اروپا و آمریکابین الملل

بایدن در گلاسکو با کوله‌باری از تناقض و ابهام

به گفته پارتون، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، که در حال حاضر برای شرکت در اجلاس G20 و کنفرانس آب و هوا بین الملل گلاسکو در اروپا به سر می برد، در چند ماه اول پس از پیروزی به سر می برد. او در انتخابات حضور ندارد و به خصوص به دلیل کهولت سن. به نظر نمی رسد که بتواند با چالش های زیادی که با آن مواجه است کنار بیاید. علاوه بر فرسودگی ریاست جمهوری، سرمایه سیاسی بایدن به دلیل اختلافات داخلی که بر عملکرد آمریکا تأثیر گذاشته است، وضعیت خوبی ندارد.

برنامه اقلیمی-اجتماعی که بایدن به عنوان نمایش قدرت و اعتبار سیاسی با خود به همراه داشته باشد به دلیل شدت درگیری های داخلی بین اعضای حزبش در واشنگتن متوقف شده است. به گزارش روز پنجشنبه نیویورک تایمز، بایدن به همکاران خود گفت: «ما شدیدا منتظر رأی گیری هستیم. اما از آنجایی که جناح پیشرو متقاعد نشده است، این طرح، عاری از مزایای اجتماعی وعده داده شده، از بین رفته است.

زیرا مهمتر از زمان تصویب این طرح که ممکن است امروز یا چند روز آینده باشد، محتوای این طرح است. این طرح که بر اعمال جریمه برای شرکت های آلاینده ای که هر سال انرژی پاک کافی تولید نمی کنند متمرکز است، رد شده است. جو مانچین، سناتور دموکرات، این طرح را رد کرد و از یک ترفند بزرگ برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا 50 درصد تا سال 2030 در مقایسه با سال 2005 نادیده گرفت.

ایالات متحده نسبت به سیاست داخلی خود بسیار حساس است. اگرچه اجلاس آب و هوای پاریس (2015) در بین همه کشورهای جهان از جمله ایالات متحده و چین مورد قبول نسبی قرار گرفت، اما در واقع یک ترفند بود، زیرا اختلاف نظر زیادی بین مردم و نمایندگان در مورد برنامه های آب و هوایی وجود داشت. سیاست های آنها در آمریکا وجود دارد. در واقع، تیم باراک اوباما، رئیس جمهور سابق ایالات متحده (2008-2006)، با فرض اینکه رئیس جمهور بعدی یک جمهوری خواه است، بندی را در توافقنامه پاریس گنجانده بود که امضای آن چهار سال طول کشید. بنابراین، تنها چند روز قبل از ریاست جمهوری بایدن، واشنگتن در پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ (سلف بایدن در 2020-2016) از توافق پاریس خارج شد. اما بایدن بلافاصله پس از به قدرت رسیدن به قدرت بازگشت، گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است.

در حالی که دموکرات ها اصرار دارند که بایدن می تواند تأثیر مثبتی بر روند نشست سران داشته باشد، عوامل دیگری این را نشان می دهد.

به گفته این نشریه اسپانیایی، چین و روسیه که بیش از یک سوم آلاینده های کره زمین را منتشر می کنند، در این نشست شرکت نخواهند کرد. چین و هند نیز نسبت به تحقق اهداف پیمان آب و هوایی پاریس در مورد کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ابراز بی میلی کرده اند.

از سوی دیگر، بر اساس آخرین داده های رشد، بهبود اقتصادی در ایالات متحده کند شده است. کمبود شدید نیروی کار، تورم بی سابقه در دهه ها و مشکلات عرضه که به گفته کاخ سفید احتمالا یک سال دیگر ادامه خواهد داشت. به همین ترتیب، بخش بزرگی از جمعیت کشور به مقاومت در برابر واکسیناسیون ادامه می‌دهند و کنترل این بیماری همه‌گیر با فعالیت گونه‌های جدید ویروس را دشوار می‌کند.

همه این عوامل محبوبیت رئیس جمهور آمریکا را به شدت کاهش داده است. بر اساس نظرسنجی گالوپ، محبوبیت بایدن که در ابتدا با استقبال 57 درصدی مواجه شد، به 42 درصد کاهش یافته است و او را به یکی از نامحبوب ترین روسای جمهور آمریکا پس از ترامپ و جرالد فورد تبدیل کرده است.

بایدن در گلاسکو با کوله‌باری از تناقض و ابهام

علاوه بر این، فراز و نشیب های سیاست خارجی بایدن را تحت تاثیر قرار داده است. تصمیم یکجانبه و عجولانه بایدن برای خروج نیروها از افغانستان، علاوه بر موجی از انتقادات، هرج و مرج بزرگی را ایجاد کرد که هفته ها سوژه رسانه های جهان بود. اقدامی که به عنوان شاهدان این شکست فاجعه بار مورد توجه جدی رهبران اروپایی قرار گرفت.

از سوی دیگر، امضای قرارداد نظامی آمریکا و انگلیس با استرالیا به نام آگوس مانند خنجری از پشت به گفته مقامات فرانسوی، روابط پاریس با واشنگتن را تیره کرد. بر اساس این قرارداد، استرالیا خرید زیردریایی های فرانسوی را (طبق معمول) لغو کرد. این امر فرانسه، تنها کشور اروپایی با حضور نظامی در منطقه هند و اقیانوسیه را به شدت تحت تاثیر قرار داد، تا جایی که سفیر خود را از واشنگتن فراخواند.

اما بایدن علاوه بر افزایش قیمت‌ها، با خطر بزرگ‌تری نیز مواجه است که تشدید تنش‌ها با حضور نظامی آمریکا در تایوان است.

تنش بین چین و ایالات متحده بر سر تایوان، جزیره ای در جنوب چین که مدعی استقلال خود است، در حال افزایش است. پکن این جزیره را موطن خود می داند و معتقد است که کل جهان از جمله ایالات متحده باید بر اساس سیاست چین واحد با آن رفتار کنند.

بایدن در بیانیه‌ای که بعداً توسط دولتش تکذیب شد، از حمایت تایوان در صورت درگیری با چین صحبت کرد. رویکردی که روسای جمهور سابق آمریکا نسبت به آن محتاط بوده اند. تسای یینگ ون، رئیس جمهور تایوان اخیراً اعلام کرد که تعداد کمی از نیروهای آمریکایی برای آموزش نیروهای تایوانی در زمین حضور دارند. این بیانیه ها حضور نیروهای آمریکایی در جزیره ای را تایید می کند که چین آن را متعلق به خود می داند.

در چنین شرایطی، بایدن به اجلاس جهانی در گلاسکو می رود. کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد (COP26) قرار است روز یکشنبه در گلاسکو اسکاتلند با هدف به روز رسانی اهداف توافقنامه پاریس و اقدام جدی برای مقابله با تغییرات اقلیمی برگزار شود. پاریس) وضعیت بدتر شده است. به گفته سازمان ملل، با این روند، جهان تا سال 2030 به سمت افزایش 16 درصدی آلاینده ها می رود، در حالی که قرار بود 50 درصد کاهش یابد. در چنین شرایطی دمای زمین تا پایان قرن سه درجه افزایش می یابد.

به گزارش ایرنا، سیاست «کربن صفر» که به ویژه پس از دوره سلطنت و بحران اخیر انرژی و غذا بیش از هر زمان دیگری در معرض تهدید قرار گرفته است، اثربخشی اجلاس آب و هوای آتی (31 اکتبر) را تضعیف می کند. هدف کاهش سوخت های فسیلی که در گلاسکو انگلستان برگزار شد با چالش جدی مواجه شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا