ارز دیجیتالاقتصادی

کاغذ سفید اتریوم DeFi را پیش‌بینی کرد اما NFT‌ها را از دست داد: Vitalik Buterin


در پایان دهه گذشته، ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، پیش‌بینی‌های خود را که در طول سال‌ها انجام داده بود، بازنگری کرد و نشان داد که استعداد درستی در مورد ایده‌های انتزاعی به جای مسائل مربوط به توسعه نرم‌افزار در حال تولید را دارد.

بوترین توییتر را راه اندازی کرد نخ با پرداختن به مقاله خود به تاریخ 23 ژوئیه 2013، که در آن مزایای کلیدی بیت کوین – بین المللی بودن و مقاومت در برابر سانسور را برجسته کرد. بوترین پتانسیل بیت کوین را در حفاظت از قدرت خرید شهروندان در ایران، آرژانتین، چین و آفریقا پیش بینی کرد.

با این حال، بوترین همچنین با مشاهده کسب و کارهای آرژانتینی که در Tether (USDT) فعالیت می کنند، متوجه افزایش پذیرش استیبل کوین شد. او از ایده های ده ساله خود در مورد تأثیرات منفی مقررات بیت کوین حمایت کرد.

کارآفرین هنوز معتقد است اینکه “اینترنت پول نباید بیش از 5 سنت برای هر تراکنش هزینه داشته باشد” و تلاش های مداوم اتریوم برای بهبود قابلیت های مقیاس پذیری بلاک چین را برجسته کرد.

بوترین اضافه کرد: «من قبل از اینکه آلتکوین ها جالب باشند، آلت کوین ها را دوست داشتم. استناد کردن مقاله‌ای که در آن او این ادعا را از طریق سه استدلال استوار کرد: زنجیره‌های مختلف برای اهداف مختلف بهینه‌سازی می‌شوند، هزینه‌های داشتن زنجیره‌های زیاد کم است، و نیاز به جایگزینی در صورتی که تیم توسعه اصلی اشتباه کند.

از سوی دیگر، بوترین از حمایت خود از بیت کوین کش (BCH) عقب نشینی کرد و اظهار داشت که جوامعی که حول یک شورش شکل گرفته اند، حتی اگر دلیل خوبی داشته باشند، اغلب در درازمدت سختی می گذرانند و اضافه کرد که «آنها شجاعت را بر شایستگی ارج می نهند و به جای یک راه منسجم به جلو، حول مقاومت متحد شده اند.»

“بسیار درست است (که اساساً “DeFi” پیش‌بینی شده بود)، اگرچه ذخیره‌سازی فایل انگیزشی + محاسبات آنقدرها کم نشده است (هنوز؟)، و البته من کاملاً NFT‌ها را از دست دادم.

بوترین در پایان یافته‌ها از غرایز کمک می‌کند تا اشتباهات را در مراحل اولیه تصحیح کند، و اظهار داشت: «در فناوری، بیشتر در مورد ایده‌های انتزاعی حق با من بود تا در مورد مسائل توسعه نرم‌افزار تولید. با گذشت زمان باید یاد می گرفتم که دومی را بفهمم.»

مربوط: Vitalik Buterin نقشه راه پایان بازی را برای ETH 2.0 ترسیم می کند

در اوایل دسامبر، بوترین دیدگاه خود را برای یک “نقشه راه قابل قبول” برای Eth2 به اشتراک گذاشت، و “سطح دومی از سهامداری، با نیاز منابع کم” را برای اعتبارسنجی بلوک های توزیع شده پیشنهاد کرد.

علاوه بر این، او معرفی ضد تقلب یا ZK-SNARKS را پیشنهاد کرد که می‌تواند به عنوان جایگزین ارزان‌تری برای کاربران برای بررسی اعتبار بلوک باشد. به گفته بوترین:

“[With these updates] ما زنجیره‌ای را دریافت می‌کنیم که در آن تولید بلوک هنوز متمرکز است، اما اعتبارسنجی بلوک غیرقابل اعتماد و بسیار غیرمتمرکز است و جادوی تخصصی ضد سانسور مانع از سانسور تولیدکنندگان بلوک می‌شود.»