کار آفرینی و استارتاپ

Streetlogic سیستم هشدار برخورد دوچرخه الکترونیکی مبتنی بر دید کامپیوتری را راه اندازی کرد و 2.1 میلیون دلار جمع آوری کرد – TechCrunch

Streetlogic می خواهد به دوچرخه سواران کمک کند تا تجربه ایمن تری در جاده داشته باشند. این شرکت از افزایش قیمت اولیه 2.1 میلیون دلاری و همچنین راه اندازی محصول شاخص خود خبر داد، دوربینی با دید فراگیر که می تواند تصادفات جلو، جانبی و عقب را پیش بینی کند و به منظور جلوگیری از تصادف، سواران را مطلع کند.

از روز سه شنبه، مشتریان در ایالات متحده، کانادا و اروپا می توانند سیستم پیشرفته کمک راننده Streetlogic (ADAS) را برای دوچرخه های الکترونیکی با پیش پرداخت 30 دلار پیش خرید کنند. به گفته جاناتان دنبی، مدیر عامل و بنیانگذار Streetlogic، قیمت نهایی خرده فروشی حدود 300 تا 400 دلار خواهد بود و انتظار می رود اولین دسته از سیستم های تولید انبوه تا پایان سال 2022 تحویل شوند. مشتریان مستقر در سانفرانسیسکو، جایی که Streetlogic مستقر است، واجد شرایط هستند تا یکی از سیستم‌ها را زودتر از طریق یک برنامه استقرار بتای محدود و فقط با دعوت از اوایل سال آینده امتحان کنند.

Streetlogic اولین شرکتی نیست که سیستم ADAS میکروموبیلیتی را ارائه کرده است. سال گذشته، استارت‌آپ اسرائیلی Ride Vision یک سیستم مشابه مبتنی بر هوش مصنوعی را معرفی کرد که ترافیک اطراف یک سوار را به‌طور واقعی تجزیه و تحلیل می‌کند و هشدارهای برخورد از جلو، نظارت بر نقاط کور و هشدارهایی را برای سوار شدن خیلی نزدیک پشت خودروی دیگر ارائه می‌دهد. مانند Streetlogic، سیستم Ride Vision نیز می‌تواند فقط سواری را ضبط کند و به عنوان دوربین داشبورد عمل می‌کند که رکوردی از حوادث ایمنی را ذخیره می‌کند تا بعداً بررسی شود.

اخیراً، جشرکت‌های بینایی کامپیوتری مانند Luna یا Drover AI فناوری مشابهی را برای اسکوترهای الکترونیکی توسعه داده‌اند که به ترتیب توسط اپراتورهای میکروموبیلت مشترک Voi و Spin اداره می‌شوند. فناوری در اینجا مشابه است، اما بازارهای هدف متفاوت هستند.

دنبی به TechCrunch گفت: «تفاوت این است که ما سیستم بینایی را سفارشی می‌سازیم تا ویژگی‌های ایمنی هوشمند را به سواران بدهیم، در حالی که آن‌ها از سیستم بینایی استفاده می‌کنند تا راکبان اسکوترها در خیابان‌های شهر بهتر بازی کنند. «ویژگی‌های آنها تشخیص پیاده‌رو یا ویژگی‌های مطابقت با پارکینگ است که اپراتورهای اسکوتر باید نشان دهند که سواران را به بازی خوب نگه می‌دارند. کار ما فقط به ایمنی خود موتورسوار مربوط می‌شود، مثلاً اگر در ترافیک هستید، اگر ماشینی در مسیر برخورد با شما باشد، به شما اخطار اولیه می‌دهد تا بتوانید خود را ایمن نگه دارید.»

تفاوت عمده دیگر این است که لونا و دروور می توانند به سیستم عامل اسکوتر متصل شوند و کنترل را به دست بگیرند و باعث می شود که اگر در پیاده روها یا به طور نامناسبی سوار می شوند، حرکت کند تا توقف کند. محصول Streetlogic کاملاً یک سیستم هشدار برخورد است، اما هنوز هم می تواند ابزار بسیار مفیدی باشد، به خصوص در شهرها.

خبر پیشنهادی:   Energy Dome از CO2 برای ذخیره انرژی طولانی مدت انرژی خورشیدی استفاده می کند - TechCrunch

“از جنبه ایمنی، شما همیشه در اطراف خود چشم ندارید – نمی توانید، و زمانی که می خواهید سر کار باشید، به نوعی مانند زمان عقب نشینی شما است، بنابراین اغلب فکر می کنید یا در حداقل برای من، من به ایمنی فکر نمی کنم. تیلور، یکی از اولین آزمایش کنندگان بتا Streetlogic که هر روز با دوچرخه الکترونیکی خود به محل کار می رود، گفت: گواهی در وب سایت شرکت.

تعداد مرگ و میر دوچرخه سواران قابل پیشگیری در ایالات متحده افزایش 6 درصدی در سال 2019 از 793 در سال 2010 به 1089 در سال 2019، و از آن جمله، 843 نفر در تصادف با وسایل نقلیه موتوری کشته شدند. حتی با افزایش فروش دوچرخه های الکترونیکی، خودروها همچنان تهدیدی برای پذیرش میکروموبیلتی در شهرها هستند، جایی که 78 درصد از تصادفات مرگبار دوچرخه سواری اتفاق می افتد. مصرف‌کنندگانی که به دنبال جایگزینی خودروهای خود با دوچرخه‌های الکترونیکی هستند، ممکن است بخواهند از سواری چیزی که ویژگی‌های ایمنی مشابهی دارد، مانند سیستم ADAS، اطمینان حاصل کنند.

دنبی به TechCrunch گفت: «من این دیدگاه آرمان‌شهری را دارم که در آن فکر می‌کنم اگر دوچرخه‌های الکترونیکی در جاده‌ها و شهرها بیشتر از اتومبیل‌ها وجود داشته باشد، جهان عالی خواهد بود. “شما به چند ماشین در آنجا نیاز دارید، اما اکثر آنها می توانند دوچرخه باشند، بنابراین من فکر می کنم ساختن دوچرخه الکترونیکی خود به ابزاری قابل اعتمادتر در زندگی روزمره خود به عنوان راه اصلی شما برای رفت و آمد، کلید تحقق آن است.”

سیستم Streetlogic که هم در جلو و هم در عقب دوچرخه نصب می‌شود، مبتنی بر دید کامپیوتری است که کاملاً روی دستگاه انجام می‌شود. رفتارها و حرکات وسایل نقلیه اطراف راکب را ردیابی می کند و در صورتی که سوارکار در مسیر احتمالی برخورد با خودرو باشد، هشدار اولیه می دهد. پردازش و هشدارها همه بر روی یک سیستم داخلی کاملاً بسته انجام می شود، بنابراین نیازی به اتصال به ابر ندارد و حتی اگر سوارکار در منطقه ای بدون خدمات باشد، کار می کند.

POV محصول بینایی کامپیوتری Streetlogic که به دوچرخه سواران در مورد تصادفات احتمالی خودرو هشدار می دهد. اعتبار تصویر: Streetlogic

سواران ابتدا یک اخطار صوتی را می شنوند که از خود سخت افزار می آید و مثلاً اگر اتومبیلی به سرعت از پشت سر سوار بالا می آید، ممکن است چیزی شبیه «بازگشت خودرو» بگوید. یک هشدار بصری همراه بر روی گوشی هوشمند سوارکار وجود دارد که به سادگی به سمت مانع احتمالی اشاره می کند و فقط به یک نگاه سریع نیاز دارد، اما این ویژگی تنها زمانی معنا پیدا می کند که راکب گوشی خود را به پایه تلفن فرمان متصل کند.

خبر پیشنهادی:   MIT Future Founders Initiative مسابقه جایزه ای را برای ارتقای کارآفرینان زن در بیوتکنولوژی اعلام می کند | اخبار MIT

Drover AI و Luna دارای سیستم‌هایی هستند که می‌توانند اشیایی مانند عابران پیاده و خطوط را شناسایی کنند، اما به طور فعال به سواران اسکوتر الکترونیکی در مورد برخورد احتمالی هشدار نمی‌دهند، اگرچه با توجه به وضعیت فناوری آنها، خارج از قلمرو امکان نیست.

الکس نسیک، مدیر عامل Drover AI، به TechCrunch گفت که سیستم‌های هشدار دوچرخه الکترونیکی به عنوان یک ویژگی «سطح بعدی» در بازار گران‌قیمت منطقی هستند، اما «احتمالاً برای برنامه‌های مشترک کم‌هزینه نیستند. چیزی که ما در حال حاضر روی آن تمرکز می کنیم.»

هنوز روزهای اولیه برای Streetlogic است، اما دنبی می گوید که این فناوری در تست آلفا “به طرز شگفت انگیزی خوب” کار کرده است. دنبی می‌گوید: این سیستم در حال حاضر فقط اتومبیل‌ها را ردیابی می‌کند، زیرا برخورد یا نزدیکی با اتومبیل‌ها شایع‌ترین مسائل برای دوچرخه‌سواران است.

او گفت: “اما نکته خوب در مورد بینایی این است که می توانید رفتارهای بیشتری را به مرور زمان به آن اضافه کنید.” «مثل اینکه می تواند دوچرخه سواران و عابران پیاده، چاله ها و شکاف های جاده، حیواناتی که به خیابان می دوند را ردیابی کند. اینها همه چیزهایی هستند که می توانیم در طول زمان در آن بسازیم. حتی با شروع فقط با اتومبیل‌ها، اکثر حوادث را پوشش داده‌ایم.»

Streetlogic باید داده‌های بیشتری را جمع‌آوری کند تا مدل‌های ML خود را آموزش دهد تا بتواند در آن تشخیص‌ها بسازد. این تا حد زیادی بودجه برای آن است. دور قبل از دانه، که از به گفته این شرکت، LDV Capital، Trucks Venture Capital و سرمایه گذاران فرشته مانند Luc Vincent، EVP سابق Lyft در رانندگی خودران، برای توسعه تیم استفاده خواهند شد. این استارت‌آپ در حال حاضر پس از استخدام دو عضو تیم اضافی در هفته گذشته، شش کارمند تمام وقت دارد، اما امیدوار است فهرست حقوق و دستمزد خود را گسترش دهد تا هم بتواند پیش‌سفارش‌ها را تحویل دهد و هم ظرفیت اضافه کردن بلوغ به سیستم را داشته باشد.

دنبی می‌گوید: «ما تیم فوق‌العاده‌ای از بازیکنان فوق‌العاده سخت از اپل و اوبر در بخش سخت‌افزار و سپس کروز در بخش نرم‌افزار داریم.

خود دنبی از اوبر آمد، جایی که در مورد سیستم‌های بینایی کامپیوتری برای اسکوترهای جامپ این شرکت که بعداً توسط Lime خریداری شد، مشاوره می‌داد و همچنین تیم سازنده دوربین اکشن Rylo 360 درجه را رهبری کرد.

در حالی که Streetlogic به عنوان یک محصول B2C راه اندازی می شود تا به سرعت از زمین خارج شود، این شرکت مایل است در آینده ادغام با سازندگان دوچرخه را دنبال کند.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا