اجتماعیحقوقی و قضایی

اثربخشی سیر، عناب و زعفران در بیماران سرپایی کرونا / روند بیماران بحرانی رو به کاهش است

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، قاسم جانبابایی در حاشیه جلسه کمیته علمی ستاد مدیریت ملی کرونا درباره جلسه امروز کمیته گفت: امروز چند موضوع مطرح شد که یکی از آنها جایگاه طب ایرانی در درمان کرونا.” ما یک داروی غنی با چندین هزار سال تجربه داریم. همانطور که می دانید درمان دارویی خاصی در تاج سرپایی نداریم و درمان ما علامتی است و فقط تا زمانی که علائم درد، تب یا مشکلات گوارشی از بین برود می توانیم از مکمل های دارویی ایرانی که اساتید دانشگاه روی آن کار کردند استفاده کنیم. استفاده از عناب، زعفران، سیر و شیرین بیان و غیره. در بیماران سرپایی موثر خواهد بود.

وی تاکید کرد: البته این مکمل ها باید پس از ویزیت بیمار توسط پزشک و مشاهده تاج ضعیف آن استفاده شود زیرا اثربخشی قابل توجهی دارد.

وی افزود: در موارد بستری توصیه می کنیم خوددرمانی صورت نگیرد. اساتید طب ایرانی برای ارائه مشاوره در بیمارستان ها حضور دارند و برای موارد بستری فقط در صورت نیاز با نظر پزشک معالج طب مکمل انجام شود.

جانبابایی ادامه داد: دومین موضوعی که مطرح شد بحث واکسیناسیون بود. بر اساس مطالعات کشوری، واکسیناسیون با این حجم زیاد منجر به کاهش چشمگیر مرگ و میر در افراد بالای 60 سال در پیک پنجم نسبت به پیک چهارم شده است. در ابتدای پیک پنجم، جمعیت بالای 65 سال و کادر پزشکی واکسینه شدند، اما این گروه بیماری های جدی و مرگ و میر بالایی نداشتند. اکثر گروه هدف با واکسیناسیون گسترده واکسینه شدند و اثرات واکسیناسیون به مرور زمان آشکارتر می شود.

معاون وزیر بهداشت گفت: روند بیماری و بیماران بدحال رو به کاهش است، البته سرعت کاهش مرگ و میر کمی کندتر است و بیمارانی که به درمان پاسخ نمی دهند فوت می کنند.

وی با تاکید بر اینکه وارد قله ششم نشده ایم، گفت: در حال حاضر در روند نزولی قله پنجم قرار داریم. در برخی استان ها تعداد بیماران سرپایی افزایش یافته است که در صورت مدیریت، میزان مراجعه آنها کاهش می یابد.

جانبابایی ادامه داد: بیشترین تاثیر واکسن کاهش مرگ و میر و کاهش بیماران شدید است. اصل کاهش مرگ و میر از طریق واکسیناسیون است. مطالعات نشان می دهد که اثربخشی واکسن های خانگی و عوارض جانبی آن ناچیز بوده و کمترین عوارض جانبی را دارند. اثربخشی آن در کلینیک و آزمایشگاه ثابت شده است.

وی گفت: دوز تقویت کننده برای افرادی است که بیش از 6 ماه است که دوز دوم خود را تزریق می کنند و افراد پرخطر مانند کادر پزشکی نیز باید همان دوز را تزریق کنند. بیش از 100000 نفر از پرسنل پزشکی دوزهای تقویت کننده دریافت کرده اند. زیرا سبد واکسیناسیون خوبی در کشور شکل گرفته است. کمیته علمی بر استفاده از واکسن های خانگی برای دوزهای تقویت کننده و بیش از حد تاکید دارد.

وی در خصوص صدور مجوز واکسن فخرا و کوپارس تاکید کرد: در کشور آزمایشگاه و سازمان غذا و دارو داریم و حتی داروها قبل از راه اندازی مورد ارزیابی و ارزیابی قرار می گیرند. در مورد واکسن هم همین اتفاق می افتد و هیچ امتیازی داده نمی شود و امروز شاهد تاثیرات خوب واکسن پاستور و برکت هستیم و آنچه مشخص است روند صدور مجوز به خوبی پیش می رود.

وی همچنین درباره روند آنفولانزا در کشور بیان کرد: موارد آنفولانزا شناسایی شده است و افتراق آن در بیماران سرپایی مبتلا به کووید 19 مشکل است. زیرا علائم تقریباً یکسان است. از آنجایی که مقرون به صرفه نیست و ما نمی‌توانیم همه افراد را آزمایش کنیم تا همه کسانی که بیمار می‌شوند بتوانند برای آنفولانزا آزمایش کنند، مراقبت از آنفولانزای Quaid نیز مهم است و در تشخیص بیماری مهم است. این واکسن هم اکنون در داروخانه ها موجود است. به طور کلی ویروس آنفولانزا در کشور شناسایی شده است و تشخیص اینکه چند مورد آنفولانزا در کشور وجود دارد مقرون به صرفه نیست.

وی در خصوص واکسیناسیون کرونا نیز گفت: متاسفانه در برخی استان ها مشارکت برای واکسیناسیون کمتر است و در این استان ها روند سرپایی تا حدودی افزایش یافته است. قطعا اگر مشارکت استان ها افزایش پیدا نکند باید نگران پیام رسان بعدی در آن استان ها باشیم. واکسیناسیون مهمترین اقدام پیشگیرانه و درمانی است. درصد بیماران بدحال که واکسینه شده و آلوده شده بودند کمتر از 4 یا 5 درصد بود. بیش از 95 درصد بیمارانی که به طور جدی در بیمارستان بستری شده بودند، کسانی بودند که واکسینه نشده بودند.

وی با اشاره به اینکه سویه جدیدی از این بیماری در ایران و جهان شناسایی نشده است، گفت: حتی سویه مو و لامبدا که گل رز داده است اکنون جای نگرانی ندارد. اکنون دلتای جهان و ایران است. البته دلتا پلاس در برخی کشورها نیز شناسایی شده است، اما خوشبختانه واکسن های جدیدی که طراحی شده اند حتی روی سویه دلتا نیز تاثیر می گذارد.

وی افزود: بخشی از سیستم ارجاع برقرار است، اما درست است که به طور کامل اجرا نمی شود، ما بیش از 10 برابر بیشتر از بیمارستان ها به مراکز بهداشتی درمانی و حتی در کرونا ارجاع داریم و این نشان دهنده وجود یک سیستم ارجاع

وی درباره ادعای مفقود شدن مقداری پانسمان در بیماران E گفت: در حال حاضر مشکلی برای پانسمان این بیماران نداریم و تا 6 ماه آینده پانسمان خواهیم داشت و تا 6 ماه آینده تقریبا 50 درصد اقلام تامین می شود و همه پیگیری ها از طریق سازمان خواهد بود. “سازمان غذا و دارو و وزارت امور خارجه این کار را انجام می دهند، باید وارد محدوده بازرسی و غذا و دارو با توجه به مطالبه شوند. سپرده کافی برای من به عنوان دستیار درمان

معاون وزیر بهداشت گفت: ظرفیت قابل توجهی برای تولید واکسن های داخلی داریم. چون ما واکسن از هر نوعی را در کشور تولید می کنیم.

وی با تاکید بر روند نزولی در بستری شدن عروق کرونر گفت: بیش از سه چهارم بستری ها از دوره پیک کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: از مصرف کورتون در موارد سرپایی به شدت پرهیز شود. زیرا علت اصلی عفونت های قارچی پس از بیماری عروق کرونر قلب، به ویژه در بیماران دیابتی، مصرف کورتون است. استفاده محدود از آن در بستری شدن بیماران در ابتدای بیماری ممکن است به صلاحدید پزشک واگذار شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا