کار آفرینی و استارتاپ

Zomato Blinkit را به مبلغ 568 میلیون دلار در تحویل فوری مواد غذایی خریداری کرد – TechCrunch

زوماتو Blinkit، یک استارتاپ 10 دقیقه ای تحویل مواد غذایی را در یک معامله 568.1 میلیون دلاری خریداری کرده است، زیرا این شرکت تحویل مواد غذایی زیان ده به دنبال گسترش عرضه خود در زمانی است که سهام آن بسیار کمتر از قیمت اولیه سال گذشته معامله می شود. کمتر از نیمی از رکوردهای تاریخ

طبق گزارش TechCrunch، شرکت مستقر در Gurgaon – که در اوایل سال جاری برای خرید Blinkit به توافق رسید – روز جمعه گفت سهامداران آن معامله را تایید کرد (PDF). این معامله نشان دهنده کاهش قابل توجه ارزش در Blinkit است، که یک سال پیش تبدیل به یک شاخدار شد و حدود 700 میلیون دلار عمدتاً در برابر سهام جمع آوری کرد. TechCrunch پیشتر گزارش داد که وقتی دو شرکت برای خرید در اوایل سال جاری به توافق رسیدند، ارزش معامله را بین 700 تا 750 میلیون دلار داشتند.

این خرید به عنوان یک تسکین برای Blinkit است، که برای چندین فصل در تلاش برای جمع آوری سرمایه از سرمایه گذاران جدید و بسیاری از سرمایه گذاران فعلی خود بود.

استارت‌آپ تحت حمایت سافت‌بانک، که قبلاً Grofers نام داشت، سال گذشته به تحویل فوری مواد غذایی پرداخت. Blinkit بسیاری از فروشگاه های تاریک خود را تعطیل کرد و کسب و کار خود را در بسیاری از شهرها کاهش داد و متعهد شد که تمرکز بیشتری روی تحویل 10 دقیقه ای مواد غذایی داشته باشد. این استارت‌آپ گفت اگر سفارشاتش در 10 دقیقه به دست مشتریان نرسد، در آن شهرها سرویس نمی‌دهد.

در Blinkit، Zomato شریکی را پیدا می‌کند که می‌تواند به بازی تحویل فوری مواد غذایی خود کمک کند – یا به طور کلی، دو منطقه که Zomato قبلاً سعی کرده بود دندان‌های خود را در آن فرو کند اما هر بار شکست خورد.

«تجارت سریع از یک سال گذشته اولویت استراتژیک اعلام شده ما بوده است. ما شاهد رشد سریع این صنعت چه در هند و چه در سطح جهانی بوده ایم، زیرا مشتریان ارزش زیادی در تحویل سریع خواربار و سایر اقلام ضروری یافته اند. دیپیندر گویال، مدیر اجرایی Zomato در بیانیه‌ای گفت: این تجارت با تجارت اصلی ما در زمینه مواد غذایی هم افزایی دارد و به Zomato این حق را می‌دهد که در دراز مدت برنده شود.

Blinkit با شرکت جوان‌تر و با حمایت شدید Instamart of Swiggy رقابت می‌کند، که سافت‌بانک را نیز جزو سرمایه‌گذاران خود به حساب می‌آورد، و Zepto با پشتیبانی YC Continuity. Zomato، یک شرکت بسیار قدیمی تر از سایر نام های ذکر شده، با Swiggy رقابت می کند، که در بازار خصوصی بیش از دو برابر Zomato ارزش دارد.

Swiggy که به دنبال عرضه عمومی در سال آینده است، اوایل سال جاری اعلام کرد که 700 میلیون دلار در سرویس تحویل فوری خود به نام Instamart سرمایه گذاری خواهد کرد.

تحلیلگران HSBC در اوایل این ماه در گزارشی به مشتریان گفتند که بسیاری از سرمایه گذاران تصمیم Zomato برای خرید Blinkit و گسترش آن در فضای تحویل فوری مواد غذایی را زیر سوال بردند. با این حال، تحلیلگران به این موضوع پرداختند که چرا این خرید برای Zomato ضروری است.

مدل های مختلف تحویل مواد غذایی در هند. اعتبار تصویر: HSBC

«به طور کلی سه مدل از کسب و کار تحویل مواد غذایی وجود دارد. در یک طرف تجارت سریع (تحویل 10 تا 15 دقیقه ای)، با SKUهای بسیار محدود (1000-2000) و در طرف دیگر یک آشپزخانه کامل (تحویل روز بعد) با 25000-30000 SKU است. اولی خریدهای “غریزی” هستند، در حالی که دومی برنامه ریزی شده است. از نظر تئوری، خریدهای غریزی کمتر تحت تأثیر تخفیف و بیشتر نیاز است، در حالی که برنامه ریزی شده بیشتر بر اساس تخفیف و مجموعه ای انجام می شود. جایی در میانه، 4000 تا 5000 SKU وجود دارد که هر دو طرف را با مزایا و مصالحه هایی هم برای خریداران غریزی و هم برای خریداران برنامه ریزی شده تامین می کند.

«از نظر ما، Zomato باید تلاش کند تا کسب‌وکار خواربار فروشی خود را نزدیک‌تر به میانه این چارچوب بسازد و از فناوری برای طراحی و مدیریت فروشگاه‌های تاریک خود استفاده کند تا 4000 تا 5000 SKU با تحویل 10 تا 60 دقیقه TAT ارائه دهد. از نظر ما، فروش متقابل به پایگاه مشتریان زوماتو، ادغام پشته فناوری و زیرساخت تکمیل ساختمان (مانند بالا) اولویت‌های اصلی زوماتو برای ایجاد یک تجارت مواد غذایی موفق است.

پیش از این TechCrunch گزارش داده بود که Zomato که قبلاً یک سرمایه گذار در Blinkit بود، سال گذشته با این استارت آپ جوان برای خرید کامل صحبت کرد، اگرچه در یک مقطع، مدیر اجرایی Blinkit، Albinder Dhindsa در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که مذاکراتی برای ادغام یا اکتساب ندارد. با زوماتو

از پوشش سال گذشته ما:

تیم‌های رهبری در Grofers و Zomato مدت‌هاست که دوستان صمیمی بوده‌اند و اوایل امسال شروع به کاوش در این سرمایه‌گذاری کردند. این منبع به TechCrunch گفت، هر دو شرکت همچنین پذیرای ایده Zomato برای به دست آوردن اکثریت سهام Grofers در سه ماهه آینده هستند، اگرچه تصمیمی گرفته نشده است و تا زمانی که Zomato به یک شرکت سهامی عام تبدیل نشود، به طور کامل مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

این منبع گفت که زوماتو، که تجارت تحویل غذای هندی Uber را در اوایل سال گذشته خریداری کرد، به برخی از سرمایه گذاران اصلی خود گفته است که آینده ای را متصور است که در آن شرکت مستقر در گورگان بسیار فراتر از دسته بندی تحویل غذا گسترش یافته است، و خواستار ناشناس ماندن در مذاکرات شد. خصوصی.

خرید Blinkit جدیدترین سرمایه گذاری از سری سرمایه گذاری های Zomato در سه ماهه اخیر است. همچنین از استارت‌آپ لجستیک Shiprocket، پلتفرم کشف Magicpin، پلتفرم تناسب اندام و رفاه CureFit، استارت‌آپ Adtech Adonmo، شرکت رباتیک مواد غذایی Mukunda و استارت‌آپ تجاری UrbanPiper حمایت کرده است. موجودی نقدی این استارت آپ در سه ماهه منتهی به ماه مارس حدود 1.6 میلیارد دلار بود.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا