کار آفرینی و استارتاپ

Gigs 20 میلیون دلار جمع آوری می کند تا به هر شرکتی کمک کند MVNO • TechCrunch باشد

یک استارت‌آپ جدید می‌خواهد فروش تلفن و طرح‌های داده را برای هر شرکتی به عنوان بخشی از اشتراک‌های شبکه تلفن همراه خود آسان‌تر کند – و برای کمک، حمایت سرمایه‌گذاران بزرگ از جمله بازوی سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز اولیه گوگل را تضمین کرده است. ونچرز و دارا خسروشاهی، مدیرعامل اوبر.

کنسرت، که در سال 2020 در خارج از آلمان تأسیس شد و خود را به عنوان “طراحی برای برنامه های تلفن” معرفی می کند، تا کنون عمدتاً زیر نظر رادار پرواز کرده است. با این حال، استارت آپ مستقر در برلین از برنامه شتاب دهنده Y Combinator فارغ التحصیل شد سال گذشته و حدود 4 میلیون دلار سرمایه (از طریق وام قابل تبدیل) را قبل از دور 20 میلیون دلاری سری A که امروز اعلام می کند، تضمین کرده است.

به طور خلاصه، Gigs به هر شرکتی – اعم از بانک، شرکت حمل و نقل یا خدمات پخش ویدئو – اجازه می‌دهد تا طرح‌های اشتراک تلفن همراه (شامل داده، پیامک و صدا) را به مشتریان خود بفروشد. این طرح ها کاملاً برای یک مورد خاص قابل تنظیم هستند. برای مثال، یک زنجیره خرده‌فروشی ممکن است بخواهد یک شبکه تلفن همراه با ویژگی‌های کامل با نام تجاری خود راه‌اندازی کند یا یک تولیدکننده پوشیدنی مجهز به 4G ممکن است بخواهد از اشتراک داده در بالای هر واحد فیزیکی که می‌فروشد، درآمد کسب کند. یا، شاید، بخش منابع انسانی یک شرکت تصمیم گرفته است که می خواهد برنامه های تلفن خود را در کنار دستگاه های کارمندان خود ارسال کند.

البته آنچه ما در مورد آن صحبت می کنیم، اپراتورهای شبکه مجازی تلفن همراه هستند (MVNO) که در حال حاضر تعداد زیادی از آنها در سراسر جهان وجود دارد.

به عنوان مثال، در ایالات متحده، Google Fi، که بر روی T-Mobile و US Cellular ساخته شده است، و Mint Mobile با پشتیبانی رایان رینولدز، که Piggy از زیرساخت های T-Mobile پشتیبانی می کند، وجود دارد. در جاهای دیگر جهان، وجود دارد الدی تاک – یک MVNO که توسط غول سوپرمارکت آلمانی Aldi طراحی شده است – که در چند بازار به شبکه Telefónica تکیه دارد، در حالی که بریتانیا ده‌ها MVNO دارد که طیف اجاره از چهار حامل اصلی کشور است.

MVNO در یک جعبه

اما در حالی که در حال حاضر برای هر شرکتی امکان تبدیل شدن به یک MVNO وجود دارد، معمولاً فرآیندی سخت و زمان‌بر است – فرآیندی که در نهایت انعطاف کمی را ارائه می‌دهد. و اینجاست که گیگز وارد معرکه می شود.

امروزه، هر نهادی که می‌خواهد برنامه‌های تلفن ارائه دهد (یعنی تبدیل به یک MVNO) باید با ارائه‌دهندگان بزرگ مخابراتی – در ایالات متحده از جمله AT&T، T-Mobile و Verizon – در مورد شرایط مذاکره کند، که نه تنها یک فرآیند پرهزینه است. اما نیاز به کارهای فنی قابل توجهی دارد که شامل یکپارچه سازی شبکه و ایجاد نرم افزار برای مدیریت اشتراک های کاربر است.

از سوی دیگر، Gigs تمام APIهای اپراتورهای مخابراتی (رابط برنامه نویسی برنامه) را در یک لایه واحد با دسترسی آسان گرد هم می آورد و مانع ورود را کاهش می دهد.

هرمان فرانک، مدیرعامل Gigs به TechCrunch توضیح داد: «با Gigs، شرکت‌ها می‌توانند برنامه‌های تلفنی را در هر بازاری که در آن فعالیت می‌کنند، با هزینه‌ای بسیار کمتر ارائه دهند، همه از طریق یکپارچه‌سازی یکسان در عرض دو تا ۱۴ روز. در نهایت، کسب‌وکارها می‌توانند با ایجاد زیرساخت‌های Gigs، سرویس تلفن همراه خود را ایجاد کنند که به طور یکپارچه با هویت برند آنها حداقل 20 برابر سریع‌تر، ساده‌تر و ارزان‌تر باشد.

Gigs از بنیانگذاران Dennis J. Bauer و Hermann Frank. اعتبار تصویر: کنسرت

Gigs می تواند این را از طریق خرید حجم زیادی از ظرفیت داده، صدا و پیامک ارائه دهد و سپس این ظرفیت را طبق نیاز مشتریانش در بازارهایی که در آن فعالیت می کنند توزیع کند – این ارزان تر از زمانی است که شرکتی بخواهد قیمت ها را فقط برای خود مذاکره کند. نیازهای خود

فرانک گفت: «سپس ما می‌توانیم برنامه‌های خود را با قیمت‌گذاری خودمان ساختار دهیم و بسته‌های سفارشی را بسته به نیاز مشتریانمان ایجاد کنیم. ما همچنین طرح‌های استاندارد بازار داریم که می‌توانید در سایر اپراتورها پیدا کنید، که می‌توانند به سادگی توسط مشتریان ما با حاشیه جذابی دوباره بفروشند.»

شهر سیم کارت

در حالی که Gigs سیم‌کارت‌های «فیزیکی» سنتی را به عنوان محصولی با برچسب سفید ارائه می‌کند، ظهور سیم‌کارت جاسازی‌شده مدرن (eSIM) کار را ساده‌تر می‌کند و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد سیم‌کارت‌های مجازی را در زمان واقعی در هر تعداد دستگاه ارائه کنند. جدیدترین آیفون‌ها حتی یک اسلات سیم‌کارت فیزیکی در بازار ایالات متحده ندارند، به همین دلیل است که Gigs حداقل یک چشم به آینده‌ای دارد که در آن MVNO‌های دیجیتال بدون هیچ ردپایی فیزیکی تولید می‌کند.

در واقع، این شرکت در حال حاضر فعال‌سازی eSIM را از طریق اجازه دادن به کاربر نهایی برای اسکن یک کد QR ساده فعال می‌کند. با پشتیبانی از سیم‌کارت و سیم‌کارت الکترونیکی، Gigs می‌تواند به طور موثر به ۱۰۰ درصد بازارهایی که وارد می‌شود، رسیدگی کند.

فرانک توضیح داد: «فرآیند و موانع ادغام با اپراتور و توانایی فروش طرح‌های تلفن، و همچنین نحوه ارائه طرح‌های تلفن، برای سیم‌کارت فیزیکی و eSIM یکسان است. “[But] eSIM اکنون آخرین مرحله قرار دادن کارت فیزیکی در دستگاه را منسوخ می‌کند و از این رو فرآیند فعال‌سازی را هموار می‌کند.

Gigs 20 میلیون دلار جمع آوری می کند تا به هر شرکتی کمک کند MVNO • TechCrunch باشد

سیم کارت و سیم کارت Gigs. اعتبار تصویر: کنسرت

به گفته فرانک، علاوه بر API اصلی، این شرکت همچنین یک مجموعه نرم افزاری به نام Gigs Connect ارائه می دهد که اساساً یک پرداخت میزبانی شده است که “برای تبدیل کاربر نهایی بهینه شده است”. این تسویه‌حساب را می‌توان با استفاده از یک پیوند ساده که در محصول مشتری جای‌گذاری شده است (مثلاً یک فروشگاه آنلاین فروش ساعت‌های هوشمند) جاسازی کرد.

این بدیهی است که به نفع همه است – هر چه فروش برنامه‌های گوشی‌های هوشمند، پوشیدنی‌ها یا دستگاه‌های IoT برای مشتریان خود آسان‌تر باشد، Gigs و مشتریانش می‌توانند درآمد بیشتری کسب کنند.

Gigs 20 میلیون دلار جمع آوری می کند تا به هر شرکتی کمک کند MVNO • TechCrunch باشد

Gigs: طرحی که روی تلفن و ساعت هوشمند نشان داده شده است. اعتبار تصویر: کنسرت

به طور جداگانه، Gigs همچنین پلتفرم مدیریت اشتراک پلن تلفن و دستگاه را برای SMB ها به نام Gigs Teams و داشبوردی ارائه می دهد که به مشتریان امکان مشاهده کامل تمام اشتراک ها، پرداخت ها و تجزیه و تحلیل ها را در یک رابط واحد می دهد.

Gigs 20 میلیون دلار جمع آوری می کند تا به هر شرکتی کمک کند MVNO • TechCrunch باشد

داشبورد Gigs. اعتبار تصویر: کنسرت

اخلاق پشت همه اینها تقریباً مشابه این است که چگونه Stripe غول فناوری فین‌تک به تجار کمک می‌کند تا از طریق ارائه خدمات زیرساخت پرداخت از طریق مجموعه‌ای از APIها به فروش آنلاین بپردازند یا حتی چگونه خدمات وب آمازون (AWS) اکنون زیرساخت پیش‌فرض رایانش ابری برای میلیون‌ها نفر است.

همه چیز در مورد بلند کردن وزن تمایز نیافته است – به شرکت ها اجازه می دهد بدون از دست دادن تمرکز بر شایستگی های اصلی خود، ارزشی به محصول یا خدمات اصلی خود اضافه کنند. به گفته فرانک، برای Gigs، این به معنای تقویت برنامه‌های تلفن و داده قابل جاسازی با حذف تمام پیچیدگی‌هایی است که معمولاً در تبدیل شدن به یک اپراتور شبکه جهانی وجود دارد و آن را به تنها پنج تماس API کاهش می‌دهد.

او گفت: “Gigs در حال ایجاد دسته مخابرات به عنوان یک سرویس است.” ما اولین کسانی هستیم که کاری را که Stripe برای پرداخت انجام داد یا AWS برای میزبانی انجام دادیم.

فرصت بازار

بازار MVNO به عنوان یک تثبیت شده بود 62 میلیارد دلار صنعت در سال گذشته، رقمی که پیش بینی می شود ظرف پنج سال به بیش از 91 میلیارد دلار برسد. اما این بدون در نظر گرفتن نوع جدیدی از MVNO است که می تواند یک شبه فروشگاه راه اندازی کند، بنابراین ارزیابی اینکه بازار آدرس پذیر چقدر است دشوار است. واقعا است.

فرانک گفت: «بسیاری از شرکت‌ها از صنایع مختلف که با آنها صحبت کردیم، اغلب پس از تلاش برای راه‌اندازی چیزی با اپراتورها برای بیش از یک سال، به راه‌اندازی MVNO خود یا خرید MVNO فکر کرده‌اند. در تئوری، شما می‌توانید به راحتی جریان‌های درآمدی جدید را با MVNO باز کنید، اما موانع ورود – مذاکرات طولانی با شرکت‌های مخابراتی، هزینه‌های راه‌اندازی بسیار بالا و تعهدات – برای اکثر کسب‌وکارها غیرقابل عبور بود.

زمانی که شرکتی بخواهد MVNO خود را در چندین بازار جهانی راه اندازی کند، این موضوع پیچیده تر می شود.

فرانک ادامه داد: “شما باید بر همان موانع ورود در هر بازار واحدی غلبه کنید، که فرآیندی طولانی و پرهزینه خواهد بود.” “با Gigs، می توانید تمام نیازهای اتصال خود را در همه بازارها از طریق یکپارچه سازی واحد مدیریت کنید و MVNO خود را در عرض چند روز راه اندازی کنید.”

نادیده گرفتن بازیگران ستاره‌ای از سرمایه‌گذاران گیگز نیز دشوار است. به غیر از حامی اصلی Gradient Ventures و رئیس اوبر، دارا خسروشاهی، YC از طریق دنباله‌دار خود سرمایه‌گذاری مجدد کرده است. YC Continuity صندوق، در کنار تونی زو، مدیرعامل DoorDash، فیجی سیمو، مدیرعامل اینستاکارت و تعدادی از سرمایه گذاران فرشته از سراسر چشم انداز فناوری.

این همچنین به برجسته کردن بازار هدف اصلی Gigs کمک می کند، که به طور عمده در اطراف شرکت های ایالات متحده قرار دارد، اگرچه برای تجارت در جاهای دیگر بسیار باز است. API اصلی این شرکت امروز رسماً از نسخه بتا خارج می‌شود و تا کنون محدود به «شریک‌های انتخابی» شده است که 70 درصد آنها در ایالات متحده، 20 درصد در اروپا و 10 درصد در آسیا مستقر هستند.

همچنین شایان ذکر است که مانند تقریباً هر استارت‌آپ این روزها، Gigs یک شرکت از راه دور است که 30 درصد از کارکنانش در آلمان، 30 درصد در ایالات متحده، 20 درصد در بریتانیا و 20 درصد در یک مکان کوچک مستقر هستند. کشورهای سراسر جهان از جمله ایتالیا، گرجستان، یونان، سوئیس و آفریقای جنوبی.

فرانک توضیح داد: “بیشتر تیم ما آمریکایی هستند – یا مستقر در ایالات متحده یا آمریکایی های مستقر در اروپا.” “ایالات متحده حیاتی ترین بازار واحد برای اکثر مشاغل فناوری با متنوع ترین صحنه های فناوری است و این برای Gigs تفاوتی ندارد.”


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا