دانش و فناوریشبکه های اجتماعی

کدهای QR در همه جا وجود دارند، اما نقش آنها در کلاهبرداری به این معنی است که باید با احتیاط برخورد کنید

در حال حاضر، اکثر کاربران اینترنت کلاهبرداری های معمولی را می دانند که باید مراقب آنها باشند:

ایمیل‌های فیشینگ که تلاش می‌کنند لاگین‌های حساب شما را به سرقت ببرند، آدرس‌های اینترنتی اشتباه املایی که تلاش می‌کنند به حساب‌های بانکی شما دسترسی پیدا کنند، ویترین فروشگاه‌های آنلاین جعلی که از شما برای محصولاتی که هرگز قصد ارسال آن را ندارند هزینه دریافت می‌کنند. خوب، وقت آن رسیده است که مراقب یک کلاهبرداری رو به رشد دیگر باشید: کدهای QR جعلی.

کد QR چیست؟ احتمالاً آنها را دیده اید زیرا استفاده از آنها در طول همه گیری به شدت افزایش یافته است. بسیاری از رستوران ها شروع به استفاده از کدهای QR برای جایگزینی منوهای فیزیکی و پخش کننده میکروب کرده اند. کدهای QR آن بارکدهای مربع کوچکی هستند که وقتی آنها را با دوربین گوشی هوشمند خود اسکن می کنید، مستقیماً شما را به یک وب سایت یا برنامه می برند.

به نظر می رسد کدهای QR برای جلوگیری از فیشینگ ساخته شده اند. نیازی به تایپ لینک و اشتباه املایی اشتباهی آن نیست، که می تواند منجر به فرستادن کاربر به یک وب سایت کلاهبرداری شود که هدف آن تقلید از سایت قانونی واقعی است که قصد بازدید از آن را داشته است. فقط کد QR را اسکن کنید و مستقیماً به وب سایت واقعی که قصد رفتن به آن را داشتید خواهید رفت.

با این حال، مانند بسیاری از فناوری‌های جدید و رو به رشد، کلاهبرداران راهی برای استفاده از کدهای QR نیز پیدا کرده‌اند.

در دسامبر، کدهای QR روی پارکومترهای عمومی در سن آنتونیو، تگزاس ظاهر شدند. به سادگی گوشی خود را بیرون بیاورید، بارکد آشنا را اسکن کنید و هزینه جای پارک خود را بپردازید. سریع و ساده، درست است؟ اینطور نیست. هنگامی که اداره پلیس سن آنتونیو مطلع شد، آنها به مردم هشدار داد: کلاهبرداری بود

خبر پیشنهادی:   ما Google Cam را روی گوشی هوشمند غیر پیکسلی امتحان کردیم تا مجبور نباشید

کلاهبرداران در واقع کدهای QR خود را در پارکومترهای عمومی در سراسر شهر قرار داده بودند. رانندگانی که از آنها برای پرداخت کنتورها استفاده می کردند، در واقع پول یا اطلاعات حساس حساب مالی خود را برای کلاهبرداران ارسال می کردند. مانند Ars Technica اشاره می کند، دیگر شهرهای بزرگ تگزاس، مانند آستین و هیوستون، خرابی های مشابه پارکومتر را گزارش کرده اند.

کدهای QR هنوز تنها بخش کوچکی از کلاهبرداری‌هایی را تشکیل می‌دهند که در سراسر وب گسترش می‌یابند. با این حال، Better Business Bureau افزایش قابل توجهی را در خود تجربه کرده است ردیاب کلاهبرداری خودش را خاموش کند”هشدار کلاهبرداری“در کدهای QR سال گذشته. این فناوری به اندازه کافی در دسترس قرار گرفته است که هر کسی می تواند اکنون کدهای QR خود را بسازد.

همچنین ببینید:

کد QR ساخته شده از 130000 درخت با دقت اصلاح شده باید از آسمان اسکن شود.

بنابراین، برای جلوگیری یا کاهش خطر چه کاری باید انجام دهید؟

با کدهای QR که با شما برخورد می کنید مانند هر ایمیل دیگری که دریافت می کنید یا پیوندی که برای شما پیامک ارسال می شود رفتار کنید. تمام کاری که کد QR انجام می دهد این است که شما را به یک پیوند هدایت می کند، مثلاً یک صفحه ورود یا یک فرم پرداخت. منبع کد QR و نشانی اینترنتی را که کد QR شما را به آن ارسال می‌کند، دوباره بررسی کنید، درست همانطور که وقتی ایمیلی با یک پیوند در داخل آن دریافت می‌کنید.

اگر چیزی در مورد صفحه‌ای که کد QR شما را به آن هدایت می‌کند احساس می‌کند، اگر می‌دانید URL را خودتان تایپ کنید. این لینک ها بدون بارکد قابل دسترسی هستند. مواظب تبلیغات و اطلاعیه های عمومی که دستکاری شده اند نیز باشید. یک کلاهبردار به راحتی می تواند کد QR خود را روی یک کد قانونی روی پوستر یا بروشوری که به صورت آفلاین با آن برخورد می کنید بچسباند.

خبر پیشنهادی:   ایستگاه کاری جدید لنوو قدرت نسل دوازدهم اینتل HX و صفحه نمایش OLED لمسی را ارائه می دهد

حتی تبلیغاتی ترین کلاهبرداری های آنلاین هنوز هم مردم را فریب می دهند. اجازه می‌دهیم این را در ابتدای راه حل کنیم و سعی کنیم آسیب‌های ناشی از کلاهبرداری‌های کد QR را قبل از انفجار به حداقل برسانیم.
منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا