فوتبالورزشی

یوفا یورو 2024: هلند با شکست ترکیه راهی نیمه نهایی شد و به مصاف انگلیس رفت | اخبار فوتبال


هلند روز شنبه با نتیجه 2-1 ترکیه را شکست داد و به نیمه نهایی جام ملت های اروپا راه یافت. گل به خودی مرت مولدور در دقیقه 76، تنها 6 گل پس از اینکه استفان دی وریج ضربه سر سامت آکایدین در نیمه اول برای ترکیه را لغو کرد، برای هلندی ها در آخرین مرحله یک چهارم نهایی کافی بود.

بازیکنان هلند پیروزی خود را جشن می گیرند.(AFP)

دی وریج گفت: «امروز واقعاً یک نبرد بود. تیم ترکیه قلب بزرگی دارد و کیفیت بالایی دارد. در نهایت خوب کار کردیم و شایسته برد بودیم.»

او گفت که هلند پس از ورود ووت وهورست مهاجم 1.97 متری (6 فوت 5) در شروع نیمه دوم، توانست فشار بیشتری بر ترکیه وارد کند. او همیشه در جلو می جنگد و به تیم کمک می کند. و ما شروع به حفظ توپ و ایجاد موقعیت کردیم. سپس دو گل به ثمر رساندیم و کل تیم تا پایان جنگیدند.

هلند روز چهارشنبه در دورتموند در دومین مرحله نیمه نهایی به مصاف انگلیس می رود. اسپانیا در اولین دیدار روز سه شنبه به مصاف فرانسه می رود. ترکیه مریح دمیرال، مدافع این تیم را در اختیار نداشت، او پس از گلزنی در پیروزی 2-1 روز سه شنبه مقابل اتریش، توسط یوفا به دلیل انجام یک حرکت ملی گرایانه دست، دو مسابقه محروم شد. این ژست توسط ناسیونالیست های ترک استفاده می شود و با یک گروه افراطی ناسیونالیست مرتبط است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از تغییر برنامه های خود به دلیل اختلاف دیپلماتیک با آلمان بر سر ژست دمیرال در این بازی حضور داشت.

نانسی فائسر، وزیر کشور آلمان گفته بود که دمیرال از جشن خود به عنوان سکویی برای نژادپرستی استفاده کرد و جم اوزدمیر، وزیر فدرال، سیاستمدار آلمانی ترک تبار، گفت که این ژست «معنی ترور، فاشیسم است».

بسیاری از هواداران ترکیه ای این ژست را در راه رفتن به المپیاستادیون برلین و دوباره هنگام سرود ملی ترکیه قبل از بازی انجام دادند. هلندی ها شروع بهتری داشتند، اما مدافعان ترکیه برای محدود کردن تاثیر کودی گپکو، ژاوی سیمونز و ممفیس دیپای تلاش کردند. ترکیه مانند پیروزی مقابل اتریش با 5 در عقب بدون توپ صف آرایی کرد و به تدریج پیشرفت کرد.

آکایدین یک دوره فشار ترکیه را با گلزنی در 35 پاداش داد. آردا گولر یک سانتر متوالی را برای مدافع ارسال کرد تا با ضربه سر از زیر تیرک عبور کند.

این جشن وحشیانه را در میان کادر مربیگری و هواداران ترکیه به راه انداخت. گولر در محوطه مربیگری با در آغوش گرفتن غرق شد، در حالی که هواداران در انتهای غربی ورزشگاه آتش‌سوزی را به راه انداختند. بیشتر آنها بعد از گل ایستاده ماندند.

حامیان ترکیه بسیار بیشتر از همتایان نارنجی پوش خود در شهری بودند که محل زندگی جامعه بزرگی از مردم با ریشه ترکی است. بیشتر آنها نوادگان «کارگران مهمان» ترک هستند که برای کمک به بازسازی اقتصاد پس از جنگ به آلمان غربی وارد شدند. آلمان محل زندگی حدود 3 میلیون ترک یا مردم با ریشه ترک است که آنها را به بزرگترین اقلیت قومی این کشور تبدیل می کند و این تیم در یورو 2024 از حمایت گرم برخوردار بوده است.

هلندی ها قبل از استراحت با سوت های متعددی برای گل تساوی تلاش کردند.

رونالد کومان، سرمربی هلندی که در یورو 88 به عنوان بازیکن با هلند قهرمان شد، در وقت استراحت با فرستادن ووت وهورست مهاجم بزرگ به جای استیون برگوین واکنش نشان داد.

حضور وهورست، وینگرهای هلندی را به یک هدف تبدیل کرد که منجر به یک دوره فشار شدید شد.

گولر با یک ضربه ایستگاهی به تیرک دروازه برخورد کرد، اما با ادامه فشار هلند، این یک تلاش منفرد بود.

این در نهایت در 70 به ثمر رسید، زمانی که De Vrij در سانتر دپای با ضربه سر آزاد شد.

ناگهان صدای هواداران هلندی دوباره شنیده شد و شش دقیقه بعد دوباره در حال تشویق بودند که گپکو با قرار گرفتن در مقابل مدافع با سانتر کم ارتفاع دنزل دامفریس، گل به خودی مولدور را مجبور کرد.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا