دانش و فناوریموبایل و تبلت

IP68 واقعا به چه معناست؟در بازار گوشی‌های هوشمند به ندرت می‌توان گوشی‌های درجه یک را پیدا کرد که در برابر آب و گرد و غبار مقاومت نداشته باشد. در حالی که قبلاً نادر بود، اکنون بسیار رایج تر شده است. حتی گوشی‌های هوشمند تاشو – مانند Galaxy Z Fold 5 و Z Flip 5 جدیدتر با لولاهای متحرک خود – در برابر آب مقاوم هستند. در واقع، بیشتر گوشی‌های هوشمند آینده احتمالاً نوعی محافظت خواهند داشت.


به برگه مشخصات نگاه کنید، احتمالا چیزی به نام رتبه IP را خواهید دید. این روزها، احتمالاً IP67 یا IP68 خواهد بود.

اما بیایید با آن روبرو شویم، اگر پول خوبی برای خرید دستگاهی خرج می‌کنید، چه دوربین اکشن، ساعت هوشمند ورزشی یا یک تلفن جدید، باید بدانید که از باران یا یک سفر تصادفی به کاسه توالت جان سالم به در می‌برد.

با بسیاری از کدها، مهرها و نام‌های کیفیت و گواهینامه‌های مقاوم در برابر آب و گرد و غبار، ممکن است گیج کننده باشد. اجازه بدهید توضیح دهیم.


رتبه بندی IP – حروف و اعداد به چه معنا هستند؟

رتبه بندی IP معمولا از چهار کاراکتر تشکیل شده است. دو کاراکتر اول، I و P، مخفف Ingress Protection یا – به عبارت دیگر – چقدر خوب است که چیزها را در داخل آن متوقف کند.

اولین عدد نشان می دهد که چقدر در محافظت در برابر مواد جامد کوچک (گرد و غبار/شن و غیره) با حداکثر امتیاز 6 خوب است. این محدوده از عدم محافظت تا ضد گرد و غبار متغیر است.

شماره 1

مقاومت جسم جامد/گرد و غبار

0

بدون حفاظت

1

در برابر اجسام جامد 50 میلی متر یا بزرگتر محافظت می شود

2

در برابر اجسام جامد 12.5 میلی متر یا بزرگتر محافظت می شود

3

در برابر اجسام جامد 2.5 میلی متر یا بزرگتر محافظت می شود

4

در برابر اجسام جامد 1.0 میلی متر یا بزرگتر محافظت می شود

5

محافظت در برابر گرد و غبار (اما نه کاملاً ضد گرد و غبار)

6

گرد و غبار محکم

عدد دوم رتبه بندی مقاومت در برابر مایع یا آب است، با حداکثر امتیاز 9. این از عدم حفاظت تا جت های آب با فشار و دمای بالا است.

عدد 2

مقاومت آب

0

بدون حفاظت

1

محافظت شده در برابر قطرات کوچکی که به صورت عمودی روی دستگاه می افتند

2

با دستگاه در زاویه 15 درجه در برابر سقوط قطرات کوچک به صورت عمودی محافظت می شود

3

محافظت در برابر پاشش آب تا زاویه 60 درجه در دو طرف دستگاه

4

در برابر پاشش دستگاه از هر جهت محافظت می شود

5

محافظت شده در برابر آب که به آرامی در جت ها پخش می شود

6

محافظت شده در برابر آب که در جت های قدرتمند پخش می شود

7

محافظت شده در برابر غوطه ور شدن موقت در آب

8

محافظت در برابر غوطه ور شدن مداوم در آب برای مدت طولانی

9

محافظت در برابر آب در فشار و دمای بالا

به عبارت دیگر، اگر در جایی IP69 را مشاهده کردید، می دانید که بالاترین رتبه IP را برای مقاومت در برابر گرد و غبار و آب ارائه می دهد. حداقل زمانی که نوبت به گواهینامه رتبه بندی IP می رسد.

IP68 به چه معناست؟

در مورد رتبه بندی IP تعداد زیادی ترکیب وجود دارد و ممکن است گیج کننده باشد، اما IP68 یکی از رایج ترین مواردی است که در دستگاه های فناوری پیدا می کنید.

هنگامی که صحبت از مواد جامد می شود، دستگاه ها در برابر گرد و غبار آزمایش شده اند و مشخص شده است که گرد و غبار مقاوم هستند. هر چیزی که “6” به عنوان اولین عدد داشته باشد، به اندازه ای که می توان در این مقیاس خاص آزمایش و تایید کرد، در برابر گرد و غبار غیرقابل نفوذ است. برای عدد دوم، 8 نشان می دهد که در برابر غوطه ور شدن در آب تا یک عمق و مدت زمان مشخص محافظت می شود.

  • IP = حفاظت از ورود
  • 6 = ضد گرد و غبار
  • 8 = از غوطه ور شدن در آب زنده می ماند

احتمالاً شایان ذکر است که فقط به دلیل اینکه چیزی دارای استاندارد IP68 است و در زیر آب ماندگاری عالی دارد، ممکن است برای مقاومت در برابر باران یا پاشش از نوعی جت آزمایش نشود. به همین دلیل است که سونی IP65/68 را در دستگاه های خود اعلام می کند.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که IEC (که استانداردهای بین المللی رتبه بندی IP را کنترل می کند) عمق یا مدت حفاظت از آب را مشخص نمی کند – فقط یک استاندارد برای 7 و 8 تعیین می کند و می گوید که 8 باید بیشتر باشد. از 7. معمولاً متوجه خواهید شد که 7 برای 30 دقیقه 1 متر و 8 بیشتر از آن خواهد بود – اما سازندگان باید اعلام کنند که چه سطح حفاظتی آزمایش شده است. به عنوان مثال، اپل می گوید آیفون 14 دارای رتبه IP68 می تواند تا 30 دقیقه در عمق 6 متری دوام بیاورد.

IP65، IP53 یا دیگران چطور؟

اغلب اوقات شما محصولاتی را با بیش از یک رتبه IP می بینید، و این فقط به این دلیل است که آنها برای انواع مختلف ضد آب آزمایش شده اند. به عنوان مثال، Sony Xperia 1 IV دارای هر دو رتبه IP68 و IP65 است. همانطور که قبلا ذکر شد، رتبه IP68 به این معنی است که می تواند در زیر آب زنده بماند. IP65 نشان می دهد که در کنترل اسپری نیز خوب است.

از نظر فنی، با استفاده از آبی که توسط یک نازل 6.3 میلی متری پخش می شود، آزمایش می شود. اما در استفاده در دنیای واقعی، فقط به این معنی است که می تواند در برابر باران یا دوش دوام بیاورد. فقط آن را با ماشین لباسشویی فشار ندهید.

اگر دستگاه قدیمی‌تری با IP53 پیدا کردید، به این معنی است که تا حدودی در برابر گرد و غبار محافظت می‌شود، اما نه کاملاً، و می‌تواند با آب پاشیده زندگی کند، اما نه جت‌های آب و مطمئناً زیر آب نمی‌رود.

امتیازات IP6X، WR50 و WR100 اپل واچ چیست؟

  • IP6X = ضد گرد و غبار
  • WR50 = مقاوم در برابر آب تا 50M
  • WR100 = مقاوم در برابر آب تا 100M

اپل واچ سری 7 در سپتامبر 2021 معرفی شد و – در اعلامیه – از دو اصطلاح ناآشنا برای نشان دادن مقاومت آخرین ساعت‌ها در برابر آب و گرد و غبار استفاده شد: IP6X و WR50. اینها از آن زمان به سری 8 و اپل واچ SE (نسل دوم) تبدیل شده اند. واچ اولترا نیز IP6X دارد، اگرچه به جای WR50 دارای WR100 است.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، اولین مقدار عددی برای مقاومت در برابر گرد و غبار است. مانند هر دستگاهی با IP68 یا IP67، “6” فقط به این معنی است که تا حد بسیار بالایی در برابر گرد و غبار مقاوم است یا “ضد گرد و غبار” است، یعنی هیچ گرد و غباری نمی تواند وارد ساعت شود. “X” به این معنی است که دارای رتبه IP در برابر آب نیست، اما این بدان معنا نیست که ضد آب نیست – فقط با آن استاندارد تست نشده است.

برچسب‌های WR50 و WR100 اپل به ترتیب تا عمق 50 یا 100 متری مقاوم در برابر آب هستند و از آنجایی که این عمق بسیار بالاتر از عمق 1.5 متری است که توسط سیستم استاندارد رتبه‌بندی IP تأیید شده است، نیازی واقعی به داشتن دستگاه‌هایی با این برچسب‌ها وجود ندارد. آنها ضد آب هستند و می توانید آنها را برای شنا یا بیرون در زیر باران در حال دویدن ببرید.

برای ساعت‌ها بسیار رایج‌تر است که ارقام حفاظت از آب را در عمق (مثلاً 50 متر) یا در اتمسفر (5ATM) ارائه می‌کنند، که واقعاً نشان‌دهنده این است که از فشار آب در آن عمق جان سالم به در می‌برد.

IPX7 یا IPX8 به چه معناست؟

وجود X در رتبه بندی برخی افراد را به خود جلب می کند، اما دستگاه هایی مانند نسل اول اپل واچ، برخی دوربین ها و پوشیدنی های گارمین و حتی برخی از گوشی ها از آن بهره می برند. این بدان معناست که دستگاه برای محافظت در برابر گرد و غبار گواهینامه دریافت نکرده است، اما به این معنی نیست که در برابر گرد و غبار مقاوم نیست.

این به سادگی به این معنی است که می تواند در برابر نفوذ آب مقاومت کند – مانند Samsung Galaxy Z Flip 5 که دارای رتبه IPX8 است، به این معنی که می تواند در برابر غوطه ور شدن در آب مقاومت کند، اما هیچ محافظتی در برابر ورود گرد و غبار (به دلیل طراحی لولا) ندارد.

پوشش نانو چیست؟

پوشش نانو یک لایه میکروسکوپی است که روی اجزای داخلی اسپری می شود تا به آب کمک کند تا از هر چیزی که به طور بالقوه در اثر رطوبت آسیب می بیند دور شود.

برخی از شرکت‌ها دوست دارند تلفن‌های خود را با پوشش نانو ضد آب بسازند، اما رتبه IP خاصی را ارائه نمی‌دهند. با استفاده از این دستگاه‌ها، مانند Moto Z قدیمی، تلفن احتمالاً با نشت‌های تصادفی، باران خفیف یا پاشش‌های عجیب و غریب خوب خواهد بود، اما از غوطه‌ور شدن یا مواجهه با جت‌های آب یا باران شدید جان سالم به در نخواهد برد.

این نوع پوشش نانو تکامل یافته است و بدون وابستگی به مهر و موم های بدنه گوشی، از غوطه ور شدن نیز محافظت کامل خواهد کرد.

ATM به چه معناست؟

اگرچه برخی از ساعت‌های هوشمند دارای رتبه‌بندی IP هستند، اما اغلب قابلیت‌های ضدآب را که با دستگاه خودپرداز نشان داده می‌شوند، حداقل با ساعت‌هایی که برای ورزش یا فعالیت‌های خارج از منزل طراحی شده‌اند، پیدا خواهید کرد. ATM مخفف اتمسفر است (هیچ ربطی به ماشین های پول نقد ندارد) و اساساً نشان می دهد که چقدر فشار می تواند تحمل کند. یا به عبارت دیگر، چقدر می توانید آن را زیر آب ببرید.

معمولاً برای دستگاه‌هایی که برای استفاده در زیر آب طراحی شده‌اند، در نظر گرفته می‌شود و در بیشتر موارد، 1 دستگاه خودپرداز 10 متر، 5 دستگاه خودپرداز 50 متر و 10 دستگاه خودپرداز 100 متر است. به عنوان مثال، در مدل های اپل واچ (به جز Apple Watch Ultra)، این عمق 50 متر است، بنابراین می توان از آن برای ردیابی شنا استفاده کرد.

برای تجزیه و تحلیل هر یک از رتبه بندی IP ممکن، سطح به سطح را بررسی کنید نمودار در IECمنبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا