را بر عهده دارد.

جامعه هدف چلچلی چه کسانی هستند؟

جمعیت هدف سلول افراد بالای 50 سال هستند. این سن میانگین زمان بازنشستگی افراد در ایران است، در واقع زمانی که افراد شغل خود را ترک می‌کنند و با توجه به تقویم رویدادهای اجتماعی، یک سری فعالیت‌هایی که منجر به افزایش ذخایر عملکرد شناختی آنها می‌شود، کاهش می‌یابد. از طرفی در آن مدت به تدریج اختلالات شناختی دیگران به صورت خفیف و جدی شروع می شود و در 60 سالگی به شکل جدی خود را نشان می دهد.آیا دغدغه یا مسئولیت اجتماعی شما را ملزم به راه اندازی این تجارت کرده است؟

بخشی از دغدغه های تیم مسئولیت اجتماعی بوده است. اگر به انواع اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های دیجیتال در همه زمینه‌ها نگاه کنید، متوجه می‌شوید که بیشتر آن‌ها برای گروه سنی جوان طراحی شده‌اند، اما میانسالان و سالمندان سهمی از فناوری دیجیتال ندارند. این موضوع در کشور ما پررنگ‌تر دیده می‌شود، بنابراین نیاز به فعالیت بیشتر گروه‌های مختلف در این زمینه است. همانطور که می دانید شعار امسال روز جهانی سالمندان استفاده عادلانه از فناوری های دیجیتال برای تمامی سنین است که لزوم توجه فعالان حوزه دیجیتال به این گروه سنی را گوشزد می کند.

چرا افراد از اختلال حافظه رنج می برند؟

اختلال حافظه به دلایل مختلفی می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. سکته مغزی، مولتیپل اسکلروزیس، سکته مغزی یا اختلالات روانی از جمله عواملی هستند که می توانند بر حافظه فرد تأثیر بگذارند. همچنین یکی از بیماری هایی که با افزایش سن بر سلامت عملکردهای شناختی افراد مانند حافظه تاثیر جدی می گذارد، زوال عقل است که بیماری آلزایمر را نیز شامل می شود و طبق آمار یک درصد افراد بالای 65 سال به آلزایمر مبتلا هستند. بودن.

کارکردهای شناختی چیست؟

عملکردهای شناختی مجموعه ای از فعالیت های مغزی هستند که از بدو تولد در همه ما وجود دارند و در طول زمان رشد می کنند. این فعالیت‌های مغزی شامل حافظه، توجه، بازداری، حل مسئله، تصمیم‌گیری، سرعت پردازش و همه این‌ها توانایی مغز ما را برای تنظیم و مدیریت مجموعه‌ای از فعالیت‌های روزانه، یادگیری و سایر وظایف زندگی می‌دهد. ساختن.

اهمیت مسائل شناختی چیست؟

شما برای انجام ساده ترین وظایف خود به عملکردهای شناختی مغز خود وابسته هستید. اگر هر یک از این عملکردهای شناختی مختل شود، در انجام کارهای مختلف در طول روز از جمله خرید، رانندگی، یادگیری و ارتباط با دوستان دچار مشکل خواهید شد. در نتیجه، سلامت شناختی ارتباط مستقیمی با کیفیت زندگی شما دارد.

بازی های پرستو چه نقشی در تقویت مهارت های شناختی و بهبود عملکرد مغز دارند؟

بازی پرستو از مجموعه نرم افزارهای معتبر بالینی و تمرینات شناختی مانند ریحاکم الگوبرداری شده و در فاز اول بر روی حافظه افراد تمرکز دارد. در واقع با ارائه تمرین ها و چالش هایی که برای بازیکن در بازی ایجاد می کند حافظه شنیداری، دیداری، تشخیص چهره، فضایی، عددی، بازداری و تصمیم گیری را مورد هدف قرار می دهد.

چالش های پیش روی جامعه در رابطه با مشکلات شناختی چیست؟

شاید مهمترین مسئله عدم آگاهی و آگاهی کافی عموم مردم از عملکردهای شناختی و اهمیت توجه به سلامت شناختی آنها باشد. در مرحله اول با توجه به اینکه در زمینه مراقبت و توجه به قند خون و فشار خون با افزایش سن اطلاعات خوبی ارائه شده است، لازم است در مورد اهمیت سلامت شناختی آگاهی مناسب به جامعه داده شود. به نظر من دانش بیش از گذشته باید از دیوارهای دانشگاه و کلاس های درس وارد جامعه شود تا آگاهی عمومی در این زمینه افزایش یابد. البته لازم به ذکر است که در سال های اخیر اقدامات خوبی از سوی متولیان این حوزه انجام شده است.

آیا فکر می کنید تولید محتوا در این زمینه به رفع این چالش ها کمک می کند؟

قطعاً آگاهی بخشی و تولید محتوای مناسب برای میانسالان و سالمندان گام اصلی و مهم برای پیشگیری از چالش های شناختی پیش رو در این سن است.

آیا چلچری کاری در مورد تولید محتوا برای افزایش آگاهی انجام داده است؟

یکی از فعالیت های اصلی چلچلی برگزاری لیگ های خاطره سنی برای دفاتر بازنشستگی سازمان ها، ارگان های مختلف و مراکز سالمندی اداره کل سلامت شهرداری تهران است. در حال حاضر لیگ خاطره سالمندان با همکاری شهرداری تهران در حال برگزاری است. با تکنیک های امروزی که از کارکردهای شناختی آمده است آشنا شوید.

روند تشکیل تیم شما چگونه بود؟

همانطور که گفتم اعضای تیم چلچلی در کلینیک مغز و شناخت فعالیت می کنند و هر کدام از آنها با گروه سنی میانسال و بالاتر در ارتباط هستند، به همین دلیل چالش ها و مسائل شناختی پیش روی این گروه سنی را از نزدیک لمس کرده اند. شیوع تاج گذاری و محدودیت های برگزاری برنامه های توانبخشی چهره به چهره ما را به فکر بستری آنلاین برای ارائه خدمات آموزشی شناختی انداخت که در نهایت به بازی موبایل چلچلی با جلسات مختلف منجر شد.

چلچلی برای سنجش خود چه آزمایشاتی انجام داده است؟

برنامه ما ارزیابی اثربخشی بازی چلچلی در بهبود عملکردهای شناختی است و در این راستا مطالعه ای زیر نظر دکتر الماسی در دانشگاه علوم پزشکی ایران تعریف شده است که در حال انجام آن هستیم و به زودی نتایج آن را منتشر خواهیم کرد.

تاکنون از کدام مجموعه ها حمایت کرده اید؟

از تعدادی گروه مانند ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه تهران و اداره کل سلامت شهرداری تهران حمایت شدیم.

بازی چلچلی

تا به امروز چند نفر از خدمات شما استفاده کرده اند؟

تاکنون 1450 نفر این بازی را نصب کرده و در لیگ حافظه پرستو شرکت کرده اند.

آیا محصول شما نمونه داخلی یا خارجی مشابهی دارد؟ مزیت پرستوها نسبت به آنها چیست؟

در زمینه بازی های شناختی که به طور خاص برای سالمندان ارائه می شود، نمونه مشابه داخلی و خارجی نداریم. چندین بازی شناختی در بازار وجود دارد، اما جایی برای تمرینات شناختی در چارچوب یک سناریوی بازی بدون مینی بازی های تکراری وجود نداشت. مهمتر از آن، این موضوع زبان و طراحی خاص برای سالمندان است که به آنها اجازه استفاده می دهد. علاوه بر این، چلچلی طراحی خود را از تمرینات شناختی بالینی معتبری مانند ریهاکام الگوبرداری کرده است.

مدل درآمدی شما چیست؟

منبع اصلی درآمد چلچلی برگزاری لیگ برای دفاتر بازنشستگی سازمان های خصوصی و دولتی است و همچنین فروش اشتراک کلینیک ها، مراکز درمانی و فروش درون بازی از دیگر راه های کسب درآمد است.

چشم انداز شما برای آینده چلچلی چیست؟

ما قصد داریم چلچلی را به یک برنامه جامع سالمندی تبدیل کنیم که تمرینات شناختی در زمین بازی، خدمات پزشکی و روانپزشکی برای سالمندان، ایجاد یک شبکه معرفی، تخفیف محصولات سالمندان و ایجاد یک شبکه اجتماعی برای گروه سنی بالای 50 سال ارائه می دهد. پرداخت.

در پایان خاطره ای جالب از کاربران چلچلی برایمان تعریف کنید:

یکی از کاربران ما که در لیگ خاطره سالمندان تهران شرکت کرده بود، وقتی در یکی از وبینارها نظرشان را در مورد بهبود بازی و استفاده از آن پرسیدند، پاسخ داد: تا امروز هیچکس با ما بازی نکرده و برای ما بازی کرده است. بازی نسازیم، چون دیده شدیم و برنامه ای ویژه برای ما ساخته شد، به خصوص در زمینه بازی و سرگرمی.»

بنابراین ما نیز امیدواریم فعالان حوزه دیجیتال نگاه بهتری به تولید محصولات این گروه سنی که سرمایه ما هستند داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا