کار آفرینی و استارتاپ

DeltaX می خواهد بخش حمل و نقل منطقه آند – TechCrunch – را دیجیتالی کند

راه اندازی حمل و نقل دلتا ایکس در حال تسریع برنامه های خود برای دیجیتالی کردن صنعت حمل و نقل در بومی خود، بولیوی و فراتر از آن، به لطف دور اولیه یک میلیون دلاری اخیر است.

DeltaX در فضایی مشابه با Convoy، Loadsmart و Sennder – حمل و نقل بار (به طور واضح، به شرکت ها کمک می کند تا کالاها را از نقطه A به نقطه B منتقل کنند) عمل می کند. اما این استارت‌آپ بر روی منطقه‌ای از آمریکای لاتین تمرکز می‌کند که در آن حمل‌ونقل با کامیون‌ها هنوز نیاز مبرمی به تحول دیجیتال دارد، بر خلاف سایر کشورهایی که این انتقال از قبل آغاز شده و در بحبوحه همه‌گیری سرعت گرفته است.

لوئیس فرناندو اورتیز، مدیرعامل DeltaX گفت: “ما در حال کار برای حل یک مشکل لجستیکی بزرگ در منطقه آند هستیم.” حمل‌ونقل برون‌جاده‌ای در این منطقه اقتصادی ناکارآمد و پرهزینه است که پیامدهای زیادی برای رقابت‌پذیری کشورهای ما و رفاه رانندگان کامیون‌های ما دارد.»

سالانه میلیون ها تن محموله از این طریق حمل و نقل می شود بزرگراه پان آمریکن و شاخه های آن در سراسر کلمبیا، اکوادور، پرو، شیلی، بولیوی و پاراگوئه. محموله شامل کالاهایی مانند مواد معدنی از مثلث لیتیوم و فراتر؛ غلات، میوه و سبزیجات و همچنین واردات کانتینری. اما این روند ناقص است و این رانندگان هستند که عوارض را پرداخت می کنند.

اورتیز گفت که حدود 1 میلیون راننده کامیون در منطقه وجود دارد که اکثر آنها مستقل هستند. در شکل فعلی، این پراکندگی جنبه‌های منفی زیادی دارد که دلتاکس امیدوار است از طریق فناوری آن‌ها را برطرف کند.

چندین لایه برای فعالیت‌های DeltaX وجود دارد: ارتباط بین طرفین را تسهیل می‌کند، ردیابی و گزارش‌دهی محموله را خودکار می‌کند، و به اسناد محموله، با عناصر آتی فین‌تک و یادگیری ماشین، قابلیت مشاهده را اضافه می‌کند.

اورتیز گفت: “همه در بخش ما از این مدل پیروی می کنند، اما ما اولین کسانی هستیم که آن را در منطقه خود اعمال می کنیم.”

سازگاری با آمریکای لاتین

دیجیتالی شدن بدون شک یک نیاز مشترک در سراسر جهان برای تدارکات است، بخشی که تا همین اواخر عمدتاً بر روی تماس های تلفنی، پرینت و فکس کار می کرد. اما در حالی که این وضعیت در بسیاری از کشورها شروع به تغییر کرده است، بولیوی هنوز عقب مانده است.

اورتیز این مشکل را از نزدیک می دانست: او برای بندر آریکا شیلی کار می کرد، مرکز اصلی منطقه. در آنجا، او یکی را تأسیس کرد باشگاه رانندگان کامیونکه بیشتر آنها از کشورهای همسایه آمده بودند و نیاز به حمایت بیشتری داشتند. او از این طریق می داند که آنها معمولاً 25 روز متوالی را دور از خانواده خود در جاده می گذرانند – و آسیبی که عدم پیش بینی پذیری کار به کیفیت زندگی آنها وارد می کند.

خبر پیشنهادی:   کووید بهترین چیز برای کیتی بود، زیرا برنامه های بیمه برای حیوانات خانگی رونق می گیرند - TechCrunch

به لطف بورسیه فولبرایت، اورتیز به تحصیل در ایالات متحده ادامه داد و مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی از بابسون و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی از هاروارد گرفت. اکنون که او به بولیوی بازگشته است، هر دو به تلاش جدید او مرتبط هستند، جایی که هوش تجاری شاید به همان اندازه که درک مقررات و زمینه اجتماعی رانندگان اهمیت دارد.

درک نیازهای درایورها، فناوری DeltaX را عمیقاً شکل داده است. هنگامی که برای اولین بار در فوریه 2020 راه اندازی شد، یک اپلیکیشن موبایل برای رانندگان کامیون. موبایل همچنان نقش کلیدی را در استراتژی خود ایفا می کند، مانند واتس اپ، با ربات ها که به سوالات متداول در حال حرکت پاسخ می دهند.

ارائه خدمات بهتر به 1300 راننده وابسته به DeltaX نیز به همین دلیل است که استارت آپ قصد دارد یک عنصر فین تک جاسازی شده را به پلتفرم خود اضافه کند، همانطور که اکنون در بین استارت آپ های آمریکای لاتین رایج است. این به شکل یک برنامه وام‌دهی خرد برای سرمایه در گردش است – که باعث پیشرفت در درآمدهای آتی می‌شود.

رانندگان کامیون به دلیل اینکه درآمدشان ثابت نیست، زیر بار بانک هستند. به همین دلیل است که بخش فین تک برای ما مهم است.

DeltaX همچنین امیدوار است که الگوریتم‌ها بتوانند توانایی‌های پیش‌بینی آن و در نتیجه شرایط کاری رانندگان را بهبود بخشند. اورتیز توضیح داد، به جای اینکه مجبور باشد به واسطه ها پولی بپردازد و مطمئن نباشد که آنها کارشان را ایمن می کنند، “یک راننده می تواند بگوید: من این آخر هفته در خانه می مانم زیرا می دانم که برای دوشنبه برنامه ریزی کرده ام.”

استخدام دانشمندان داده که می توانند این امر را محقق سازند، یکی از راه هایی است که DeltaX قصد دارد از درآمد حاصل از دور اولیه خود استفاده کند. با یک تیم فعلی 23 نفره، همچنین قصد دارد کارشناسان UX، مهندسان نرم افزار و مدیران محصول را اضافه کند تا به بهبود پلت فرم خود ادامه دهد.

خبر پیشنهادی:   Y Combinator یک استراتژی 10 امتیازی بقا به بنیانگذاران می فرستد - TechCrunch

همسایه ها به همسایه ها کمک می کنند

دور اولیه DeltaX توسط چندین صندوق از ایالات متحده و آمریکای لاتین حمایت شد: شرکای ماگما، از شیلی، که دور را رهبری کرد. Duro Ventures، از کالیفرنیا؛ 99 استارتاپ، از مکزیک؛ و سایبرسون ها، از پاراگوئه شبکه فرشتگان بولیوی اس سی آنجلسکه اورتیز یکی از بنیانگذاران آن بود، نیز در آن شرکت داشت.

در حالی که این نام ها وزن کمی دارند، همانطور که DeltaX در آن شرکت کرده است شتاب دهنده کارآفرینان فارغ التحصیل هاروارد، مشخصات برخی از حامیان فردی آن نیز قابل توجه است. در واقع، تعدادی از آنها نقش های سطح بالایی در بخش حمل و نقل آمریکای لاتین دارند، از جمله دو بنیانگذار استارتاپ: Nowports مدیرعامل آلفونسو د لس ریوس و نووکارگو مدیرعامل دیپاک چوگانی.

اورتیز گفت که DeltaX مکمل این استارتاپ‌ها است زیرا تمرکز جغرافیایی و فرعی‌هایی که روی آن متمرکز است. یکی از جنبه های کلیدی تمرکز انحصاری آن بر حمل و نقل از طریق زمین است که به یک نقطه دردناک در تاریخ بولیوی گره خورده است: این کشور محصور در خشکی است و دسترسی به دریا را از دست داده است. در سال 1884 پس از جنگ با شیلی.

رویداد جمع آوری کمک های مالی DeltaX یک نقطه عطف مهم برای صحنه استارتاپ بولیوی است: این یکی از بزرگترین دورهای سرمایه گذاری خطرپذیر کشور تا به امروز است. این نشان می دهد که اکوسیستم هنوز در حال شکل گیری است، اما همچنین پیشرفتی که در چند سال گذشته داشته است را تأیید می کند.

خروجی های اخیر شامل خرید NetComidas توسط PedidosYa و شرکت اپلیکیشن فوق العاده ونزوئلایی Yummy در حال خرید Yaigo است.

اما بولیوی فقط خوراک M&A های توسعه محور نیست: این کشور همچنین دارای استارتاپ هایی با جاه طلبی های منطقه ای مانند TuGerente و Ultra است. DeltaX یکی از این موارد است. در ماه‌های آینده، این شرکت قصد دارد دفاتری را در کشورهای همسایه افتتاح کند تا فعالیت‌های خود را از پرو شروع کند.

اورتیز به TechCrunch گفت که در بلندمدت، DeltaX امیدوار است به شیلی، کلمبیا، اکوادور و پاراگوئه بیشتر گسترش یابد. آیا در این مدت ادغام بیشتری در بخش حمل و نقل آمریکای لاتین وجود خواهد داشت؟ جالب خواهد بود تماشا کنید.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا