ارز دیجیتالاقتصادی

چگونه پروژه های بازی سمی NFT را شناسایی کنیم


در چند سال گذشته، بازی‌هایی که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند، به طور فعال در حال توسعه و جذب بازیکنان جدید بوده‌اند، و بازار بازی‌های غیرمتمرکز – که به طور گسترده به آن GameFi گفته می‌شود – محبوبیت زیادی به دست آورده است.

صنعت GameFi در سال 2013 شروع شد و از آن زمان، این حوزه به آرامی در حال توسعه است، اما در سال 2021، محبوبیت بازی‌های غیرمتمرکز همراه با رونق توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) افزایش یافت. به گزارش سرویس تحلیلی DappRadar، ارزش کل یکی از محبوب ترین بازی های مبتنی بر بلاک چین، Axie Infinity، بیش از 550 میلیون دلار است.

اما صنعت GameFi مشکلات خود را دارد. بسیاری از پروژه ها اغلب بدون توجه به مرحله توسعه بازی “راه اندازی” می شوند.

و در حالی که روند قیمت بیت کوین (BTC) می تواند موفقیت پروژه های GameFi را تقویت یا تضعیف کند، لزوماً همبستگی مستقیمی وجود ندارد.

علیرغم بازار نزولی، قیمت بسیاری از توکن‌های GameFi امروزه به دلیل داشتن مؤلفه NFT در حال رشد است، زیرا سرمایه‌گذاران به‌جای تمرکز بر بهبود مکانیک بازی، قصد دارند از فروش مجدد قهرمان‌های درون بازی و آیتم‌های دیجیتالی کسب درآمد کنند.

هنگام انتخاب یک پروژه GameFi، ارزش آن را دارد که مؤلفه بازاریابی و فن آوری را در نظر بگیرید: این پروژه چقدر فعالانه تبلیغ می شود، و توکن پروژه چه مزایایی برای شرکت کنندگان دارد.

با این حال، باید در مورد وعده‌های بی‌سابقه پروژه‌های توکن GameFi احتیاط کرد، زیرا کلاهبرداری‌ها در فضا زیاد است.

یکی از بزرگترین رسوایی های GameFi در پاییز 2021 بود که ارز دیجیتال Squid بر اساس بازی ماهی مرکب نمایش پس از افزایش قیمت به 2800 دلار تقریباً به صفر سقوط کرد.

توکنی که بر اساس سریال نتفلیکس ساخته شده بود اما به آن وابسته نبود بازی ماهی مرکب، اولین بار در اکتبر 2021 ظاهر شد. این یک بازی رمزنگاری بود که از شش دور تشکیل می شد، مشابه دورهای رقابت مرگبار در طرح سریال.

برای شرکت در هر دور، کاربران باید با توکن های Squid پرداخت کنند. این بازی قرار بود در ماه نوامبر عرضه شود. توسعه دهندگان 10٪ از سرمایه جمع آوری شده را دریافت می کنند و برندگان بازی 90٪. در زمان عرضه توکن، کاربران متوجه شدند که فروش ارز خریداری شده غیرممکن است.

علاوه بر این، زمانی که متوجه شدند هیچ ارتباط رسمی بین توکن، نتفلیکس و نویسندگان سریال وجود ندارد، ناظران مشکوک شدند، بنابراین آنها شروع به هشدار دادن به کاربران در مورد کلاهبرداری احتمالی کردند. هنگامی که چنین هشدارهایی گسترده شد، کلاهبرداران بلافاصله تمام پول را برداشت کردند. بر اساس گزارش های متعدد، کلاهبرداران در مجموع 3.38 میلیون دلار پول را از بین برده اند.

رهبران صنعت بازی «کلاسیک» بسیار مشکوک به GameFi هستند و تمایل دارند به طور کلی از این صنعت دوری کنند، که نشانه ای برای محتاط بودن کاربران است. گیب نیول، مدیر عامل Valve – یکی از بزرگترین توسعه دهندگان بازی های ویدیویی در ایالات متحده – در فوریه 2022 درباره تصمیم شرکت خود برای دور بایست از بخش GameFi

نیوول ادعا کرد که بازی‌های دارای NFT و مکانیک بلاک چین «سطحی و کلی» هستند و سازندگان و پروژه‌های NFT «کسانی نیستند که واقعاً بخواهید با آنها تجارت کنید».

نیوول اضافه کرد که ظاهراً موارد کلاهبرداری گسترده در بخش NFT وجود دارد و اظهار داشت که به دلیل نوسانات قیمت توکن ها، بازیکنان حتی نمی دانند چه زمانی و چه چیزی بخرند.

اخیرا: ETF بیت کوین گریزان: هستر پیرس از عدم شفافیت قانونی برای ارزهای دیجیتال انتقاد می کند

تیم سوئینی، مدیرعامل اپیک گیمز، اوایل این ماه به همکار خود پیوست و توکن فورتنایت را کلاهبرداری خواند و اظهار داشت که این شرکت در حال آماده‌سازی اقدامات قانونی برای بستن آن است. با این حال، سازندگان Fortnite Token با توصیف آن به عنوان یک پروژه ساخته شده توسط طرفداران و هیچ مالک یا شرکت خاصی در پشت آن واکنش نشان دادند. Fortnite Token برای اولین بار در اواخر سال 2021 ظاهر شد و بدون شک تلاش می کرد تا به بازی بزرگ بتل رویال اپیک متصل شود.

NFT ها چگونه در بازی جا می گیرند؟

برای درک GameFi باید با NFT ها و ادغام آنها با قراردادهای هوشمند آشنا شد. NFT دارایی است که رسید دیجیتال آن در بلاک چین قرار می گیرد.

قرارداد هوشمند با NFT مرتبط است. این جدی و حرفه ای به نظر می رسد. اگرچه، در واقعیت، این فقط یک قطعه کوچک از کد است. و این قطعه کوچک کد می تواند هر چیزی باشد، از جمله پیوندی که به فایل JPEG ذخیره شده در سرور مرکزی منتهی می شود. در واقع، سهم اصلی NFTها در حال حاضر همین است.

قرارداد هوشمند، که برای “دستکاری” یک شی NFT بین بازی ها استفاده می شود، یک ابزار چند منظوره نیست. این شامل مدل، بافت، توضیحات، صدا، انیمیشن و غیره نمی شود تا یک آیتم یا شخصیت به راحتی از یک عنوان به عنوان دیگر منتقل شود. بنابراین، برای اینکه ادغام بین دو بازی کار کند، این بازی ها باید از طریق یک زیرساخت یا موتور بازی ساخته، اجرا و نگهداری شوند. چنین ادغام هایی در حال حاضر در صنعت بازی وجود ندارد.

علاوه بر این، یک بازی NFT تنها در صورتی می‌تواند کار کند که تعداد زیادی از کاربران با اقتصاد خاص خود داشته باشد، جایی که بازیکنان می‌توانند آیتم‌های درون بازی را در قالب NFT بخرند و بفروشند. با این حال، بسیاری از بازی های سنتی در حال حاضر چنین اقتصادی دارند.

به عنوان مثال، Eve Online کشتی‌ها را با پول واقعی می‌فروشد و می‌خرد، در حالی که Counter Strike: Global Offensive به قیمت آپارتمان‌ها و اتومبیل‌ها فشار می‌آورد. به طور کلی، خود NFT ها ارزشی ندارند و این وظیفه مالک NFT است که کاربران را متقاعد کند که دارایی های آنها ارزش پول واقعی دارد.

به نظر می رسد که حتی اگر توسعه دهندگان یک بازی خاص نمی خواهند بازیکنان را فریب دهند، بلکه واقعاً پروژه خود را توسعه می دهند، باید کاربران را از منحصر به فرد بودن، تازگی و نقطه مورد علاقه پروژه خود متقاعد کنند و این بسیار نادر است.

چگونه یک بازی کلاهبرداری را تشخیص دهیم؟

بازی های کلاهبرداری NFT اغلب در مقیاس بزرگ و از پیش طراحی شده هستند. اکثر سرمایه گذاران در چنین پروژه هایی متخصص نیستند بلکه مبتدی هستند و کلاهبرداران با کمک تبلیغات و سایت های زیبا از کاربران بی تجربه سوء استفاده کرده و آنها را فریب می دهند. بنابراین، کاربران باید به جزئیات زیادی توجه کنند (که در زیر توضیح داده شده است).

تیم پروژه

توسعه دهندگان پروژه های حرفه ای همیشه تجربه انباشته ای دارند. بیوگرافی آنها را می توان به راحتی در اینترنت یافت، با سابقه ای از موفقیت ایده های گذشته آنها.

با این حال، پروژه های جدی زیادی در GameFi وجود دارد که توسط تیم های ناشناس راه اندازی می شوند. اطلاعات کمی در مورد آنها یافت می شود زیرا آنها در پشت نام مستعار یا نام مستعار پنهان هستند.

بررسی در پلتفرم های حرفه ای

هنگام مطالعه یک پروژه هرگز نباید به شعارهای تبلیغاتی اعتماد کرد. بهتر است در پلتفرم‌های حرفه‌ای مستقل، بررسی‌های مربوط به آن‌ها را بخوانید. جامعه بلاک چین به سرعت به ظهور پروژه های جدید پاسخ می دهد. ظرف چند ساعت، هر ایده ای از همه طرف مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

اما کلاهبرداران سازگار شده اند و متوجه شده اند که چگونه کاربران را فریب دهند. برخی از تیم ها با نوشتن نظرات مثبت درباره شرکت در سایت های شخص ثالث، پروژه ها را انجام می دهند. آنها چندین صد اکانت را در تالارهای گفتگوی بزرگ تحت پوشش کاربران واقعی از قبل ثبت می کنند. وقتی دستوری داده می شود، متن تهیه شده را طبق دفترچه راهنمای آموزشی ارسال می کنند. بنابراین، سرمایه گذاران نمی توانند به تنهایی به بررسی ها اعتماد کنند.

پروژه ها در شبکه های اجتماعی

حتما از طریق شبکه های اجتماعی پروژه نگاهی بیندازید و به تعداد افراد درگیر با فعالیت در چت ها و نظرات و ماهیت پیام ها توجه کنید. هیچ پروژه مخفی بدون کاربران وجود ندارد.

قرارداد هوشمند

ساده ترین راه برای بررسی قراردادهای هوشمند پروژه استفاده از منابعی مانند Etherscan یا BscScan است. کاوشگرهای بلوک اطلاعاتی در مورد زمان ایجاد پروژه، ارائه به بازار، تعداد کاربران و تعداد توکن های صادر شده در اختیار شما قرار می دهند.

درآمد آتی پروژه

هر پروژه ای برای کسب درآمد ایجاد می شود و مهم است که بدانیم ارزش افزوده از کجا می آید. یک فرد تا زمانی که منبع سود یک پروژه را درک نکرده باشد، نباید سرمایه گذاری کند.

بازاریابی شبکه ای

پروژه های GameFi زیادی وجود دارند که بر اساس یک سیستم بازاریابی چند سطحی (MLM) ساخته شده اند. این شبیه به بازاریابی شبکه ای کلاسیک است که به خودی خود کلاهبرداری نیست. تعداد زیادی از پروژه های خوب از MLM برای جذب کاربران جدید استفاده کرده اند، اما اگر پروژه منبع درآمدی جز بازاریابی شبکه ای نداشته باشد، احتمالاً یک کلاهبرداری است. علاوه بر MLM، مکانیسم های ارزش افزوده نیز باید وجود داشته باشد. پروژه های واقعی نمی توانند به طور غیرمنطقی به کاربران وعده سود زیادی بدهند.

از بازی‌ها تا قلک‌ها: آموزش خردسالان بیت‌کوین در آیندهاخیر: از بازی‌ها تا قلک‌ها: آموزش خردسالان بیت‌کوین در آینده

Ethan McMahon، اقتصاددان Chainalysis، به Cointelegraph گفت که باید به پیوندهایی که در وب سایت یک پروژه ظاهر می شود توجه کرد:

پروژه های کلاهبرداری مانند Squid Game اغلب تنها با یک کاغذ سفید، یک صفحه فرود و یک لیست توکن در یک صرافی بزرگ ارز دیجیتال شروع می شوند. آنها ممکن است شراکت های جعلی، کارمندانی که وجود ندارند و/یا رندرهای سه بعدی دزدیده شده یا از قبل خریداری شده را تبلیغ کنند. سایر علائم قرمز بالقوه شامل اشتباهات تایپی و لینک های شکسته است. البته، همچنین ارزش بررسی این را دارد که آیا واقعاً می توانید بازی را انجام دهید یا خیر. اگر نه، می تواند یک طرح پمپاژ و تخلیه یا فرش کشی باشد.»

اگرچه بازار بازی NFT در واقع بیش از حد ارزش گذاری شده است، NFT ها به عنوان یک سرمایه گذاری هنوز به پتانسیل خود نرسیده اند. NFT ها باید به طور گسترده تری درک شوند تا اینکه باور کنیم این موارد صرفاً اقلامی هستند که پس از ساعت های بی شماری خرد کردن دریافت می کنید. سوگیری منفی نسبت به بازی‌های NFT در میان افراد شکاک دقیقاً در برابر پس‌زمینه معاملات پرنوسان دارایی‌ها بدون هیچ مورد استفاده واضحی شکل گرفت.

NFT ها می توانند و باید ارزش ذاتی داشته باشند. برای بلوغ بازار NFT، پیوند قوی با دارایی ها و خدمات واقعی مورد نیاز است.

پدرو هررا، رئیس تحقیقات DappRadar، معتقد است آینده بازی های رمزنگاری روشن است و به این نکته اشاره می کند که ممکن است بدون NFT ها ادامه یابد:

«از دیدگاه من، بازی‌های بلاک چین عظیم خواهند بود، اما ما هنوز چند سال با یک رویداد پذیرش انبوه واقعی فاصله داریم. بازی های سنتی یک صنعت 60 میلیارد دلاری است که در آن مردم سالانه حدود 20 میلیارد دلار برای خرید بازی هایی مانند پوشیدنی، اسلحه و پوست هزینه می کنند. هنگامی که اولین بازی بلاک چین AAA یک تجربه بازی خوب را با دارایی‌های رمزنگاری ترکیب می‌کند، شاهد خواهیم بود که گیمرهای سنتی، متخصصان پاک توجه خود را به بازی‌های بلاک چین معطوف می‌کنند. و همچنین، متاورز Web3 وجود دارد که در آن MMORPG ها به روشی غالب برای معاشرت و بازی تبدیل خواهند شد. بنابراین، آینده بازی های بلاک چین صعودی است. در مورد کلاهبرداری ها، احتمالاً یک زوج وجود خواهند داشت، اما دیدن آنها در NFT ها بیشتر است.