ارز دیجیتالاقتصادی

3 دلیل برای اینکه قیمت اتریوم ممکن است در سطح 1.9 هزار دلار با مشکل مواجه شود


از 12 می، قیمت اتر برای حفظ سطح حمایت 1800 دلاری خود در تلاش بوده است، زیرا سرمایه‌گذاران با فشارهای ناشی از بدتر شدن محیط نظارتی ارزهای دیجیتال و هزینه‌های بالای گاز شبکه اتریوم مواجه هستند. همچنین سه شاخص بر قیمت اتر (ETH) تأثیر منفی دارند که نشان دهنده کاهش تقاضا برای برنامه های غیرمتمرکز آن (DApps) و عدم تقاضای خرید اهرمی از معامله گران حرفه ای است.

رگولاتورها برنامه خود را برای محدود کردن بیشتر واسطه‌های ارزهای دیجیتال اعلام می‌کنند

بر اساس اسناد دادگاهی که در 15 مه ثبت شد، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) در رابطه با درخواست کوین بیس برای مقررات شفاف رمزنگاری، پاسخی رسمی در دادگاه داده است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که هر گونه قوانین ممکن است سال ها طول بکشد و اقدامات اجرایی در این مدت ادامه خواهد داشت.

در 16 مه، شورای امور اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا – متشکل از وزرای دارایی همه کشورهای عضو – مقررات مورد انتظار بازارهای دارایی های رمزنگاری شده (MiCA) را تصویب کرد که تا اواسط سال 2024 اجرایی خواهد شد.

برخی استدلال می کنند که MiCA رشد کسب و کار را در منطقه تسهیل می کند. برخی دیگر بر خطرات حریم خصوصی برای داده های کاربران شخصی و خطرات تحمیل شده بر راه حل های غیر حضانت، از جمله برنامه های مالی غیرمتمرکز تمرکز می کنند.

کاهش سپرده های DApp نگران کننده است

شبکه اتریوم مشکلات ناشی از افزایش هزینه های گاز را تجربه می کند – هزینه های مرتبط با تراکنش ها، از جمله مواردی که توسط قراردادهای هوشمند انجام می شود. در چهار هفته گذشته، میانگین کارمزد تراکنش بالای 9 دلار بوده است که تقاضا برای استفاده از DApp را به شدت محدود کرده است.

مجموع سپرده‌های اتریوم در شبکه اتریوم به پایین‌ترین سطح خود از آگوست 2020 رسیده است. چنین تحلیلی تأثیرات سهام اتریوم بومی را که اخیراً امکان برداشت را آغاز کرده است، حذف می‌کند.

کل سپرده برنامه های شبکه اتریوم به اتریوم. منبع: DefiLlama

طبق داده‌های DefiLlama، اتریوم DApps در 16 می به 14.9 میلیون ETH در کل ارزش قفل شده (TVL) رسید. این در مقایسه با 16.5 میلیون ETH دو ماه قبل، کاهش 10 درصدی است. به عنوان مقایسه، TVL در زنجیره هوشمند BNB در شرایط BNB (BNB) اساساً در همان دوره ثابت بود، در حالی که سپرده‌های Polygon (MATIC) در شبکه Polygon 29٪ افزایش یافت.

BNB Smart Chain تلاش می کند تا در حجم DEX پیشتاز باشد

اتریوم ممکن است از زمان آغاز به کار خود پیشرو مطلق در حجم مبادلات غیرمتمرکز (DEX) باشد، اما این موقعیت در حال چالش است. سهم بازار اتریوم از نظر حجمی در DEX ها در هفته منتهی به 5 مارس به 75 درصد رسید، اما در هفته منتهی به 14 می به طور پیوسته به پایین ترین سطح خود یعنی 39.6 درصد کاهش یافت.

3 دلیل برای اینکه قیمت اتریوم ممکن است در سطح 1.9 هزار دلار با مشکل مواجه شود
حجم هفتگی DEX به صورت زنجیره ای. منبع: DefiLlama

سودکنندگان از 5 مارس در حجم معاملات DEX Arbitrum بودند که از 7% به 14% افزایش یافتند و BNB Smart Chain که از 5.6% به 31% افزایش یافت. ممکن است کسی استدلال کند که موفقیت راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم نشان‌دهنده صعودی بودن قیمت اتر است، اما این رابطه چندان مستقیم نیست.

مطالب مرتبط: دستورالعمل مالیاتی اروپا به روز شده نیازمند گزارش در مورد تمام نقل و انتقالات دارایی های رمزنگاری شده است

داده ها نشان می دهد که معامله گران حرفه ای نزولی هستند

معاملات آتی سه ماهه اتر در میان نهنگ ها و میزهای آربیتراژ محبوب است. با این حال، این قراردادهای ماه ثابت معمولاً با قیمتی جزئی نسبت به بازارهای لحظه ای معامله می شوند، که نشان می دهد فروشندگان برای به تاخیر انداختن تسویه حساب، پول بیشتری می خواهند.

در نتیجه، قراردادهای آتی ETH در بازارهای سالم باید با 5 تا 10 درصد حق بیمه سالانه معامله شوند – وضعیتی که به عنوان contango شناخته می شود، که مختص بازارهای رمزنگاری نیست.

3 دلیل برای اینکه قیمت اتریوم ممکن است در سطح 1.9 هزار دلار با مشکل مواجه شود
حق بیمه سالانه آتی 3 ماهه اتر. منبع: Laevitas

معامله گران حرفه ای اتر از اوایل آوریل از اهرم های طولانی (شرط های صعودی) اجتناب کرده اند. علاوه بر این، حق بیمه آتی 1٪ فعلی ETH در آستانه منفی شدن است که به عنوان عقب ماندگی شناخته می شود – اگر تأیید شود، این یک پرچم قرمز هشدار دهنده است، زیرا تقاضای نزولی بر صحنه حاکم است.

به طور خلاصه، این سه شاخص – یعنی کاهش TVL، سهم بازار DEX کم سابقه و عدم تقاضای خرید اهرمی – نشان می‌دهند که شکستن مقاومت 1900 دلاری در کوتاه‌مدت سخت خواهد بود. در حال حاضر، خرس‌های اتر کنترل را در دست دارند و از احتمال اصلاح قیمت حمایت می‌کنند.