ارز دیجیتالاقتصادی

کلاهبرداری های کریپتو 77 درصد کاهش یافته است – اما این سوء استفاده در حال بازگشت بزرگی است


بر اساس گزارش اخیر شرکت اطلاعاتی بلاک چین Chainalysis، کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال در شش ماه اول سال 2023 به میزان 77 درصد از 3.3 میلیارد دلار به 1.1 میلیارد دلار کاهش یافته است.

با این حال، نکته مهم این است که حملات باج خواهی دوباره رو به افزایش است و عاملان آن در نیمه اول سال جاری 62.4 درصد درآمد بیشتری نسبت به شش ماه اول سال 2022 به دست آورده اند.

در 12 جولای، Chainalysis به‌روزرسانی Mid-year Crypto Crime خود را منتشر کرد و اشاره کرد که این دومین سال متوالی است که درآمد کلاهبرداری روند نزولی دارد.

این شرکت مشاهده کرد که از نظر تاریخی، درآمد کلاهبرداری در بازارهای صعودی افزایش می‌یابد – اما این مورد تا کنون در سال 2023 رخ نداده است:

«معمولاً، حرکات مثبت قیمت منجر به درآمد بیشتر کلاهبرداری می‌شود، احتمالاً به این دلیل که افزایش شور و نشاط بازار و FOMO باعث می‌شود قربانیان بیشتر در معرض خطرات کلاهبرداران باشند. اما کاهش شدید کلاهبرداری در سال 2023 این روند طولانی مدت را کاهش می دهد.

جریان ورودی به نهادهای غیرقانونی شناخته شده در شش ماه اول سال 2023 در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته 65 درصد کاهش یافت، در حالی که جریان ورودی به نهادهای پرخطر – مانند میکسرهای ارزهای دیجیتال و صرافی های پرخطر – 42 درصد کاهش یافت.

در حالی که Chainalysis تا حدی این افت را به کاهش حجم معاملات نسبت داد، توضیح داد که ورودی‌های غیرقانونی با سرعت بیشتری کاهش یافته است:

حجم معاملات در کل کاهش یافته است، اما این کاهش برای خدمات قانونی بسیار کمتر است، زیرا فقط 28 درصد کاهش در جریان ورودی داشته است.

جریان های انباشته برای خدمات مشروع، پرخطر و غیرقانونی از 1 ژانویه تا 30 ژوئن برای 2020-2023. منبع: Chainalysis

کیم گرائر، مدیر تحقیقات Chainalysis، به کوین تلگراف گفت که قربانیان کلاهبرداری های گذشته ممکن است با تصمیمات سرمایه گذاری خود “با دقت” تر شوند و در نتیجه دیگر طعمه های کلاهبرداران را نخورند. این ممکن است به کاهش درآمد کلاهبرداری نیز کمک کند.

این شرکت گفت: “این کاملاً ممکن است که قربانیان کلاهبرداری یاد گرفته باشند که دقیق تر باشند.” همچنین این احتمال وجود دارد که کمپین‌های آگاه‌سازی دولت و صنعت، و همچنین گزارش رسانه‌ها، به آموزش مردم در مورد خطرات کلاهبرداری کمک کرده است.

Chainalysis هشدار داد که ابزارهای هوش مصنوعی ممکن است به طور فزاینده ای برای ترویج کلاهبرداری از طریق استفاده از دیپ فیک مورد استفاده قرار گیرند، از جمله:

با توجه به اهمیت روزافزون کلاهبرداری های عاشقانه و قصابی خوک، یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد استفاده از هوش مصنوعی برای افزایش اثربخشی و مقیاس است، زیرا این کلاهبرداری ها عمدتاً مبتنی بر متن هستند.

طبق گزارش Chainalysis، هک ها نیز نسبت به شش ماه اول سال 2022 1.1 میلیارد دلار کاهش یافته است.

عاملان باج‌گیری شرکت‌هایی هستند که در جیب‌های عمیق «شکار بازی‌های بزرگ» هستند

با این حال، همه چیز در کل پیشرفت نکرده است. درآمد باج افزار در نیمه اول سال 2023 تا ژوئن 62.4 درصد افزایش یافت و به 449.1 میلیون دلار رسید.

به گفته Chainalysis، دلیل آن این است که مهاجمان اکنون سازمان‌های بزرگی را با جیب‌های عمیق «شکار بازی‌های بزرگ» می‌کنند تا «بیشترین پول ممکن» را از شرکت‌هایی که مایل به پرداخت هستند استخراج کنند. این شرکت گفت:

«چرا واژگونی در اقبال؟ برای یک چیز، به نظر می رسد که شکار بازی های بزرگ – یعنی هدف قرار دادن سازمان های بزرگ و با جیب های عمیق توسط مهاجمان باج افزار – پس از یک آرامش در سال 2022 بازگشته است.

این مهاجمان در مسیر دومین سال بزرگ خود قرار دارند و 4.6 درصد از رقم 940 میلیون دلاری سال 2021 عقب تر هستند.

کلاهبرداری های کریپتو 77 درصد کاهش یافته است - اما این سوء استفاده در حال بازگشت بزرگی است
جریان‌های تجمعی برای درآمد باج‌افزار از 1 ژانویه تا 30 ژوئن برای سال‌های 2022 و 2022. منبع: Chainalysis

Chainalysis به نقل از اندرو جی دیویس، افسر ریسک، از شرکت مشاوره جرایم سایبری Kivu، گفت که کاهش در سال 2022 را می توان به اقدامات امنیتی سایبری قوی تر و قوانین جدیدی نسبت داد که تحریم های شدیدتری را علیه پرداخت باج اعمال می کند.

دیویس افزود، در نتیجه، مهاجمان باج در حال حاضر به احتمال زیاد سعی می کنند “بیشترین پول ممکن” را از شرکت هایی که مایل به پرداخت باج هستند، جمع کنند.

Chainalysis اضافه کرد که اندازه پرداختی که توسط بزرگترین مجرمان استخراج می شود به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

مربوط: صورتی، پوسی، ونوم، جهنمی – درینرها برای یک کیف پول رمزنگاری نزدیک شما می آیند

دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد یافتدر اکتبر 2021، این باج گیری هر 11 ثانیه در سراسر جهان انجام می شود که منجر به خسارت کلی 20 میلیارد دلاری تنها در سال 2021 شد.

سرمایه گذاری های امنیت سایبری پیش بینی کرد در ماه ژوئن، این باج افزار تا سال 2031 سالانه 265 میلیارد دلار برای قربانیان خود هزینه خواهد داشت.

Chainalysis اشاره کرد که همه ارقام یک “تخمین کران پایین تر” هستند و حجم معاملات غیرقانونی و پرخطر احتمالاً در طول زمان با یافتن فعالیت غیرقانونی جدید افزایش می یابد.

علاوه بر این، داده‌ها شامل جرمی نمی‌شود که در آن ارز دیجیتال به عنوان روش پرداخت استفاده می‌شود.

این مقاله را به عنوان NFT جمع آوری کنید برای حفظ این لحظه در تاریخ و نشان دادن حمایت خود از روزنامه نگاری مستقل در فضای رمزنگاری.

مجله: 3.4 میلیارد دلار بیت کوین در قالب پاپ کورن – داستان هکر جاده ابریشم