فوتبالورزشی

کاپیتان اودگارد رانده توپچی های جوان | اخبار فوتبال

ژانویه یک ماه کلیدی در زندگی فوتبالی مارتین اودگارد بوده است. زمانی بود که او در 15 سالگی با رئال مادرید قرارداد امضا کرد و زمانی بود که در سال 2021 برای چهارمین بار از سال 2015 به آرسنال قرضی شد.

اودگارد 24 ساله با 12 گل زده، یک گل بیشتر از فصل گذشته، پیشتاز آرسنال جوان و سرزنده است که پس از تساوی 0-0 روز سه شنبه مقابل نیوکاسلی که در جایگاه سوم قرار دارد، هشت امتیاز اختلاف در صدر لیگ برتر دارد.

این اولین باری بود که شمال لندنی ها در خانه امتیاز از دست دادند. همچنین این اولین بار است که آنها در تمام رقابت های این دوره گلی نمی زنند و دومین بار در 11 بازی است که آنها برنده نشده اند. میکل آرتتا، مدیر آرسنال که از اینکه دو “پنالتی رسوایی” داده نشد، عصبانی شد و گفت که “به این تیم افتخار می کند. “اگر نمی توانید برنده شوید، نباید ببازید.”

اودگارد، که طبق گفته Opta وارد بازی شد، بیشترین نقش را در سکانس‌های هجومی آرسنال داشت، می‌توانست آن را تغییر دهد، اما زود شلیک کرد. قبل از نیوکاسل، اودگارد 32 شوت داشت، در 25 موقعیت ایجاد شده و 28 ضربات متوالی شرکت داشت.

اما وقتی او وارد شد، لندن از خانه ای که اکنون است دور بود. این کودک اعجوبه نروژی که رئال با 2.3 میلیون پوند جذب کرد، به نظر می رسید راه فردی آدو، عدنان یانوزای، خاویر پورتیلو، آلیپیو دوارته و نی لمپتی — بازیکنانی که تلاش می کردند به وعده های اولیه خود عمل کنند. آنقدر در استرومسگودست خوب بود که از 11 سالگی مرتباً با بازیکنان مسن‌تر بازی می‌کرد، آنقدر خوب که باشگاه‌های بزرگ قبل از اینکه رئال همه آنها را شکست دهد، به شهر آرام درامن نروژ آمدند، اودگارد 676 روز پس از امضای قرارداد با لالیگا، اولین شروع خود را شروع کرد. قهرمانان آن در پلیس دل ری بود. او پس از 81 دقیقه بازی در رئال در ماه های دسامبر و ژانویه به صورت قرضی به لندن رفت.

قبل از اینکه آرسنال قرارداد قرضی را در آگوست 2021 دائمی کند و او را برای پنج سال و 30 میلیون پوند به خدمت گرفت، اودگارد به هیرنوین و ویتسه و رئال سوسیداد نقل مکان کرده بود، جایی که هافبک تهاجمی توانایی های خود را نشان داد.

اودگارد مقابل رئال در کوپا دل ری گلزنی کرد و تا زمانی که به مادرید برگردانده شد، احتمالاً بهترین بازیکن لالیگا (31 بازی، 4 گل) بود. این قبل از اینکه کووید-19 فوتبال را در سال 2020 متوقف کند بود. اما در رئال، او به نیمکت رئال بازگشت.

همه، از لوکا مودریچ گرفته تا زین الدین زیدان، سرمربی وقت رئال و خورخه والدانو، مدیر کل سابق باشگاه و قهرمان جام جهانی، موافق بودند که او خاص است. والدانو گفت: “او می تواند همه چیز را با پاس های نخی روشن کند، دریبل بزند و از فاصله میانی شوت بزند.”

والدانو گفت، اما رئال از نظر منابع بسیار غنی بود. بازی کردن به گونه ای که می توانست زمان را به چالش بکشد — او این کار را دوباره در جام جهانی انجام داد — مودریچ، که اودگارد می توانست در پست او بازی کند، یکی از آنها بود. والدانو امیدوار بود که اودگارد منتظر بماند تا برخی از بازیکنان مسن تر ارسال شوند. اما پس از هشت بازی در شش سال، اودگارد خواهان خروج بود. می خواست برود جایی که بتواند بازی کند. این در باشگاهی خواهد بود که در اوایل قرن، تیری هانری موجو خود را دوباره کشف کرد.

آرتتا با متقاعد شدن به توانایی او در کنار زدن توپ و هوشش زمانی که آن را در اختیار داشت، او را به صورت قرضی در حالی که در حال بازسازی در باشگاهی بود که بعد از سال های ونگر گم شده به نظر می رسید، گرفت. آرتتا در سال 2021 گفت: “من فکر می کنم او می تواند مسابقات بزرگ فوتبال را تعیین کند.”

چیزهای زیادی به موفقیت آرسنال در این دوره کمک کرده است: شروع سریع، حضور بیشتر بازیکنان در نیمه رقیب، پرسینگ بهتر و توانایی مطابقت با شدت زمانی که تیم های رقیب امتیازات خود را بالا می برند. اودگارد در جلو و مرکز بیشتر این موارد بوده است. او فضا را برای مهاجمان ایجاد می کند و از مرکز حرکت می کند. و او کلید مطبوعات آرسنال است.

آرتتا گفته است: «در لحظاتی که دیگران احتمالاً از گرفتن توپ امتناع می‌ورزند، اما همچنین نگرش، ریتم و روشی که او پرس می‌کند و مردم را تحت فشار قرار می‌دهد.»

آرتتا با بیان اینکه عبور و مرور او می تواند بهبود یابد، از درخواست اودگارد و تمایل او برای یادگیری تمجید کرده بود. وقتی آن مواد را دارید، معمولاً چیزهای خوبی اتفاق می‌افتد. او بازی‌ها را تعریف می‌کند، حضور متفاوتی در زمین دارد و من واقعاً کاری را که او انجام می‌دهد دوست دارم.”

کاپیتانی در آرسنال برای بیش از یک دهه نفرین بوده است. سسک فابرگاس، لوران کوشیلنی، رابین ون پرسی پس از گرفتن بازوبند، ترک کردند، آرتتا و پر مرتساکر پس از قرار ملاقات هایشان چندان بازی نکردند و گرانیت ژاکا و پیر امریک-اوبامیانگ این بازی را از دست دادند. اودگارد آن را نیز تغییر داده است.منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا