دانش و فناوریشبکه های اجتماعی

TikTok برچسب های “رسانه های تحت کنترل دولت روسیه” و سایر سیاست های تعدیل محتوا را منتشر می کند

TikTok رسما وارد جنگ اطلاعاتی روسیه شد.

شبکه اجتماعی اعلام کرد چندین اقدام جدید روز جمعه با هدف جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست و تبلیغات در میان کاربران TikTok. اقدامات مثبت هستند، اما به طور بالقوه تاخیر دارند: رسانه ها از جمله روزنامه گاردین و مجله نیویورک تایمز گزارش داده‌اند که TikTok مملو از ویدیوهای گمراه‌کننده است که ادعا می‌کنند فیلم‌هایی از جنگ را به تصویر می‌کشند.

یکی از راه‌هایی که شبکه‌های اجتماعی برای مبارزه با اطلاعات نادرست تلاش می‌کنند این است که دولت روسیه پیام‌های سازمان‌های رسانه‌ای خود را برای کاربران با برچسب‌های «رسانه‌های وابسته به دولت» کنترل می‌کند. اکنون، TikTok به این معارضه پیوسته است و به ابتکاری که می‌گوید در سال 2021 آغاز شده است، سرعت می‌بخشد تا برچسب‌ها را در روزهای آینده عرضه کند. در حال حاضر، پست‌های حساب‌های TikTok از رسانه‌هایی مانند RT با برچسبی همراه است که آن را به عنوان “رسانه تحت کنترل دولت روسیه” معرفی می‌کند.

برچسب “رسانه های تحت کنترل دولت روسیه” در عمل.
اعتبار: اسکرین شات: TikTok

با کلیک کردن روی برچسب، کاربران TikTok به توضیحی درباره معنای آن و توصیه‌هایی درباره نحوه توجه کاربران به منبع محتوایی که تماشا می‌کنند می‌رسانند.

توضیح برچسب می‌گوید: «ما بر اساس شواهد جمع‌آوری‌شده توسط کارشناسان خارجی معتبر، معتبر و مستقل تعیین می‌کنیم که آیا ممکن است یک سازمان از نظر سرمقاله توسط یک دولت کنترل شود یا خیر». بینندگان را ترغیب می کند که “مکث کنند و از خود در مورد عینی بودن منبع بپرسند” و “در نظر بگیرند که آیا ویدیو تلاش می کند دیدگاه خاصی را پیش ببرد.”

سال هاست که سایر شبکه های اجتماعی این برچسب ها را دارند. اما آنها در TikTok جدید هستند – یک پلتفرم متعلق به شرکت چینی ByteDance. اتفاقاً چین نیز دارد رسانه های دولتی. در اطلاعیه TikTok به طور خاص گفته شده است که محتوا را در “برخی” کانال‌های وابسته به دولت منتشر خواهد کرد. این است مشخص نیست آیا این مورد برای حساب‌های TikTok رسانه‌های چینی اعمال می‌شود یا خیر. TikTok به PC Mag گفته است که جزییات بیشتری را تا زمانی که «سیاست گسترده‌تر خود در اواخر سال جاری منتشر نشود» منتشر نخواهد کرد.

تصویری از TikTok یک پورتال اطلاعاتی برای رسانه های تحت کنترل دولت را نشان می دهد.

آنچه در واقع «رسانه‌های تحت کنترل دولت» را تشکیل می‌دهد، می‌تواند یک سؤال خاردار باشد.
اعتبار: اسکرین شات: TikTok

مطالعه ای از بررسی اطلاعات غلط هاروارد دریافتند که برچسب زدن به رسانه های تحت کنترل دولت به عنوان چنین رسانه ای راهی موثر برای مقابله با تبلیغات است. اما یک نکته وجود دارد: برچسب ها باید به اندازه کافی برجسته باشند تا از قلم نیفتند.

برچسب‌های TikTok روی نواری نیمه شفاف در پایین ویدیو با یک علامت تعجب نوشتاری سفید در مقابل متن «رسانه‌های تحت کنترل روسیه» ظاهر می‌شوند. برچسب‌ها در حال حاضر در برنامه TikTok فعال هستند، اما به نظر نمی‌رسد هنوز در نسخه مرورگر وب TikTok پر شده باشند. یکی از سخنگویان TikTok به Mashable گفت که «در روزهای آینده» شروع به دیدن آن‌ها خواهید کرد.

علاوه بر برچسب زدن، وبلاگ TikTok خاطرنشان می کند که این شرکت نظارت بر محتوای خود را افزایش می دهد. پست‌هایی که تحت بررسی واقعیت قرار می‌گیرند برای صفحه برای شما واجد شرایط نیستند. TikTok همچنین می‌گوید که «روش‌های ما را در زمان واقعی برای شناسایی و مبارزه با محتوای مضر تکامل داده است، مانند اجرای اقدامات اضافی برای کمک به شناسایی و اقدام بر روی جریان‌های زنده که ممکن است محتوای غیراصلی یا گمراه‌کننده را پخش کنند». با این حال، بدون هیچ جزئیاتی، سخت است که بگوییم واقعاً چه معنایی دارد.

در نهایت، TikTok نیز در حال انجام برخی اقدامات پیشگیرانه است. در صفحه Discover خود، “نکات سواد دیجیتال” را که با انجمن ملی آموزش سواد رسانه ای و MediaWise توسعه داده است، ارائه کرده است.

در حال حاضر، تصویری با متن “آگاه باشید، از جامعه ما حمایت کنید” یکی از پانل های چرخ و فلک در بالای برگه Discover است. با کلیک کردن بر روی، هابی با “برخی ابزارهای پایه سواد دیجیتال” از جمله TikToks نشان می دهد که سوالاتی را نشان می دهد که باید قبل از به اشتراک گذاشتن اخبار درباره اوکراین از خود بپرسید، پانل کمک مالی برای دلایل مرتبط با بحران پناهندگان اوکراین، و ابزارهایی برای فعال کردن تنظیمات امنیتی مانند احراز هویت دو مرحله ای و سایر کنترل های حریم خصوصی

اسکرین شات صفحه TikTok Discover یک پنل سواد دیجیتال را نشان می دهد.

این پانل در نوار بالایی در میان سایر پورتال های “حیوانات” و “پروژه های DIY” قرار دارد.
اعتبار: اسکرین شات: TikTok

تصویری از پرتال سواد دیجیتال TikTok خوانده می شود "مطلع باشید، از جامعه ما حمایت کنید."

کاربران TikTok می‌توانند برای دریافت نکاتی در مورد شناسایی اطلاعات نادرست یا ایمن کردن حساب‌های خود پیمایش کنند.
اعتبار: اسکرین شات: TikTok

اعلام TikTok در پی اقدامات تهاجمی‌تر از سوی شرکت‌هایی مانند این شرکت است توییتر و متا برای مقابله با دولت روسیه رسمی و دروغین نسخه ای از رویدادهای حمله به اوکراین. رسانه های اجتماعی تبدیل به یک راه قدرتمند تا روس ها و بقیه جهان ببینند چه اتفاقی در زمین می افتد. اما مانند هر محتوای تولید شده توسط کاربر، خطر جعلی یا گمراه‌کننده بودن را نیز به همراه دارد. چنین زمین سنگی در “نخستین جنگ TikTok.”

همچنین ببینید:

کاری که پلتفرم های رسانه های اجتماعی برای متوقف کردن اطلاعات نادرست در مورد حمله روسیه به اوکراین انجام می دهند
منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا