کار آفرینی و استارتاپ

FTX قبل از سقوط ماهانه میلیاردها دلار را در آفریقا پردازش کرد • TechCrunch

در 14 نوامبر، نست کوینیکی از استارت‌آپ‌های پیشرو در حوزه کریپتو و وب 3 در آفریقا، اعلام کرد که چندین کارمند خود را اخراج می‌کند. به گفته افراد آشنا، حداقل 30 کارمند در بخش های مختلف از کار رها شدند، در حالی که حقوق افرادی که در شرکت مانده بودند تا 40 درصد کاهش یافت. به گفته یله بادموسی، مدیر اجرایی، این خبر تا حدی به سقوط صرافی کریپتو FTX مرتبط است.

بادموسی در نامه ای به سرمایه گذاران این خبر را فاش کرد در یک توییت گنجانده شده است. او تصدیق کرد که نست کوین دارایی هایی را در اختیار دارد که فایننشال تایمز در اختیار دارد گیره ها 4 میلیون دلار، در پلت فرم ورشکسته تبادل ارزهای دیجیتال FTX برای مدیریت هزینه های عملیاتی. اکثر مشتریان FTX نتوانسته اند وجوه خود را از این پلتفرم برداشت کنند زیرا شرکت مقر اصلی باهاما در مراحل ورشکستگی قرار دارد.

Bademosi همچنین فاش کرد که نهاد خواهر FTX متمرکز بر تجارت، Alameda Research، یکی از سرمایه‌گذاران در دور اولیه 6.45 میلیون دلاری Nestcoin که در فوریه امسال اعلام شد، کمتر از 1٪ سهام در استارت‌آپ دارد. دیگر شرکت های آفریقایی که از Alameda و FTX پول دریافت کرده اند عبارتند از Chipper Cash، Mara، VALR، Jambo و Bitnob.

گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه FTX و Alameda ممکن است از شرکت های پرتفوی خود خواسته باشند که دارایی های خود را در بورس FTX به عنوان بخشی از شرایط سرمایه گذاری خود نگه دارند. با این حال، به نظر می‌رسد که اگر چنین شرایطی وجود داشت، برای همه شرکت‌ها صدق نمی‌کرد، یا ممکن است برخی این پیشنهاد را رد کرده باشند. VALRبه عنوان مثال، گفت که هرگز برای شرایط گفته شده درخواست نشده است. FTX پیشنهاد داد که از طریق استیبل کوین در بیت‌نوب سرمایه‌گذاری کند تا در صرافی منحل شده نگهداری شود، اما به گفته دو نفر از افراد آشنا، پلتفرم کریپتو نیجریه رد شد. هر دو شرکت دارند علنی اعلام کرد که آنها در پی سقوط FTX در معرض صفر قرار گرفتند.

مارا به TechCrunch تایید کرد که وارد هیچ گونه توافقی نشده است و دارایی های خود را در پلتفرم رمزنگاری ورشکسته ندارد. به گفته دو نفر از آشنایان با معاملات این شرکت با FTX، Chipper Cash نیز افشا نشد. جامبو هنوز به درخواست های TechCrunch برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

برای بسیاری از شرکت‌های ارز دیجیتال و مشتریان خرده‌فروشی، FTX به عنوان یک بانک عمل می‌کند و نرخ بهره سالانه ۸ درصدی را برای استیبل‌کوین ذخیره‌شده در این پلتفرم ارائه می‌دهد. این بازاریابی عالی برای حضور چندین مشتری در آفریقا و چالش بایننس، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان از نظر حجم، برای سهم بازار بود. منابع به TechCrunch گفتند FTX قبل از نابودی خود توانست بیش از 100000 مشتری در آفریقا به دست آورد. این مشتریان علاوه بر تجارت بر روی پلتفرم، از FTX برای تبدیل ارزهای محلی خود به دلار و کسب بازدهی پس‌انداز استفاده کردند.

در دو سال گذشته، FTX با سرمایه‌گذاری بر دسترسی بانکی ناپایدار قاره و پذیرش سریع ارزهای دیجیتال (عمدتاً از طریق موارد استفاده از حواله) طرفداران قابل‌توجهی در میان جامعه رمزنگاری در آفریقا ایجاد کرد. همچنین شایان ذکر است که تجارت FTX در آفریقا فقط تلاش دیگری برای افزودن به حجم کلی پلتفرم نبود. در عوض، این یک منطقه تمرکز برای شرکت بود. به گفته دو نفر از آشنایان با معاملات این شرکت، قبل از اینکه سام بنکمن-فرید، مدیر عامل FTX (معروف به “SBF”) شاهد نابودی غول رمزنگاری 32 میلیارد دلاری خود در این ماه باشد، FTX ماهانه میلیاردها دلار را پردازش می کرد و قصد داشت دفتری در نیجریه راه اندازی کند. .

جزء جدایی ناپذیر به دست آوردن این اعداد، پس از تنها چند ماه در منطقه، سه کارمند تمام وقت از راه دور کار می کردند و یک تیم قراردادی متشکل از حدود 30 سفیران پردیس و تجاری که انجیل SBF را در رویدادهای سراسر کالج به هر کسی که اهمیت می داد موعظه می کرد. گوش کنید. با این حال، پس از وقایع دو هفته گذشته که باعث سقوط FTX شد، بسیاری از آنها، از جمله افراد مشهور محلی که به عنوان سفیران برند امضا شده‌اند، از تصمیم خود ابراز تاسف کردند.

برای مثال، در روزی که FTX اعلام ورشکستگی کرد، هریسون اوبیفول، مدیر روابط عمومی و بازاریابی FTX در آفریقا، توییت کرد او مخفی شده بود و “از سوی افراد مشهور، خانواده و دوستان و غریبه ها تهدید و تماس می گرفت.” در همین حال، TechCrunch در مورد مشتریان خرده‌فروشی که مقادیر مختلفی پول در FTX قفل شده بودند، از 7000 دلار پس‌انداز شده برای یک سفر جام جهانی گرفته تا یک سلبریتی که «میلیون‌ها نایرا» را از دست داده بود، و یک معامله‌گر که 2 میلیون دلار در FTX داشت، مطلع شد. پلتفرم رمزنگاری تحت حمایت سکویا از کار افتاد.

«همه ISA انگلستان من [Individual Savings Account, an account that allows users to save and invest free from UK tax] من در 15 سال گذشته پس انداز کردم چیزی بود که از دست دادم. ویکتور آسموتا، کهنه کار صنعت فناوری نیجریه و مدافع قوی FTX در آفریقا، طی تماسی با TechCrunch صحبت کرد. می‌دانید که آن روزها به افرادی که در طرح‌های پونزی ضرر می‌کنند می‌خندید. هیچ وقت نمی دانستم ممکن است برای من اتفاق بیفتد. این بزرگترین طرح پونزی است. این دیوانه است – این آخرین چیزی است که هر کسی انتظارش را داشت.

عواقب فروپاشی FTX شدید است. پرونده های ورشکستگی FTX نشان می دهد که پس از اینکه SBF میلیاردها دلار از پول مشتری را برای حمایت از Alameda Research استفاده کرد، به بیش از یک میلیون نفر و کسب و کار بدهکار است. اما از آنجایی که FTX و مدیر اجرایی آن تحت تحقیقات جنایی هستند، این رویداد تغییرات نظارتی را برای ارزهای دیجیتال در بازارهای مختلف به پیش خواهد برد. در کشورهایی مانند نیجریه که در آن دولت قبلاً تراکنش های ارزهای دیجیتال از طریق بانک های دارای مجوز را ممنوع کرده بود و یک ارز دیجیتال را برای کاهش انگیزه‌ها برای استفاده از کریپتوهای غیرقانونی معرفی کرد، ممکن است سرکوب استفاده از کریپتو تشدید شود.

«CBN [Nigeria’s apex bank] و رگولاتورها استدلال خواهند کرد که آنها برای ممنوع کردن کریپتو درست بوده اند. «کسانی از ما که از کریپتو حمایت می کنیم، همگی احمق به نظر می رسند و اکنون به دلیل FTX درست به نظر می رسند. من برای شرکت های رمزنگاری در نیجریه می ترسم.

زمانی که ارزش FTX به 32 میلیارد دلار رسید، خود را به عنوان یک پلتفرم به بازار عرضه کرد که در آن مردم می‌توانستند با خیال راحت کریپتو معامله کنند و بازدهی داشته باشند. FTX که اکنون ارزشی ندارد، حداقل 8 میلیارد دلار به طلبکاران بدهکار است. پرونده ورشکستگی آن خانه‌ای را نیز نشان داده است که دارایی‌ها را با هم ترکیب کرده و دفاتر خود را مرتب نکرده است. در یک مورد، FTX به اشتباه گنجانده شده است BTC Africa، شرکت مادر پلتفرم اتوماسیون پرداخت و تسویه حساب AZA Finance مستقر در کنیا، و شرکت‌های تابعه آن به‌عنوان نهادهایی تحت پرونده‌های ورشکستگی فصل 11 آن. FTX، از طریق یک توییت، بعدا بیانیه را پس گرفت و AZA Finance و شرکت های تابعه آن، در میان سایر نهادها، را از پرونده ها حذف کرد.

در آوریل امسال، FTX اعلام کرد شراکت با AZA Finance برای راه اندازی جفت ارزهای آفریقایی و دیجیتال و گسترش تجارت در توکن های غیرقابل تعویض (آنها موفق به راه اندازی ریل های فیات برای غنا و سنگال قبل از فروپاشی FTX). طبق برخی منابع، این همکاری به یک بازی M&A تبدیل شد که در آن FTX نزدیک بود تا AZA Finance را در انتظار تایید نظارتی خریداری کند. با این حال، الیزابت روسیلو، مدیر عامل AZA Finance، مذاکرات خرید را رد کرده و به TechCrunch گفته است که هر دو فقط شریک هستند.

مدیر اجرایی گفت: “شما یا سهامدار هستید یا نیستید و آنها نبودند.” و اگر آنها سهامدار بودند، ما مجبور بودیم تغییر کنترل را در بریتانیا، جایی که مجوز داریم، ثبت کنیم. این یک رکورد عمومی است که هرگز اتفاق نیفتاده است. آنها روی ما سرمایه گذاری نکردند، سهامدار نیستند و خریدی هم صورت نگرفت.»

ضمن ارجاع به رئیس جدید FTX بیانیه در مورد شرکتروسیلو خطای FTX را به عنوان “فقدان کامل کنترل های داخلی” ناشی از استعفای تیم حقوقی و انطباق آن. او همچنین اظهار داشت که چقدر ناعادلانه است که فین تک‌های کوچک، از جمله آن‌هایی که به سپرده‌های مشتریان دسترسی ندارند، به شدت تحت نظارت قرار گیرند، در حالی که پلتفرم‌هایی که میلیاردها وجوه مشتریان را نگه می‌دارند، مانند FTX، در مقابل هیچ‌کس پاسخگو نیستند.

فین‌تک‌هایی مانند ما که هیئت‌هایی با اطلاعات و نظارت زیادی دارند، حتی به سختی می‌توانند پول جمع کنند. اما از آنجایی که برخی افراد به شکل خاصی به نظر می رسند یا یک کادر مشخص را علامت می زنند، تمام بودجه را دریافت می کنند، نه حکومتداری، نه گزارشگری و نه بخش حسابداری. منظورم این است که این ناعادلانه است و فقط به سوال چه کسی بودجه می‌گیرد برمی‌گردد، که فکر می‌کنم داستان واقعی اینجاست.»
منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا