کار آفرینی و استارتاپ

SoftBank تقریباً بودجه جدید را متوقف می کند زیرا با ضررهای مداوم مقابله می کند • TechCrunch

وسایل نقلیه سرمایه گذاری گروه سافت بانک در سه ماهه منتهی به دسامبر نزدیک به 6 میلیارد دلار از دست دادند، زیرا سرمایه گذار ژاپنی فناوری همچنان در رکود بازار به خونریزی ادامه می دهد و به طور قابل توجهی پشتوانه های جدید را کاهش می دهد.

این چهارمین سه ماهه متوالی است که گروه سافت‌بانک پول خود را از دست می‌دهد، و بسیاری را بر آن داشت تا تز بنیادی غول را به چالش بکشند، زیرا در دهه گذشته بیش از هر کس دیگری سرمایه‌ای را در بازارهای فناوری در سطح جهان به کار گرفته است.

سافت بانک اعلام کرد در سه ماهه امسال 5.8 میلیارد دلار از صندوق های ویژن و صندوق آمریکای لاتین از دست داده است. در حالی که ضرر 5.8 میلیارد دلاری چیزی برای نوشتن نیست، سافت بانک از این واقعیت که 10 میلیارد دلار در سه ماهه قبل از دست داده است، احساس آرامش می کند.

این شرکت گفت ارزش منصفانه پرتفوی آخرین مرحله فعلی آن بیش از 37 میلیارد دلار است.

در سال 2021، SoftBank یکی از پرکارترین سرمایه گذاران در سطح جهان بود و چک هایی به ارزش بیش از 20 میلیارد دلار را تنها در یک چهارم کاهش داد، زیرا بسیاری از سرمایه گذاران به شدت برای به دست آوردن معاملات بزرگ تلاش می کردند. از آنجایی که بازار در اوایل سال گذشته معکوس شد، بسیاری از حامیان مجبور شدند استراتژی های خود را به طرز وحشیانه ای دوباره تنظیم کنند.

زیان های مداوم دردسر بزرگی برای ماسایوشی سون، موسس و مدیر اجرایی گروه سافت بانک است. با روزهایی که محیط سرمایه صفر بهره بود، که شاهد افزایش سرمایه‌های بی‌سابقه در دو سال گذشته توسط سرمایه‌گذاران بود، ممکن است سافت‌بانک برای افزایش سرمایه بعدی خود با مشکل مواجه شود. مقداری هم دارد مسائل متناوب قبل از اینکه در مورد جمع آوری کمک مالی بزرگ بعدی پیش برود.

به گفته این شرکت، هنوز حدود 6.5 میلیارد دلار برای استقرار در اختیار دارد، اما اگر سرمایه گذاران آن را در قلب خود بیابند که زیان های عظیم را نادیده بگیرند و کیف پول خود را برای صندوق بزرگ بعدی سافت بانک باز کنند، یک سوال 50 تا 100 میلیارد دلاری باقی می ماند. صندوق است انگشتانش را روی هم نگه می دارد.

این غول که در اوج چرخه گاو نر، بیش از 20 میلیارد دلار در یک سه ماهه مستقر می کرد، با کاهش سرمایه گذاری های خود به نظم جدید جهانی پاسخ می دهد. در سه ماهه دوم و سوم هر کدام فقط 300 میلیون دلار درآمد داشته است.

حدود 49 درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های آن اکنون در استارت‌آپ‌هایی با بیش از یک میلیارد دلار درآمد است. به گفته این شرکت، استارت آپ های تحت حمایت سافت بانک در سال 2022 بیش از 16 میلیارد دلار جذب کردند.

SoftBank تقریباً بودجه جدید را متوقف می کند زیرا با ضررهای مداوم مقابله می کند • TechCrunch

اعتبار تصویر: گروه سافت بانک

در حالی که سلامت مالی سرمایه‌گذاری‌های خصوصی سافت‌بانک مبهم است، اما واضح است که چگونه در بازارهای عمومی عمل کرده است – و خوب نیست.

به طور کلی، دارایی های SoftBank Vision Fund 1 در شرکت های سهامی عام دارای ارزش منصفانه 19.9 میلیارد دلار است، در مقایسه با 31.4 میلیارد دلاری که این غول در آنها سرمایه گذاری کرده است. از طریق Vision Fund 2، سافت بانک 48.3 میلیارد دلار در بین شرکت ها سرازیر کرد و در حال حاضر به ضرر 17.6 میلیارد دلاری است.

در حالی که سهام سافت بانک در کوپانگ 4.2 میلیارد دلار سود دارد، این شرکت ژاپنی بیش از 9 میلیارد دلار در Didi و 5.1 میلیارد دلار در WeWork از دست داده است.

یوشیمیتسو گوتو، مدیر مالی سافت بانک، در یک کنفرانس خبری روز سه شنبه گفت که این شرکت در حالت دفاعی قرار دارد و برای سه سناریو مختلف آماده می شود. SoftBank پیش‌بینی می‌کند که بازار ممکن است در سال جاری یا در نیمه دوم سال جاری به صورت خطی شروع به بهبود کند یا تا اوایل سال 2024 سقوط کند.

SoftBank در یک سال گذشته به دنبال ایجاد نظم و انضباط بیشتر در شرکت های پرتفوی خود بوده است زیرا جمع آوری پول بسیار دشوار شده است. سون هشدار داد که زمستان تامین مالی برای استارت‌آپ‌ها ممکن است برای مدت طولانی‌تری ادامه پیدا کند، زیرا برخی از بنیان‌گذاران یونیکورن تمایلی به پذیرش ارزش‌های پایین‌تر در بحث‌های جدید تامین مالی ندارند. پسر از تماس سه‌شنبه درآمد خودداری کرد.

SoftBank تقریباً بودجه جدید را متوقف می کند زیرا با ضررهای مداوم مقابله می کند • TechCrunch

اعتبار تصویر: گروه سافت بانک

SoftBank تقریباً بودجه جدید را متوقف می کند زیرا با ضررهای مداوم مقابله می کند • TechCrunch

اعتبار تصویر: گروه سافت بانک

SoftBank گفت که در حال اتخاذ یک “رویکرد محتاطانه” برای سرمایه گذاری در بخش بلاک چین و کریپتو است. این شرکت تا به امروز 26 سرمایه گذاری در این دسته انجام داده است که ارزش منصفانه فعلی آنها 1 میلیارد دلار است. این شرکت سرمایه گذاری 97 میلیون دلاری خود را در صرافی ارزهای دیجیتال از بین رفته FTX لغو کرد.

SoftBank گفت که این شرکت دارای “اعتقاد بالا” در هوش مصنوعی است.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا