فوتبالورزشی

یورو 2024: برای اسپانیا خیلی بیشتر از مالکیت توپ | اخبار فوتبال


کلکته: نزدیک به یک دقیقه پس از شروع بازی مقابل اسپانیا، گرجستان نتوانسته بود توپ را لمس کند. از سرزمین مالکیت بازی که به سختی غیرعادی بود. اما اتفاقی که 47 ثانیه پس از اولین مسابقه حذفی اسپانیا افتاد، این بود. نیکو ویلیامز وارد محوطه جریمه شد، جایی که آلوارو موراتا، یک مهاجم مرکزی بزرگ و قوی منتظر بود. گرجستان پاک شد. بلافاصله بعد، تحویل دنی کارواخال به سمت پدری بود. اسپانیا از سرعت و مهارت بازیکنان گسترده خود ویلیامز و لمینه یامال استفاده می کرد و مدافعان کناری آنها در زمین بازی می کردند.

لمینه یامال مهاجم اسپانیایی در یک جلسه تمرینی در دوناشینگن آلمان شرکت می کند.  (AFP)
لمینه یامال مهاجم اسپانیایی در یک جلسه تمرینی در دوناشینگن آلمان شرکت می کند. (AFP)

و نه فقط این. آیمریک لاپورته گیورگی مامارداشویلی فوق‌العاده را مانند مارک کوکورلا قبل از گلزنی رودری از محوطه بیرونی، آزمایش کرد. زمانی که فابیان رویز با ضربه سر ارسالی عالی یامال را به ثمر رساند، 2-1 بود، زمانی که ویلیامز در یک حرکت قوی و انفرادی به میدان رفت، 3-1 و با شلیک دنی اولمو از راه دور، 4-1 بود. اسپانیا 35 شوت به سمت دروازه، 13 شوت به سمت دروازه داشت.

این ادامه کاری بود که اسپانیا در این مسابقات انجام داده است. کرواسی با نتیجه 3-0 مغلوب شد، گل ها با ترکیبی از قدرت و مهارت موراتا، تکنیک رویز و ارسال یامال که کارواخال به خانه برگشت. ایتالیا یک استاد کلاس در پاس‌های روان دریافت کرد، اما اسپانیا نیز تلاش کرد تا ماشه را از دروازه جانلوئیجی دوناروما دور کند. و علیرغم 10 تغییر در برابر آلبانی، اسپانیا با عیسی ناواس شروع کرد که از سمت راست ضربه زد و تلاش کرد تا خوسلو را با صلیب پیدا کند.

چندی پیش، اسپانیا و صلیب را نمی‌توان در یک جمله نوشت مگر اینکه به این معنی باشد که آنها عصبانی هستند. اما با تمدید قرارداد تا جام جهانی 2026، سرمربی لوئیس د لا فوئنته با تیمی وارد آلمان شد که قصد حفظ توپ را نداشت. نوع مسابقاتی که یامال و ویلیامز دارند گواه این موضوع است. کرواسی با مالکیت بیشتر مقابل آنها یکی دیگر از بازیکنان بود.

اسپانیا در 136 بازی بین المللی که به قهرمانی اروپا 2008 بازمی گردد، توپ کمتری نسبت به حریف خود داشته باشد. چه در جام جهانی 2022 در اطراف کاستاریکا دویدن و چه پیروزی 7-0 یا 0-0 مقابل سوئد، اسپانیا به داشتن توپ عادت کرده است. حتی زمانی که در جام جهانی 2018 برابر ژاپن (82 درصد) و مراکش (73 درصد) در دوحه و روسیه (79 درصد) شکست خوردند.

از زمانی که پپ گواردیولا مجموعه‌ای از هافبک‌های خلاق کوچک را در بارسلونا پیدا کرد، همینطور بود. بارسلونا با تعداد زیادی پاس سرگیجه‌آور تیم‌ها را به هم می‌ریزد. توپ‌های بلند تقریباً یک نه، صلیب‌ها را به وجود آنها تحقیر می‌کرد. این دنیایی از نه های کاذب و تداخل سریع در مقابل دروازه بود که خط دفاعی را به هم ریخت و تماشاگران جهانی را خوشحال کرد. همه سعی کردند مثل آنها بازی کنند. تعداد کمی توانستند.

لوئیس آراگونس این ایده را به تیم ملی وارد کرد که در آن بازیکنان بارسلونا و اکثر بازیکنان رئال مادرید حضور داشتند. با وجود شکاف رئال مادرید و بارسلونا، بسیاری از این بازیکنان از طریق تیم های مختلف رده سنی ملی با هم به بلوغ رسیده بودند. این یک چرخه چهار ساله را آغاز کرد که در آن اسپانیا دو عنوان قهرمانی اروپا را به دست آورد – تنها تیمی که این کار را انجام داد – و یک جام جهانی، آندرس اینیستا قهرمان را تا حدودی مناسب به ثمر رساند.

در طول سال ها، گواردیولا مدل خود را تغییر داده است. تحت هدایت او، بایرن مونیخ بدنی بیشتری داشت، فیلیپ لام، مدافع راست، جان تازه‌ای برای باشگاه و کشورش در خط میانی و پاس‌های عقب برای شروع مجدد حرکت دیگر ضد فوتبالی تلقی نمی‌شد. بزرگترین تغییر در منچستر سیتی زمانی رخ داد که گواردیولا ارلینگ هالند را به خدمت گرفت.

شما نمی توانید همین را برای اسپانیا بگویید. ویسنته دل بوسکه به نیاز به شماره 9 پی برد و دیگو کاستا را به جام جهانی 2014 برد اما در آن زمان استادان بازی پاس چهار سال بزرگتر شده بودند. شروع نکردن ژاوی در شکست 0-2 مقابل شیلی در ماراکانا، آنچه هلند قبلا نشان داده بود را تایید کرد. چیزی برای تغییر لازم است.

پس از پایان مراکش به جام جهانی اسپانیا، د لا فوئنته هدایت این تیم را بر عهده گرفت. طبق گزارش fbref.com، پس از مرحله یک هشتم نهایی یورو 2024، اسپانیا به طور میانگین 59 درصد مالکیت توپ را به دست آورده است. آلمان، پرتغال و انگلیس بیشتر داشته اند. در سال 2982، اسپانیا حتی بیشترین لمس را نداشت. پرتغال (3391)، انگلیس (3199) و آلمان (3147) جلوتر بودند.

اسپانیا در همه بازی‌های خود به جز یک بازی بیشتر توپ را حفظ کرده است، اما در بازی مستقیم‌تر نیز عمل کرده است. البته وجود بازیکنان هجومی قوی، سریع و ماهر کمک کرده است، اما داشتن فهرستی سرشار از استعداد یک چیز است و اینکه آنها را به بیش از مجموع قسمت‌هایشان تبدیل کنیم چیز دیگری است. به انگلستان نگاه نکنید.

رودری گفت: “ما اینجا هستیم تا برنده شویم، نه برای اینکه خوب بازی کنیم یا به سبک خاصی بازی کنیم.” ما در حال ساختن تیمی با روش های مختلف هستیم. رقبای ما می‌دانند که می‌توانیم با مالکیت توپ به آنها صدمه بزنیم، با حمله موقعیتی که روی پاس‌های زیادی ساخته شده است یا همچنین – اگر به ما فرصت بدهند – می‌توانیم خیلی سریع بدویم.»

این را با آنچه ولید رگراگی سرمربی مراکش پس از برد در دوحه گفت، مقایسه کنید. ما می‌دانستیم که اسپانیا به مالکیت توپ آنها وابسته است و با این فکر بازی کردیم. آنها هیچ خطری نداشتند.»

یک بلوک کم و به دنبال بهره برداری از خط بالا با ضد حملات سریع، بهترین راه برای بازی با اسپانیا تا رسیدن این نسخه بود. د لا فوئنته گفت: “من نمی خواهم به کسی توهین کنم، اما ما بهترین تیم را در این مسابقات داریم.”

آلمان، بدون پیروزی در تورنمنت مقابل آنها از سال 1988، سخت ترین آزمون آنها خواهد بود، اما اسپانیا روز جمعه به مرحله یک چهارم نهایی می رود زیرا می داند که هیچ تیمی هنوز نتوانسته با آنها مقابله کند.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا