کار آفرینی و استارتاپ

SurrealDB 6 میلیون دلار برای ارائه پایگاه داده به عنوان سرویس خود جمع آوری می کند • TechCrunch

فروشندگان زیادی در بازار خدمات پایگاه داده مدیریت شده وجود دارد – و تعداد زیادی از آنها به خوبی تأمین مالی می شوند. نگاهی به SingleStore بیندازید، که اکتبر گذشته 30 میلیون دلار جمع آوری کرد تا فناوری پایگاه داده خود را به مشتریان جدید برساند. EdgeDB نیز وجود دارد که در نوامبر 15 میلیون دلار پیش از راه اندازی محصول پایگاه داده ابری خود فروخت.

توبی مورگان هیچکاک معتقد است که حداقل برای یک بازیکن دیگر جا وجود دارد. او یکی از دو بنیانگذار SurrealDB است، یک پلتفرم پایگاه داده به عنوان یک سرویس که انعطاف پذیری زیادی را در مورد جستجوی داده ها فراهم می کند.

هیچکاک ممکن است مغرضانه باشد. اما شواهد شخص ثالثی وجود دارد که نشان می‌دهد شرکت‌ها به طور فزاینده‌ای در حال استفاده از خدمات پایگاه داده کاملاً مدیریت شده و مبتنی بر ابر هستند. در MariaDB اخیر نظر سنجی، 61 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که یا قبلاً به طور کامل مهاجرت کرده اند یا برای تکمیل یک انتقال کامل پایگاه داده به فضای ابری کار می کنند که انگیزه آنها یک تمایل مشترک برای صرفه جویی در پول و “پر کردن شکاف مهارت های ابری” است.

مطمئناً به نظر می رسد که SurrealDB از نوعی رونق سود می برد. پس از سه سال بوت استرپ (و با وجود درآمد اولیه)، SurrealDB اخیراً یک دور اولیه را با قیمت 6 میلیون دلار بسته است. FirstMark آن را رهبری کرد.

در سال 2015، پس از سال‌ها ساختن سیستم‌های نرم‌افزار به‌عنوان سرویس مبتنی بر ابر با APIهای بلادرنگ، مجوزهای امنیتی پیچیده و چندین پایگاه داده جداگانه، من و برادرم جیمی سؤال کردیم که آیا ممکن است بستری برای ساخت و ساز وجود داشته باشد یا خیر. هیچکاک در مصاحبه ایمیلی با TechCrunch گفت: مقیاس‌گذاری سریع‌تر برنامه‌ها و در عین حال امکان ذخیره‌سازی و جستجوی داده‌ها به شیوه‌ای ساختاریافته و در عین حال انعطاف‌پذیر – مانند یک پایگاه داده به جای API. ما شروع به مفهوم‌سازی و برنامه‌ریزی نیازمندی‌های پایگاه داده SurrealDB کردیم، با الهام از طیف وسیعی از پایگاه‌های داده‌ای که در پروژه‌های قبلی استفاده کرده بودیم.

قبل از راه‌اندازی مشترک SurrealDB، Tobie و Jaime دست خود را در تعدادی از سرمایه‌گذاری‌ها امتحان کرده بودند، از جمله اپلیکیشنی که به زمین‌های گلف اجازه می‌داد تا نحوه بازی گلف‌بازان در هر سوراخ را پیگیری کنند. آنها همچنین Hire Insight را تأسیس کردند، خدماتی که شرکت‌ها می‌توانند از آن برای ارزیابی، سرپرستی و انتخاب نامزدهای شغلی به صورت آنلاین استفاده کنند، مشابه LinkedIn Recruiter و Workday.

با SurrealDB، Tobie می‌گوید که هدف بهبود فرآیند توسعه برنامه با کاهش نیاز به ساخت APIهای پشتیبان و لایه‌های پایگاه داده یا استفاده از پلتفرم داده ابری یا مدل تک داده است. (مدل داده یک مدل انتزاعی است که عناصر داده را سازماندهی می کند و نحوه ارتباط عناصر را با یکدیگر استاندارد می کند.) برای این منظور، SurrealDB از پرس و جوهای بلادرنگ، مجوزهای امنیتی برای دسترسی چند کاربر و بارهای کاری تحلیلی “عملکردی” پشتیبانی می کند.

داشبورد پیکربندی آنلاین SurrealDB. اعتبار تصویر: SurrealDB

برنامه‌های سمت کلاینت را می‌توان با اتصال مستقیم به SurrealDB ساخت، در حالی که راه‌اندازی‌های سنتی توسعه‌دهنده سمت سرور می‌توانند از توانایی‌های پرس و جو و تجزیه و تحلیل پلتفرم استفاده کنند. Tobie می‌گوید هنگام تنظیم یک مدل داده، کاربران SurrealDB می‌توانند بین اسناد ساده، اسناد با فیلدهای تعبیه‌شده یا اتصالات نموداری مرتبط بین رکوردها انتخاب کنند – بسته به ماهیت داده‌های ذخیره‌شده.

از دیدگاه داده ها و فنی، SurrealDB توبی گفت … توانایی جستجو در داده های خود را به روش های مختلف ارائه می دهد. “علاوه بر این، SurrealDB این توانایی را دارد که منطق تجاری و احراز هویت کاربر را مستقیماً از داخل پایگاه داده مدیریت کند. به خاطر همین، SurrealDB توسعه‌دهندگان و سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا پشته فناوری پشتیبان را ساده‌سازی کنند، زمان‌های توسعه را تسریع بخشند و هزینه‌های پلتفرم‌های پیچیده چند متصل به هم را کاهش دهند.»

SurrealDB ابتدا به عنوان یک پلتفرم پایگاه داده منبع باز و قبل از انتقال به یک ارائه ابری راه اندازی شد، اگرچه بسته منبع باز هنوز در دسترس است و به طور فعال در حال توسعه است. مشتریان فعلی شامل «تعدادی از» استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های «عمومی شناور» هستند، اگرچه Tobie نامی نمی‌برد. سرویس پایگاه داده کاملاً مدیریت شده SurrealDB قبل از راه اندازی در اوایل سال 2023 در حالت بتا باقی می ماند.

“پول [from the seed round] برای رشد تیم و راه اندازی پیشنهاد تجاری استفاده خواهد شد [the SurrealDB cloud offering,] توبی گفت. پشته فناوری برای SurrealDB به طور عمدی انتخاب شده است تا SurrealDB بتواند به سرعت به آن کمک کند، برای مهندسین جدید به راحتی قابل درک باشد و با کمترین فناوری های مختلف ممکن … با در نظر گرفتن این موضوع، SurrealDB در موقعیتی است که می تواند به سرعت با فناوری های جدید تکرار شود. ویژگی‌ها و نسخه‌ها، در حالی که می‌توانید این کار را با یک تیم چابک و چابک انجام دهید.»

برای آنچه ارزش دارد، مت تورک از FirstMark موافق است. البته او یک سرمایه گذار است، اما او همچنین به بازار بزرگ و رو به رشد ارائه پایگاه داده به عنوان یک سرویس اشاره می کند که می تواند تا سال 2025 به 24.8 میلیارد دلار برسد. با توجه به بازارها و بازارها به طور جاه طلبانه، Turck می بیند که SurrealDB نه تنها با فروشندگان پایگاه داده مانند MongoDB، Neo4j، Couchbase و DynamoDB بلکه با ارائه دهندگان خدمات پشتیبان مانند Firebase، Supabase و Nhost رقابت می کند.

SurrealDB یک شرکت فوق‌العاده جاه‌طلبانه است که یک پایگاه داده چند مدلی ایجاد می‌کند که بسیاری از چیزهایی را که بسیاری فکر می‌کردند بدون معاوضه‌های عمده ناسازگار هستند ترکیب می‌کند. تورک در بیانیه ای ایمیلی گفت: آنها توسط روندهای اصلی مانند انتزاع پایگاه داده، ابر و بدون سرور هدایت می شوند. “آنها به وضوح با جامعه توسعه دهندگان برخورد کرده اند – ما به معنای واقعی کلمه هرگز ندیده ایم که هیچ پروژه منبع باز پایگاه داده به این سرعت رشد کند. در نهایت، ما عاشق داستان تاسیس شرکت بودیم، که توسط دو برادر شروع شد و همه چیز را خودشان ساختند، و ما پتانسیل زیادی در آنها به عنوان بنیانگذار می بینیم.

SurrealDB در حال حاضر یک تیم سه نفره دارد که هدف آن افزایش تعداد کارمندان به حدود 18 نفر در سال آینده است.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا