کار آفرینی و استارتاپ

Sava، یک پلت فرم مدیریت هزینه برای مشاغل آفریقایی، 2 میلیون دلار پشتیبان اولیه دریافت می کند – TechCrunch

چه زمانی یوآل هایله آسپیرا، یک سرویس وام دهی را در سال 2017 راه اندازی کرد، او می خواست به کنیایی ها حق انتخاب بیشتری برای خرید اقلام به صورت اعتباری بدهد. کسب و کار در نهایت به جایی رسید که ماهانه بیش از 1 میلیون دلار وام به مشتریان ارائه کرد. با این حال، هایل متوجه یک فرصت بزرگتر در طرف دیگر طیف شد: مشاغل کوچک و متوسط ​​(SMBs).

خرده فروشان در پلتفرم آسپیرا، مانند اکثر مشاغل آفریقایی، با مشکلات جریان نقدی دست و پنجه نرم کردند و برای رشد کسب و کار خود به اعتبار مقرون به صرفه دسترسی نداشتند. در حالی که بانک‌ها از سیاست‌های اعتباری سخت‌گیرانه استفاده می‌کنند و به کسب‌وکارهای کوچک، به‌ویژه آن‌هایی که سابقه اعتبار محلی یا سابقه ندارند، اهمیتی نمی‌دهند، وام دهندگان غیررسمی به‌عنوان وام‌دهندگان به ضرر این مشاغل عمل می‌کنند.

با این حال، هنوز خدمات وام دهی زیادی وجود دارد که SMB ها می توانند در بازار به آنها دسترسی داشته باشند. در اوایل امسال، هایله و بنیانگذارانش فدریکو فون بری لندسمن و کولاوله اولاجیده تصمیم گرفت با شروع به آن لیست اضافه کند ساوا، فین تک آفریقای جنوبی که 2 میلیون دلار بودجه پیش از بذر جذب کرده است. دور اولیه شامل چندین سرمایه گذار متمرکز بر آفریقا بود: Quona Capital، Breega، CRE Ventures، Ingressive Capital، RaliCap، Unicorn Growth Capital و Sherpa Ventures.

هیل در تماسی به TechCrunch گفت: «در طول مدتی که در آسپیرا بودم، زمانی که با حدود 100 شریک خرده‌فروشی کار می‌کردم، متوجه شدم که بسیاری از آنها برای حفظ جریانات نقدی و سپس مدیریت امور مالی خود تلاش می‌کنند. بسیاری از آنها از دسترسی به بازار اعتبار سنتی محروم شدند. در نهایت، بدون اینکه کسی به آنها خدمت کند، ما این را فرصتی برای تغییر از انجام امور مالی مصرف کننده به انجام بیشتر امور مالی SME و تجاری دیدیم.

ساوا دو نقطه درد خاص را که کسب و کارها در مورد مدیریت هزینه ها و مصالحه با آن مواجه می شوند برجسته می کند. یکی، کسب و کارها ابزاری ندارند که آنها را قادر به کنترل مخارج کند. دوم، صاحبان کسب‌وکار و تیم‌هایشان ساعت‌های زیادی را صرف ثبت و تطبیق دستی می‌کنند و فاقد اطلاعات کافی برای وام دادن محتاطانه هستند.

هیل گفت که بنیانگذاران او نیز در حین اجرای سرمایه گذاری های گذشته خود با مشکلات مشابهی روبرو شده اند. و پس از طوفان فکری راه‌حل‌های احتمالی، آن‌ها به استفاده از مدل مدیریت هزینه‌ها که توسط شرکت‌هایی مانند Brex، Ramp و Jeeves برای راه‌اندازی Sava پیشگام بود، رضایت دادند.

«مدل مدیریت هزینه‌ها راهی است که نه تنها ابزارهایی را که کسب‌وکارهای کوچک، متوسط ​​و بزرگ برای اجرای سیستم عامل مالی خود به آن‌ها نیاز دارند، در پس‌زمینه قرار می‌دهد. مدیر عامل شرکت Haile اظهار داشت: اما همچنین قادر به گرفتن داده‌هایی هستیم که تصویری کامل 360 از سلامت مالی واقعی یک کسب‌وکار به شما می‌دهد. این یک مشکل در سطح جهانی است، اما بیشتر در بازارهای آفریقا، با توجه به اینکه بانک ها به طور کلی در دادن وام مردد هستند. وقتی مجموعه داده ای برای کمک به پشتیبانی و تضمین این مشاغل ندارید، این ترکیب منجر به تعطیل شدن مشاغل و ادامه رشد سالانه شکاف اعتباری می شود. بنابراین این چیزی است که ما سعی می کنیم با آنچه می سازیم حل کنیم.»

یک سیستم اعتباری کاربردی و ضریب نفوذ بالای کارت‌های اعتباری، ستون فقرات پلت‌فرم‌های مدیریت هزینه‌ها و هزینه‌های شرکت را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل است که برجسته ترین بازیگران در ایالات متحده، کانادا و اروپا و حتی آمریکای لاتین فعالیت می کنند. آفریقا، oاز سوی دیگر، دارای ضریب نفوذ کم کارت اعتباری است، که ممکن است یکی از دلایل عقب ماندن پلتفرم‌های مدیریت هزینه از این قاره از همتایان جهانی خود باشد. در سال 2017، این قاره دارای ضریب نفوذ کارت اعتباری 4 درصد بود.

بنابراین، علاوه بر دفاتر اعتباری، پلتفرم‌های مدیریت هزینه‌ها مانند ساوا نیز ملزم به استفاده از رسانه‌های دیگر برای ارزیابی اعتبار مصرف‌کننده و تجاری هستند. آفریقا خانه برخی از بالاترین ضریب نفوذ پول تلفن همراه است و از حساب بانکی مناسبی استفاده می کند. به این ترتیب، ساوا، که هنوز راه اندازی نشده است، می گوید که حساب های بانکی، کیف پول موبایل، پرداخت و ادغام حسابداری را در یک پلتفرم ترکیب می کند.

«اگر از منظر تجاری به آن نگاه کنید، حساب‌های بانکی، حساب‌های پول تلفن همراه، حقوق و دستمزد، فاکتورها دارید – اینها انواع داده‌هایی هستند که اکثر مؤسسات مالی به آنها دسترسی ندارند. و نکته در مورد پلت فرم مدیریت هزینه ما این است که این قطعات مختلف را در یک نرم افزار گرد هم می آورد.

با این کار، ساوا می‌گوید که به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با استفاده از ابزارهای مدیریت هزینه‌ها، مخارج را کنترل کنند، سوابق حسابداری را تطبیق دهند، بازپرداخت هزینه‌ها را دیجیتالی کنند و بودجه‌ها و جریان‌های نقدی واقعی را یکپارچه کنند.

با این حال، فین‌تک آفریقای جنوبی همچنان قصد دارد کارت‌های اعتباری را به کارمندان مشتریان ارائه دهد، زیرا مبنایی است که شرکت بر اساس آن نقدینگی را برای مشتریان تجاری خود فراهم می‌کند. مدیر اجرایی گفت: “کاری که ما انجام می دهیم تبدیل این کارت های نقدی به کارت های اعتباری است که بانک ها به مشاغل ارائه نمی دهند.” ما به کسب‌وکارها دسترسی رایگان به 30 روز اعتبار را می‌دهیم و دسترسی به تسهیلات اضافه برداشت انعطاف‌پذیر یا وام سرمایه در گردش، شکاف بزرگی برای هزاران کسب‌وکار در این قاره است.»

ساوا قصد دارد از هزینه های مبادله ای در تراکنش های کارت اعتباری، هزینه های اشتراک در صورت دسترسی کسب و کارها به پلت فرم آن و درآمد بهره از وام های صادر شده، درآمد کسب کند. همچنین باید مشتریان را در برخی از محصولات مالی شخص ثالث مانند بیمه بفروشد.

Haile گفت که پلتفرم مدیریت هزینه در سه ماهه سوم بتای خود را در آفریقای جنوبی راه اندازی خواهد کرد. آفریقای جنوبی بزرگترین بازار قابل آدرس دهی کل قاره است، جایی که مشاغل رسمی تیم های فروش توزیع شده بزرگی دارند و سیستم اعتباری کارآمدتری برای مدیریت راه حل های مدیریت هزینه دارند. ساوا همچنین قصد دارد در سه ماهه چهارم در کنیا عرضه شود، و با گذشت زمان، به دنبال گسترش به بازارهای دیگر مانند نیجریه و مصر خواهد بود. در سرتاسر این قاره، ساوا با رقابتی از شرکت‌های نوپا مواجه است که خدمات قابل مقایسه و عمودی مانند شناور با پشتوانه ببر، لنکو و بویا، پروسپا و برس با پشتوانه تایگر را ارائه می‌دهند.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا