اکو سیستم

Agrital ، با استفاده از توکن های رمزنگاری برای تامین مالی پروژه های کشاورزی

Agrital یک شرکت نوپا است که می خواهد از ظرفیت توکن های رمزگذاری شده برای پیاده سازی یک راه حل فین تک برای حل مشکل تامین مالی بخش کشاورزی استفاده کند. مشکل، تکنولوژی و نوع راه حل پیشنهادی در Agrital متنوع و پراکنده است. به همین دلیل است که هسته اصلی این مجموعه را افرادی با همین تنوع تشکیل می دهند. ابوالفضل خلیل پور دارای مدرک دکترای مدیریت منابع آب است و پس از سال ها کار دولتی تصمیم به راه اندازی استارتاپ گرفته است. مهدی عدنانی دارای مدرک دکتری مرتع شناسی و عضو هیئت علمی سازمان تحقیقات کشاورزی است. ابراهیم نصیری از فعالان فین‌تک است و شاید این جنبه از کار آگریتال برای او جذاب باشد. مهدی نوری دارای دکترای اقتصاد و محقق در زمینه بلاک چین است، او به دنبال این است که محصول علم خود را در عمل ببیند. بردیا جوادی در رشته های نرم افزار و فناوری اطلاعات تحصیل کرده است. او چندین سال است که در اکوسیستم استارتاپی کار می کند و حالا می خواهد خود را با چالشی جدید محک بزند. برای اینکه بیشتر بدانیم چه چیزی این افراد را گرد هم آورده است، با آنها به گفت و گو نشستیم:

Agrital چه مشکلی را حل می کند؟

نوری: کشاورزی جزء مهم هر اقتصادی است و در کشور ما جایگاه ویژه ای دارد. یکی از مشکلات جدی در بخش کشاورزی کمبود نقدینگی و ضعف مکانیزم های تامین مالی است. تامین مالی بخش کشاورزی نباید به وام و تسهیلات ارگان های دولتی بستگی داشته باشد.

نصیری: آگریتال به دنبال حل مشکل تامین مالی طرح های کشاورزی است. این موضوع تاکنون مغفول مانده و راه حل جدی برای آن ارائه نشده است، اما می توان امیدوار بود که از پیشرفت هایی که در فناوری مالی رخ داده است، راه حل های جدیدی برای حل این مشکل ایجاد و استفاده شود.

نوری: در Agrital، ما در حال توسعه راه حلی بر اساس مدل تامین مالی جمعی و فناوری بلاک چین هستیم که در آن توکن های ویژه به عنوان راهی برای تامین مالی پروژه های کشاورزی تعریف می شوند.

 

چرا مشکل تامین مالی در کشاورزی مهم است و از کجا می آید؟

خلیل پور: در بخش های مختلف اقتصاد از کلیدواژه امنیت با معانی مختلفی استفاده می شود. در بخش کشاورزی، موضوع امنیت غذایی یکی از نیازهای اساسی رشد جامعه است. تولید سالانه محصولات کشاورزی در کشور ما 120 میلیون تن و مصرف 150 میلیون تن است. این تفاوت تولید و مصرف در شرایطی است که سرانه مصرف ما نسبت به سایر کشورها کمتر است. بنابراین اگر بخواهیم وضعیت را از نظر مصرف سرانه بهبود دهیم، شکاف بین تولید و مصرف بیشتر خواهد شد. برای نزدیک‌تر کردن تولید به مصرف و ایجاد خودکفایی در برخی بخش‌ها، افزایش تولید ضروری است. این بدون حل مشکل نقدینگی امکان پذیر نیست.

خیلی پور: بسیاری از فعالیت های کشاورزی مانند تهیه و فروش گلدان آنتوریوم می تواند سالانه تا 60 درصد سود برای سرمایه گذار ایجاد کند، اما در همان نقطه شروع به دلیل کمبود سرمایه در دسترس بین تولید و فروش، فعالیت آن را توسعه نمی دهد. در آگریتال برای سرمایه ای که به صورت نقدی در اختیار کشاورز قرار می گیرد، ژتون صادر می شود. از سوی دیگر، اگر سرمایه گذار به سرمایه خود نیاز داشته باشد، می تواند توکن را به دیگری بفروشد و از این طریق نقدینگی خود را تامین کند. استفاده از توکن ها فرآیند سرمایه گذاری در فعالیت های کشاورزی را تسهیل می کند. همچنین دامنه فعالیت ها را گسترش داد و باعث شد افراد بیشتری از مزایای آن استفاده کنند. در این صورت، بازاری وسیع تر، متنوع تر، پویاتر و بهتر خواهیم داشت.

خلیل پور: کشاورزی در کشور ما بیش از آنچه در دنیا اتفاق می افتد هزینه دارد. محدود بودن دشت های حاصلخیز، محدودیت منابع آبی به ویژه منابعی که به صورت رودخانه در دسترس هستند و تقسیم زمین به قطعات کوچک به دلیل قانون ارث از جمله هزینه های بالای تولید محصولات کشاورزی در ایران است. در این شرایط اگر بخواهیم امنیت غذایی را تضمین کنیم باید برنامه های حمایتی از کشاورزان داشته باشیم. در گذشته دولت از طریق وام در تامین مالی فعالیت های کشاورزی مشارکت می کرد و از این طریق از تلاش کشاورزان حمایت می کرد، اما امروزه این وام ها کاهش یافته است. به همین دلیل است که ما بر تامین مالی انبوه تاکید می کنیم که طیف متنوعی از سرمایه گذاران را شامل می شود.

خلیل پور: تحریم ها یکی دیگر از مشکلاتی است که مانند سایر بخش های اقتصاد کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده است. بخش مهمی از ارزش صادرات محصولات کشاورزی کشور مربوط به گیاهان زینتی و صیفی است که اکنون برای انتقال درآمدهای صادراتی خود به کشور با مشکل مواجه هستند. ارز دیجیتال نیز می تواند این مشکل را حل کرده و محدودیت ها را برطرف کند.

مزیت توکن ها برای حل مشکل تامین مالی چیست؟

نوری: از سال 2008 که فناوری بلاک چین توجه زیادی را به خود جلب کرد، شاهد مفاهیم و پدیده های جدیدی هستیم که مبتنی بر این فناوری هستند و هر روز در حال ظهور هستند. توکن های رمزگذاری شده یکی از انواع نشانه های دارایی هستند که در این مسیر توسعه یافته اند. عملکرد این توکن ها این است که برای یک دارایی فیزیکی یا مجازی صادر می شوند و افراد می توانند آن را به عنوان مدرک مالکیت آن دارایی خریداری کنند. هزینه پرداخت شده برای توکن به عنوان سرمایه در تولید استفاده می شود و پس از انجام آن، صاحب توکن مالک آن چیزی است که تولید می شود و درآمد حاصل از فروش آن را به اشتراک می گذارد. این توکن به چندین نفر اجازه می دهد تا در تامین مالی یک فعالیت کشاورزی مشارکت داشته باشند که هر کدام بخشی از تولید آن را در اختیار دارند. همچنین می توان آن را با انتقال به اشخاص ثالث تسویه کرد.

جوادی: بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر بسیار فعال است. اقشار مختلف به ویژه جوانان در این بازار فعال هستند تا به رشد این بازارها کمک کنند. آگریتال خود را به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری در این بازار معرفی می کند، به عنوان یک پل، سرمایه را به سمت یک صنعت قدیمی یعنی کشاورزی هدایت می کند. با این نقش آفرینی می توان از توانایی سرمایه گذاران جوان و ریسک پذیری که از صنایعی مانند کشاورزی دور هستند برای توسعه این بخش از اقتصاد استفاده کرد.

آیا کاربردهای مشابهی برای این فناوری تعریف شده است؟

اپتیک: با ورود بلاک چین و توسعه توکن ها به عنوان یک ابزار، کاربردهایی در زمینه های مختلف تعریف شده است. ما نیز با این فناوری آشنا می شویم و سعی می کنیم آن را در جایی به کار ببریم.ما نگاه کردیم و متوجه شدیم که می تواند به حل مشکل مالی کشاورزی کمک کند. از مطالعه خود فناوری به کاربرد و مشکل می رسیم. اینطور نبود که برای اولین بار یک کسب و کار را ببینیم و بخواهیم چیزی مشابه ایجاد کنیم.

برای شناسایی فعالیت های مالی بالقوه چه اقداماتی انجام داده اید؟

خلیل پور: در ابتدا بازار گل و گیاه را بررسی کردیم و با تولیدکنندگان اصلی این حوزه که بیشتر در استان تهران هستند تماس گرفتیم. از حدود 7000 گلخانه ای که در کشور با این موضوع داریم 60 درصد آن در تهران است بنابراین این استان نقطه شروع بسیار خوبی است. تعاملات جدی با فروشندگان و بازارها در این زمینه داریم و توافقاتی داریم که به محض اتمام برنامه ها، فرآیند اجرای فاینانس از طریق فروش توکن در این بخش را آغاز کنیم.

آیا آگریتال غیر از تامین مالی مشکل دیگری را حل می کند؟

عدنانی: حذف واسطه های بی فایده یکی از اهداف آگریتال است. داشتن توکن برای محصولات کشاورزی، علاوه بر تسهیل سرمایه گذاری، به ما این امکان را می دهد که از توکن ها برای انجام تراکنش های مربوط به آن محصول بر روی پلتفرم های پلتفرم استفاده کنیم که باعث کاهش تعداد واسطه ها می شود. نتیجه این است که کشاورز سهم بیشتری از قیمت نهایی را به دست می آورد و مصرف کننده می تواند محصول را با قیمت کمتری خریداری کند.

با چه چالش هایی روبرو هستید؟

عدنانی: آشنایی با مردم و کشاورزان یکی از چالش های بزرگ است. ما باید کاربردهای فناوری را برای کشاورزان توضیح دهیم و استفاده از آنها را توجیه کنیم. با این حال، برخی از آنها ممکن است حتی نتوانند از ابزارهای دیجیتال رایج مانند تلفن همراه و رسانه های اجتماعی استفاده کنند.

از نهادهای دولتی و دولت چه انتظاری دارید؟

عدنانی: امیدواریم وزارت جهاد کشاورزی در این گونه فعالیت ها نقش حمایتی داشته باشد. تامین مالی تمامی فعالیت های کشاورزی در داخل وزارتخانه امکان پذیر نیست، اما این وزارتخانه می تواند با حمایت مالی از شرکت های فعال در این حوزه، مشکلی را که در حوزه وظایف آن نیز تعریف شده است، حل کند.

وضعیت نظارتی در حوزه ای که در آن فعالیت می کنید چگونه است؟

نوری: ما سعی می کنیم موضوعی را انتخاب کنیم که کمترین چالش نظارتی را داشته باشد. ما بخشی از کار را که رگولاتور تشکیل داده است دنبال کرده ایم و سعی کرده ایم مقررات تامین مالی جمعی را که توسط فرابورس به رسمیت شناخته و مجاز است پیش ببریم.

نوری: ماهیت فناوری های نوظهور این است که با توجه به پیامدهای مثبت و منفی که به همراه دارند، دولت برای پاکسازی فضا و تصمیم گیری بهتر نیاز به زمان دارد و این باعث می شود رگولاتوری ورود فناوری را به تعویق بیندازد. و برای رسیدن به خود چالش هایی وجود خواهد داشت. ما امیدواریم که توکن ها به سرعت و به درستی تنظیم شوند تا طوفان فکری، نوآوری و توسعه کسب و کار بر اساس این فناوری تسهیل شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا